Slonice Kala maluje. | foto: A. Balejová

V Ústí malují sloni obrazy, peníze z prodeje jdou do výzkumu

  • 0
Slonice v ústecké zoo se začaly intenzivně věnovat malování. Neobvyklá kratochvíle má dvě funkce. Jednak se tím slonice zabaví a jednak tím vydělávají peníze. Lidé jejich obrazy kupují, peníze pak putují na výzkum sloních nemocí, kvůli nimž zvířata umírají v zajetí dříve než v přírodě.

„Se slony malujeme nepravidelně už pět let, ale až nyní se tomu věnujeme více, protože obrazy prodáváme. A jdou na odbyt,“ říká hrdě chovatel Pavel Kökert.

Ústecká zoo se tímto způsobem rozhodla podpořit výzkum sloních nemocí. Vedoucí návštěvnického servisu Andrea Balejová uvedla, že obrazy, které slonice Kala a Delhi namalovaly, nabízejí v prodejně suvenýrů. Menší stojí 500 a větší 900 korun, na výzkum jde z každého díla 100, respektive 200 korun.

„Součástí každého obrazu je i fotografie zachycující naše umělkyně při tvorbě daného díla. Lidem se to líbí a mají o obrazy velký zájem, volají z celé země. Po dvou týdnech malování jsme obrazů prodali patnáct,“ usmívá se Balejová.

Slonice barvy neřeší

Jak takové sloní malování vypadá? Na klasický štětec je uprostřed do kříže přidělané bambusové dřívko, za něž slon chobotem štětec uchopí. „Chobot je silný, ale zároveň má na konci velmi citlivý hmatový prstík. Slon s ním dokáže zvednout i malé párátko či minci,“ říká Kökert.

Chovatel dá pak zvířatům vybrat mezi dvěma barvami. „Oni ovšem nemají žádné oblíbené barvy, neřeší to,“ ukazuje na sadu neškodných prstových barev, které slonům neublíží, ani když je olíznou.

Po namočení štětce vezme chovatel bílé plátno, postaví se s ním před slona a dá mu pokyn: Paint! Slon začne máchat chobotem dolů a nahoru a vytváří tak na plátně čáry. „Není to žádné umění, nejsou to žádné sloní myšlenky, prostě jen čmárají na plátno. Ale toho slona to zajímá, sleduje to a uvědomuje si u toho sám sebe,“ vysvětluje chovatel, který se slonům věnuje již 22 let.

Slonice byly odchycené ve Vietnamu, v zoo jsou od 80. let

On sám může výsledné dílo hodně ovlivnit. Nejen výběrem barev, ale i nastavením a náklonem plátna. Zhotovení jednoho obrazu trvá podle něj kolem čtvrt hodiny.

Sloni v ústecké zoo malují většinou ráno nebo dopoledne přímo ve svém krytém pavilonu. Šikovnější je starší Delhi (34 let), Kala (přes 31 let) je neohrabaná a nemá chobot tak vycvičený. I když se pod svá díla nepodepíší, chovatelé tak poznají, který obraz jaký slon namaloval.

Obě slonice byly kdysi odchycené ve Vietnamu. Téměř třítunová Kala je v ústecké zoo od listopadu 1985, o půl tuny těžší Delhi dorazila v červnu 1987. „Když se slon dožije v zoo 50 let, tak je to úspěch. Bohužel sloni umírají v zajetí i dřív, protože existují různé nemoci, které je decimují. A právě na jejich výzkum jde část peněz vydělaných malováním,“ připomíná Kökert účel uměleckého vytížení slonic. „Určitě nejde o žádnou cirkusovou show pro lidi, je to hlavně zpestření jejich dne,“ dodává.