Obrazy Aloise Bubáka na zámku v Trmicích.

Obrazy Aloise Bubáka na zámku v Trmicích. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Ústí chce oživit cenné malby na trmickém zámku. Spoléhá na pomoc státu

  • 0
Zrestaurování by se mohlo dočkat šest historických krajinomaleb v Mramorovém sále trmického zámku. Malíř Alois Bubák na nich v 19. století zachytil podobu už neexistujícího původního šlechtického sídla i současný zámek těsně po dokončení.

Bubákovy krajinomalby jsou na omítce zašpiněné a popraskané. Podle znalců trpí i tím, že už byly v minulosti opravované. Provedené retuše na některých místech mění barvy a narušují vzhled obrazů.

Rada města Ústí nad Labem, kterému zámek patří, se snaží na obnovu získat peníze díky dotaci z ministerstva kultury.

Renovace má celkově vyjít na 112 700 korun. Z toho 90 tisíc korun by měl pokrýt příspěvek na obnovu kulturních památek.

Alois Bubák

  • malíř žil a tvořil v letech 1824-1870
  • jeho obrazy zachycují podobu obou tehdejších sídel v Trmicích
  • Nosticové nechali přestavět původní tvrz na zámek s anglickým parkem; roku 1756 za sedmileté války byl zámek sídlem hlavního stanu pruského krále Fridricha II.

„Žádost o tuto dotaci už připravujeme,“ potvrdila ústecká primátorka Věra Nechybová.

Městu zámek prodal továrník Wolfrum

Trmický zámek byl postavený v letech 1856-1863 hrabětem Nosticem v novogotickém tudorovském slohu. Zpracování projektu bylo zadáno vídeňskému architektu Forstellovi.

V roce 1919 zámek koupil ústecký továrník Wolfrum, který jej později prodal městu Ústí nad Labem. To do něj ve stejném roce umístilo městské muzeum.

Bohaté muzejní expozice byly veřejnosti přístupné až do roku 1964, kdy vzhledem k havarijnímu stavu zámku došlo k jeho uzavření.

V souvislosti s plánovanou výstavbou dálnice byl zámek určený k demolici. Z tohoto záměru však sešlo a prostory zámku sloužily dál jako depozitáře muzea. V roce l994 byly muzejní depozitáře vystěhovány do nových míst a prostory zámku byly nově zrekonstruované.