Ubytovna v Čelakovského ulici je v současné době uzavřená a hlídá ji bezpečnostní agentura (snímek z února 2013).

Ubytovna v Čelakovského ulici je v současné době uzavřená a hlídá ji bezpečnostní agentura (snímek z února 2013). | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Ústí chce koupit zničenou ubytovnu, odkud museli odejít sociálně slabí

  • 4
Ústecká radnice vyjednává s firmou CPI Byty o koupi objektu v ústecké čtvrti Krásné Březno, který sloužil jako ubytovna pro sociálně slabé. Budova je kvůli dezolátnímu stavu od února uzavřená, město by z ní udělalo malometrážní byty nebo ji zakonzervovalo.

"Město jako vlastník objektu bude mít více možností ovlivnit životní úroveň místních obyvatel v této lokalitě," uvedla mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová k uvažované koupi objektu.

Ubytovna v Čelakovského ulici na sebe strhla pozornost tím, že se do ní loni na podzim přestěhovala řada sociálně slabých rodin z Předlic, odkud musely odejít po nařízení statika, který jejich domy označil za neobyvatelné.

V podobném stavu ale skončila i samotná ubytovna, kterou firma po nařízení technické správy a hasičů rovněž musela uzavřít. "Ubytovna skončila ve velmi špatném technickém stavu, postupovala devastace objektu. Byla nebezpečná životu," řekla Michaela Winklerová, mluvčí skupiny CPI Group, kam patří i firma CPI Byty.

Rodiny nechtěly odejít, na pomoc přijeli aktivisté

Uzavření objektu provázely dramatické okolnosti, protože provizorně zde žijící rodiny neměly kam jít a budovu nechtěly opustit. Rodinám na pomoc přijeli aktivisté, kteří se snažili zabránit odpojení tepla a vody. Obyvatelé si nakonec za pomoci aktivistů a sdružení Konexe našli bydlení v jiných částech Krásného Března, řada z nich poté odešla do ubytovny ve čtvrti Klíše. 

Ubytovna v Čelakovského ulici je od února uzavřená. "Je hlídána bezpečnostní službou," dodala Winklerová. Pokud by ji město koupilo, uvažovalo by o její rekonstrukci a zbudování malometrážních bytů pro sociální bydlení. "Samozřejmě za přísného domovního řádu a zřízení přímo v místě stanice městské policie," uvedl investiční náměstek ústeckého primátora Pavel Boček.

Dohoda na podzim?

Druhou variantou je, že by město objekt zakonzervovalo. "A předejít tak možnému problému, že zde nějaký šikovný byznysmen pod štědrým dohledem státu vybuduje to, co všichni jíž dobře známe," dodal Boček. Kdy se jednání radnice a CPI Byty o budoucnosti objektu uzavřou, lze jen odhadovat. "Já předpokládám, že se snad do podzimu dohodneme," uvedla mluvčí Winklerová.

O jakou částku se v dohodě hraje, obě strany tají. Je ale zřejmé, že cena bude odpovídat tomu, že se firma chce objektu zbavit. Pro CPI Byty by totiž představovalo finanční zátěž objekt opravit, aby byl v přijatelném stavu. Pokud ubytovnu město nekoupí, firma o jejím využití bude znovu rozhodovat.