Ústí bude vládnout ČSSD sama, vypověděla ODS koaliční smlouvu

  12:14aktualizováno  12:14
Ústecký magistrát povede pouze ČSSD. Po čtvrtečním odvolání dvou náměstků primátora za ODS vypověděla svému dosavadnímu partneru ve vládě nad městem koaliční smlouvu. "Pokusíme se pracovat v režimu menšinové vlády," říká ústecký radní a předseda severočeské ČSSD Arno Fišera.

ODS nás nebrala jako partnera, říká ústecký radní a předseda krajské ČSSD Arno Fišera (na snímku). | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Je definitivně koaliční smlouva s ODS mrtvá?
Vystupování ODS v posledních týdnech nás utvrdila, že nás nebrali jako partnera a my je už dnes také ne. (o vyjednávání ODS o sesazení primátora ČSSD čtěte zde)

Převrat na magistrátu

ČSSD ve čtvrtek prosadila odvolání dvou náměstků z ODS (Heleny Kubcové a Jan Řeřichy), pomohly jí k tomu hlasy zastupitelů za KSČM a TOP 09.

Po změnách ve vedení města už v radě nesedí 11 lidí. ČSSD, TOP 09 a komunisté odhlasovali snížení počtu radních na devět.

V dnes již rozpadlé koalici (ČSSD, ODS, SZSP) to vřelo delší dobu. Strany začaly za zády ČSSD vyjednávat o nové koalici, v níž by ČSSD nahradili zastupitelé za TOP 09. Ti to ale ve středu večer odmítli. (více zde)

Jak tedy bude vypadat další vláda nad městem? Chystáte novou koalici s TOP 09 a s tichou podporou komunistů, kteří vám ve čtvrtek pomohli schválit rozpočet a odvolat dva radní za ODS?
Koaliční smlouva s TOP 09 není na stole. Pokusíme se nějaký čas pracovat v režimu menšinové vlády, i když to nebude jednoduché. Pokud ale zastupitelé projevili vůli, schválili rozpočet a shodli se na změně, myslím že budou podporovat i nové řízení města. Pokud se to dařit nebude, může vzniknout nová koalice. I bez nás. My prostě chceme pracovat jinak než nyní.

Po čistce v radě zůstává Blanka Vraspírová za Sdružení pro zdraví sport a prosperitu. I tahle strana vás chtěla odstavit od moci. Vraspírová zůstat může?
Paní doktorku Vraspírovou zvolilo hodně lidí, je to známé jméno a chová se velmi konzistentně a korektně. Pokud bude jejím přáním zůstat v radě, určitě ji nikdo vyhánět nebude.

Podle ODS jsou vaše čtvrteční kroky porušením koaliční smlouvy. 
To říká pan Tomáš Kraus, šéf ústecké ODS. To je podle mne neuvěřitelné a nepřijatelné, pan Kraus se Zdeňkem Kubcem (SZSP) za našimi zády již měsíce přemlouvá zastupitele a domlouvají personální obsazení nové koalice, v okrese vytváří podvratné činnosti... Já to jinak nazvat neumím.

Do čtvrtečního večera to vypadalo, že ODS a SZSP z magistrátu vyšachují vás. Vy jste byli v klidu, věděli jste dlouho předem, že TOP 09 vás podpoří?
To vůbec ne. Můj klid vycházel z toho že, partyzánské akce pana Kubce a jeho rodiny (Kubec je předseda SZSP, jeho manželka byla radní ODS - pozn. red.) nemám rád. Věřil jsem, že zastupitelé nepřistoupí na to, aby rodina Kubců a panem Krausem řídili město. A měli jsme informace, že se řadě zastupitelů tato podvratná jednání nelíbí a nejsou ochotni na ně přistoupit. Jinak jsme byli připraveni odejít do opozice. Pan Kraus (šéf ústeckého Dopravního podniku) si tady začal v poslední době dělat, co chtěl. Bez podpory rady města zdražil jízdné, půjčuje si pro podnik 300 milionů... Moc mu zřejmě zakryla vnímání světa.

Zatím v radě města zůstal jeden náměstek primátora a rada je devítičlenná. Dostane nějaké místo TOP 09?
V politice nic není definitivní. Ale je to úspora a uvidíme, jak bude schopna fungovat devítičlenná rada, jak zvládne svoji roli. Potom se uvidí, zda se bude vyjednávat nějaká koalice. Nechci ale předjímat. Ve čtvrtek jsme řekli, že pro naše kroky budeme muset vyjednávat podporu s politickými kluby. Zejména s těmi, které podpořily rozpočet. Zkusíme to dělat jinak, jinou politiku, než tu, která zde byla od roku 1993 pod vládou jedné strany - ODS. Ta cesta se otevřela.

Nejčtenější

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Vyslat pár pluků z Litoměřic, Československo by nebylo, míní historik

Historik Filip Hrbek

V napjaté situaci kolem vzniku ČSR, kdy se pohraničí chtělo připojit k Rakousku, přišel litoměřické posádce rozkaz...

Jsme divoký sever, řekla vyhozená úřednice, když dostala cenu za odvahu

Nadační fond proti korupci již poosmé udělil Ceny za odvahu. Ty jsou určeny...

Bývalá úřednice Jana Moravcová, nedávno vyhozená z České inspekce životního prostředí, student Lukáš Blažej a aktivisté...

Historická vybydlená ulice v Ústí mizí z mapy, zakousl se do ní bagr

Zdevastované domy v Ústí nad Labem v ulici Na Nivách

Začala demolice rozpadajících se bytových domů v ulici Na Nivách v ústeckých Předlicích. Je rozdělena do dvou etap. V...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Lázeňské náměstí v Teplicích získá modernější ráz, zatím je to jen trávník

Návrh úpravy Lázeňského náměstí v Teplicích

Lázeňské náměstí patřilo v polovině 19. století mezi nejnavštěvovanější místa Teplic. Bývalo obklopeno domy, v nichž se...

Čeští školáci jsou na výletě ve Štrasburku, po střelbě nemohli z hotelu

V centru francouzského Štrasburku se střílelo. (11. prosince 2018)

Ve francouzském Štrasburku, kde v úterý večer střelec pálil do lidí, pobývá zrovna i výprava žáků z českých středních...

Foldynu střídá ve vedení kraje starosta, jenž zázračně vydělal na pozemcích

Starosta Krupky Zdeněk Matouš

Sociální demokraté, kteří spolu s KSČM a SPD vedou Ústecký kraj, přepřahají. Jedním z pěti náměstků hejtmana se stane...

Najdete na iDNES.cz