Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí bude vládnout ČSSD sama, vypověděla ODS koaliční smlouvu

  12:14aktualizováno  12:14
Ústecký magistrát povede pouze ČSSD. Po čtvrtečním odvolání dvou náměstků primátora za ODS vypověděla svému dosavadnímu partneru ve vládě nad městem koaliční smlouvu. "Pokusíme se pracovat v režimu menšinové vlády," říká ústecký radní a předseda severočeské ČSSD Arno Fišera.

ODS nás nebrala jako partnera, říká ústecký radní a předseda krajské ČSSD Arno Fišera (na snímku). | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Je definitivně koaliční smlouva s ODS mrtvá?
Vystupování ODS v posledních týdnech nás utvrdila, že nás nebrali jako partnera a my je už dnes také ne. (o vyjednávání ODS o sesazení primátora ČSSD čtěte zde)

Převrat na magistrátu

ČSSD ve čtvrtek prosadila odvolání dvou náměstků z ODS (Heleny Kubcové a Jan Řeřichy), pomohly jí k tomu hlasy zastupitelů za KSČM a TOP 09.

Po změnách ve vedení města už v radě nesedí 11 lidí. ČSSD, TOP 09 a komunisté odhlasovali snížení počtu radních na devět.

V dnes již rozpadlé koalici (ČSSD, ODS, SZSP) to vřelo delší dobu. Strany začaly za zády ČSSD vyjednávat o nové koalici, v níž by ČSSD nahradili zastupitelé za TOP 09. Ti to ale ve středu večer odmítli. (více zde)

Jak tedy bude vypadat další vláda nad městem? Chystáte novou koalici s TOP 09 a s tichou podporou komunistů, kteří vám ve čtvrtek pomohli schválit rozpočet a odvolat dva radní za ODS?
Koaliční smlouva s TOP 09 není na stole. Pokusíme se nějaký čas pracovat v režimu menšinové vlády, i když to nebude jednoduché. Pokud ale zastupitelé projevili vůli, schválili rozpočet a shodli se na změně, myslím že budou podporovat i nové řízení města. Pokud se to dařit nebude, může vzniknout nová koalice. I bez nás. My prostě chceme pracovat jinak než nyní.

Po čistce v radě zůstává Blanka Vraspírová za Sdružení pro zdraví sport a prosperitu. I tahle strana vás chtěla odstavit od moci. Vraspírová zůstat může?
Paní doktorku Vraspírovou zvolilo hodně lidí, je to známé jméno a chová se velmi konzistentně a korektně. Pokud bude jejím přáním zůstat v radě, určitě ji nikdo vyhánět nebude.

Podle ODS jsou vaše čtvrteční kroky porušením koaliční smlouvy. 
To říká pan Tomáš Kraus, šéf ústecké ODS. To je podle mne neuvěřitelné a nepřijatelné, pan Kraus se Zdeňkem Kubcem (SZSP) za našimi zády již měsíce přemlouvá zastupitele a domlouvají personální obsazení nové koalice, v okrese vytváří podvratné činnosti... Já to jinak nazvat neumím.

Do čtvrtečního večera to vypadalo, že ODS a SZSP z magistrátu vyšachují vás. Vy jste byli v klidu, věděli jste dlouho předem, že TOP 09 vás podpoří?
To vůbec ne. Můj klid vycházel z toho že, partyzánské akce pana Kubce a jeho rodiny (Kubec je předseda SZSP, jeho manželka byla radní ODS - pozn. red.) nemám rád. Věřil jsem, že zastupitelé nepřistoupí na to, aby rodina Kubců a panem Krausem řídili město. A měli jsme informace, že se řadě zastupitelů tato podvratná jednání nelíbí a nejsou ochotni na ně přistoupit. Jinak jsme byli připraveni odejít do opozice. Pan Kraus (šéf ústeckého Dopravního podniku) si tady začal v poslední době dělat, co chtěl. Bez podpory rady města zdražil jízdné, půjčuje si pro podnik 300 milionů... Moc mu zřejmě zakryla vnímání světa.

Zatím v radě města zůstal jeden náměstek primátora a rada je devítičlenná. Dostane nějaké místo TOP 09?
V politice nic není definitivní. Ale je to úspora a uvidíme, jak bude schopna fungovat devítičlenná rada, jak zvládne svoji roli. Potom se uvidí, zda se bude vyjednávat nějaká koalice. Nechci ale předjímat. Ve čtvrtek jsme řekli, že pro naše kroky budeme muset vyjednávat podporu s politickými kluby. Zejména s těmi, které podpořily rozpočet. Zkusíme to dělat jinak, jinou politiku, než tu, která zde byla od roku 1993 pod vládou jedné strany - ODS. Ta cesta se otevřela.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Jde nám o to, aby v Ústí zůstali bydlet vysokoškoláci, říká lídr KSČM

Pavel Vodseďálek je jedničkou komunistické strany v Ústí nad Labem.

Udržet v Ústí nad Labem vysokoškoláky, zamezit příchodu nepřizpůsobivých i řešit neutěšenou situaci v sociálně...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...

Chceme znovu nastartovat rozvoj Ústí, bez velrybářů, říká Tošovský

Před deseti lety se Pavel Tošovský z politiky stáhl, teď se do ní vrací jako...

Před dvaceti lety byl starostou ústeckých Neštěmic, který mimo jiné rozhodl o stavbě plotu v Matiční ulici, později...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz