Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí má malér. Kvůli obviněnému primátorovi nemůže žádat o eurodotace

  8:27aktualizováno  8:27
Obvinění ústeckého primátora Víta Mandíka z ČSSD přineslo městu nečekaný problém. Ústí si kvůli primátorovu trestnímu stíhání nemůže podat žádost o peníze z dotačního programu Severozápad. Z evropských peněz přitom chtělo zaplatit několik projektů včetně rekonstrukce plaveckého areálu.

Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby hrozí primátoru Vítu Mandíkovi vězení od tří do deseti let. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"V současné době žádost podat nemohou," potvrdila MF DNES mluvčí dotačního úřadu Severozápad Eliška Chlumská.

Povinnou přílohou žádosti o dotaci je totiž čestné prohlášení statutárního zástupce žadatele, že ho nevyšetřuje policie. V případě města je statutárním zástupcem právě primátor.

Kauza vítání občánků

Slavnost pro prvorodičky a jejich novorozeňata pro město zajišťovala firma Darothore. Za organizaci a propagaci akce si účtovala několikanásobně víc, než nakonec stály dárky pro matky.

Primátor Vít Mandík smlouvu podepsal, spolu s ním policie obvinila radního Josefa Macíka a žádá o vydání poslankyně Zuzany Kailové (všichni ČSSD).

Podle policie firmě Darothore z titulu své funkce neoprávněně umožnili získat majetkový prospěch a městu vznikla škoda nejméně milion korun (o projednávání žádosti zde).

"Proti mně jako statutárnímu orgánu není zahájeno nebo vedeno trestní řízení," zní klíčová pasáž přílohy, bez níž se žádost neobejde.

Takové ustanovení Mandík podepsat nemůže, protože ho policie v květnu obvinila kvůli projektu vítání občánků za porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby (o obvinění zde). Bez jeho podpisu se přitom prohlášení neobejde.

"Pokud projektová žádost neobsahuje povinné čestné prohlášení, je to důvod k vyřazení projektu," dodala mluvčí Chlumská.

Řešení se hledá, řekl náměstek

"Představte si, že jste mecenášem a dáváte na něco peníze. Když zjistíte, že ten člověk je vyšetřovaný policií, tak peníze prostě zastavíte," zdůvodnil přísná dotační pravidla předseda řídícího výboru dotačního úřadu Petr Navrátil.

Náměstek ústeckého primátora Pavel Boček řekl, že magistrát hledá cestu, jak se s problémem vypořádat. "Vše je v konzultaci s tajemníkem a primátorem. Řešení se hledá a pracuje se na něm," řekl Boček. Konkrétní způsob ale nepřiblížil. "V této chvíli vám na to neodpovím," poznamenal.

Ke kauze se nevyjádřil ani primátor Mandík, kterého se redakci přes tiskový odbor od úterý nepodařilo zastihnout.

"Pan primátor by měl odstoupit, aby uvolnil městu cestu k dotacím," zmínila nejrychlejší způsob řešení opoziční zastupitelka Irena Jílková z ODS.

Problém je hlavně s plaveckou halou

O případné rezignaci primátora Mandíka se podle informací MF DNES mezi některými úředníky magistrátu skutečně mluví, ale oficiálně tohle téma nikdo neotevřel.

"Ctíme presumpci neviny a já se po primátorově židli nesápu," podotkl náměstek Boček, který by Mandíka jako jeho statutární zástupce mohl nahradit.

Další možnou variantou je, že chystané projekty hrazené z dotací se posunou až za podzimní komunální volby, do kterých primátor Mandík podle informací MF DNES kandidovat nehodlá.

Hlavním potenciálně ohroženým projektem je masivní rekonstrukce plaveckého areálu Klíše, u níž město počítá s výdaji až 220 milionů korun a kterou chtělo z valné části financovat právě z programu Severozápad. Žádost o peníze si radnice dosud nepodala, přičemž firmu na provedení prací hodlá město vybrat už v první polovině června (o plánech zde).

V případě rekonstrukce areálu na Klíši by však šlo uvažovat také o možnosti, že by žádost o dotaci podaly Městské služby, které areál provozují. "Příspěvkové organizace mají vlastní právní subjektivitu," přisvědčila mluvčí dotačního úřadu Chlumská. Možné také je, že radnice přijde s vlastním řešením.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz