Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trolejbusy v Ústí pamatují socialismus, město dostalo dotaci na nové

  8:31aktualizováno  8:31
Lidé v Ústí nad Labem mají šanci, že přestanou jezdit nejstaršími trolejbusy v Česku. Výbor dotačního úřadu Severozápad městu schválil příspěvek z evropských fondů, který pomůže uhradit dodávku 26 nových vozů. Některé trolejbusy v Ústí nad Labem pocházejí ještě z komunistické éry.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Dotace by měla být poskytnuta ve výši 123,5 milionů korun. Předpokládáme, že smlouva o jejím poskytnutí by měla být podepsána v průběhu května," sdělil mluvčí dotačního úřadu Vojtěch Krump.

Dopravní podnik Ústí nad Labem

Společnost je v majetku města Ústí nad Labem, magistrát ho dotuje každý rok částkou ve výši zhruba 195 milionů korun.

Na tržbách má dopravní podnik každý rok okolo 170 milionů korun.

Součástí ústecké MHD je celkem 34 linek, na kterých jezdí dohromady 77 autobusů a 68 trolejbusů.

Ročně přepraví přibližně 50 milionů lidí.

V posledních dvou letech skončilo hospodaření firmy v minusu.

Náklady na pořízení nových trolejbusů celkově dosahují zhruba 330 milionů korun, skoro dvě třetiny tak bude muset dopravní podnik zaplatit ze svého.

"Pro krytí spoluúčasti má dopravní podnik úvěr, který byl připraven společně s tímto projektem," uvedl náměstek ústeckého primátora Pavel Boček, který je současně členem představenstva podniku.

Firma použije úvěr od ČSOB, jehož celková výše je zhruba 300 milionů korun, přičemž na samotné trolejbusy z něj půjde 204 milionů. Dopravní podnik by měl úvěr bance splácet přibližně deset let, což každoročně pro firmu znamená zátěž k běžným výdajům dalších zhruba 30 milionů.

"Splácením tohoto úvěru se podnik nedostane do ekonomických potíží. Aby byla firma v rozumné ekonomické kondici, tak je relativně v pořádku 20 procent zadluženosti. Po naběhnutí úvěru budeme někde na 17 procentech," poznamenal ředitel ústeckého dopravního podniku Radek Chobot.

První trolejbusy by měly do Ústí dorazit již letos

Novými trolejbusy by se měli Ústečané projet ještě letos, s první dodávkou o šesti nových strojích se počítá do konce roku. "První kus by se měl v Ústí v objevit už v průběhu června," upřesnil náměstek Boček.

Trolejbusy dodá do Ústí firma Škoda Electric, půjde o deset osmnáctimetrových kloubových trolejbusů a šestnáct kratších patnáctimetrových vozů. Celá zásilka se má dokončit do října příštího roku.

Obchodní ředitel Škoda Electric Radek Kapr uvedl, že trolejbusy budou speciálně vyrobené, aby zvládaly provoz v členitém ústeckém terénu.

"U typu 27 Tr (18metrový) bude ústecký dopravní podnik prvním českým provozovatelem kloubových trolejbusů se střední hnací nápravou. Důvodem této inovace je provoz v kopcovitém terénu, hlavně v zimě," poznamenal Kapr.

Menší vozy budou stačit, ujišťuje ředitel

I když mezi novými vozy převládají kratší trolejbusy, ředitel dopravního podniku Chobot tvrdí, že nápor cestujících zvládnou.

"Jejich přepravní kapacita je nižší jen nepatrně. Tento typ je přitom méně nákladný na údržbu a dochází i k menší spotřebě pneumatik," uvedl Chobot.

Modernizace ústeckého trolejbusového parku byla nevyhnutelná. Dopravní podnik podle posledních dostupných informací využívá celkem 68 trolejbusů, které mají průměrné stáří 20 let, což je nejvíc v Česku.

Pětatřicet strojů, tedy více než polovina, je starších dvaceti let, z toho 23 vozů má roky výroby dokonce 1989 a starší.

Garantovaná životnost trolejbusů je přitom pouze 15 let. Je sice možné ji prodloužit generálními opravami, repasováním a dalšími podobnými postupy, ale u mnoha strojů v Ústí už to bylo prakticky nemožné.

Předposlední ředitel dopravního podniku Petr Koreň při svém odchodu z firmy loni v únoru před stářím trolejbusů varoval. "Pokud se nedodají nové, podnik se do roka a do dne zastaví," poznamenal tehdy Koreň.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz