Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nové vedení Ústí zrušilo studii na tunel pod městem zadanou předchůdci

  16:10aktualizováno  16:10
Nové vedení Ústí nad Labem pokračuje v rušení projektů, které připravila svržená koalice ANO a PRO! Ústí. Rada města revokovala rozhodnutí svých předchůdců a nezaplatí studii na čtyřkilometrový tunel pod městem, který by byl součástí dálničního přivaděče a zároveň vyřešil dopravu ve městě.

Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Náměstek primátora Jiří Madar z Ústeckého fóra občanů (UFO) řekl, že studie je v současnosti zbytečná a navíc ji měla dělat firma, která nebyla vybraná ve veřejné soutěži.

Fotogalerie

„V tuto chvíli jde o variantu, se kterou nikdo nepočítá. Šlo by o zbytečně vyhozené peníze z městského rozpočtu,“ řekl Madar.

Tunel plánovala minulá koalice jako součást přivaděče Děčína k dálnici D8. Navazoval by na silnici I/62, která by měla být rozšířena ze dvou na tři jízdní pruhy. Náklady na jeho vybudování odhadovalo bývalé vedení města na čtyři až pět miliard korun a počítalo s tím, že by ho jako součást přivaděče zaplatil stát (o plánu zde).

Děčínský magistrát se však k plánu postavil skepticky. Nechává si zpracovat vlastní studii na tři možné varianty dálničního přivaděče, hotová by měla být už tento měsíc.

„To, s čím přišlo Ústí nad Labem, se jeví jako finančně velmi náročné, a nemyslíme si, že by tato varianta byla schůdná. Úplně by neřešila potřeby Děčína,“ řekla mluvčí Děčína Markéta Lakomá.

Ministerstvo tunel posuzovalo jen jako přivaděč

Podobně reagovalo ministerstvo dopravy. Ředitelství silnic a dálnic totiž pracuje na dvou jiných variantách, které počítají se zcela jinou trasou.

„Nelze předpokládat, že nastíněný nápad města by mohl být ekonomicky efektivní,“ řekl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Dodal, že po dokončení dálnice D8 se doprava v Ústí výrazně zklidní.

Náměstek Madar tvrdí, že zrušení studie neznamená, že by město dopravu nechtělo řešit.

 „Budeme jednat s Ředitelstvím silnic a dálnic. Pokud by se varianta se zkapacitněním silnice I/62 dostala do hry, znamenalo by to samozřejmě i potřebu upravit průjezd Ústím. To všechno ale musí zajistit stát, včetně studie,“ dodal Madar.

Plán řešil dopravní problémy Ústí i do budoucna

Plán na vybudování tunelu pod Ústím však neměl sloužit jen jako trasa přivaděče. Byl řešením i pro výhledové dopravní problémy města. Vycházel například z toho, že s plánovaným rozvojem říčních přístavů v Krásném Březně a ve Vaňově stoupne ve městě počet kamionů a že v prostoru dnešního Západního nádraží má být jednou nový dopravní uzel s terminálem pro vysokorychlostní vlaky.

Vybudování tunelu by navíc Ústí vyřešilo problémy s frekventovanou silnicí u Labe, která bývá při povodních zatopená.

Podle bývalého náměstka primátora Martina Hausenblase z PRO! Ústí tak udělali noví radní zrušením studie chybu.

„Pokud vedení města rezignuje na takovéto myšlenky, tak to není krátkozrakost, ale slepota. Pokud město nebude mít funkčně prorozvojově nastavenou infrastrukturu, tak se nemůže nikdy dobře rozvíjet,“ řekl Hausenblas.

Autoři: ,


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Město chce akce bez záplavy kelímků, pivo bude ve vratných pohárcích

Ilustrační snímek.

Pivní slavnosti, jež se dnes konají na Mírovém náměstí v Litoměřicích, už nebudou jako v minulých letech provázet koše...

Synagoga a rabínský dům v Úštěku si připomenou pohnutou historii

Synagoga v Úštěku.

Historické stavby, které unikly řádění nacistů a komunistů nebo vstaly z popela, představí v neděli po celém Česku Den...

Partaj spojená s bytovým družstvem v Mostě slibuje „vesnici pro lůzu“

Současný pohled na sídliště Chanov.

Už žádná ghetta nebo vyloučené lokality ve městě. Opoziční sdružení Mostečané Mostu, za kterým stojí největší místní...

Najdete na iDNES.cz