Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí prodá exradnímu parcelu čtyřikrát levněji, než ji oceňují makléři

  8:23aktualizováno  8:23
Bývalému radnímu Ústí nad Labem a exřediteli tamní nemocnice Jiřímu Madarovi zastupitelé centrálního ústeckého obvodu schválili prodej stavební parcely za 300 korun za metr čtvereční. Oslovené realitní kanceláře jeho hodnotu odhadují až čtyřikrát vyšší.

Jiří Madar je vlivný muž, který se angažoval v ústecké politice. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Já jsem se letmo poptal v realitních kancelářích, které takové pozemky nabízejí a ta cena je obvykle tisíc až tisíc pět set korun. Domnívám se, že řádně nehospodaříme s majetkem města," řekl na plénu zastupitel Miroslav Florian ze Strany zelených.

Takových hlasů se ozývalo víc. "Ta cena mi připadá oproti jiným pozemkům na stejné úrovni a ve stejné oblasti velmi nízká," přidal se například zastupitel Josef Dyrynk z KSČM.

Kdo je Jiří Madar

Jako lékař ortoped platí za velkého odborníka. Pečoval třeba dvakrát na olympiádě o českou výpravu, nyní působí na soukromé klinice Tornero, které šéfuje jeho žena Kamila.

Zastával i manažerské pozice. Dvakrát řídil ústeckou nemocnici, šéfoval nemocnici v Jihlavě a působil i jako náměstek pro zdravotní péči v Krajské zdravotní.

V politice zakládal hnutí SZSP, v letech 1998 až 2005 pak seděl v městské radě Ústí nad Labem. Jeho politickou kariéru ukončil alkohol, s nímž ho v krvi opakovaně chytili za volantem. Madar se za to veřejně omluvil.

Pře se týkala 864 metrů čtverečních pozemku v Hynaisově ulici v ústecké čtvrti Bukov pod Střížovickým vrchem. Hned pod tímto pozemkem má Madar dům. S manželkou chtěl parcelu koupit, aby na ní mohl postavit opěrnou zeď, která by zabránila stékání vody při deštích ze svahu na jeho pozemek s domem.

"Už deset let, kdykoliv zaprší, to bahno zaleje silnici. A když kolem projede auto, tak nám to cáká až na dům," přiblížila motivaci ke koupi parcely Madarova manželka Kamila. Současně chtějí manželé na parcele posekat několik stromů, jejichž listí jim na podzim na pozemku u domu končí také.

Ze sedmi makléřů souhlasí jeden

Kromě několika zastupitelů se nad cenou pozastavilo i šest ze sedmi realitních makléřů, které MF DNES oslovila a poslala jim k pozemku podklady.

"Pokud by mě klient oslovil a požádal o prodej takového pozemku v této lokalitě, rozhodně bychom se nebavili o ceně tři sta korun za metr," řekl třeba Aleš Čížek z realitky Remax. Podle něj by cena byla 1 200 korun.

"Je to skvělá lokalita, kde jste v klidu, přírodě a do města to je co by kamenem dohodil," doplnil Jaroslav Sentenský z realitky M&M. Ten by cenu tipoval na 1 000 korun za metr.

Za odpovídající označil cenu z oslovených makléřů jen Zoltán Modróczki z realitní kanceláře Finosa. Zastupitelé nakonec prodej pozemku schválili 16 hlasy z 22.

"Kdyby to byl tak lukrativní pozemek, tak to skoupí každá realitka. To není žádný lukrativní pozemek, je tam krpál a je to tam pěkně hnusný," bránil cenu zastupitel Vlastimil Doucha z ČSSD.

Pozemky někdy lidem musíme skoro nutit, říká starosta

Původně obvod nabízel pozemek za 400 korun za metr. Manželé Madarovi pak jako jediní zájemci radnici požádali, zda by cenu mohla ještě snížit. Obvodní rada žádosti vyhověla a nabídku srazila ještě o stokorunu.

"I když je cena pro naše záměry vysoká, tak souhlasíme," odepsali na to radě manželé Madarovi.

Starosta obvodu Jan Tvrdík z ODS vysvětloval, že prodejní cena je takto nastavená proto, že se obvod v posledních pěti letech snažil pozemek prodat už dvakrát, a zájemci se nakonec pokaždé stáhli. Poprvé za něj obvod chtěl 700 korun, podruhé 300 korun za metr.

"My se tu kolikrát zbavujeme pozemků, kdy to spíš lidem nutíme, aby si to koupili," tvrdí starosta.

Zastupitelé se o ceně přeli skoro dvacet minut. "U jiných bodů, kde se taky snižovala cena, takhle dlouhou diskusi nepamatuji. Když chce někdo pozemek, o který není kdovíjaký zájem, protože kdyby byl, tak byl už prodán za jinou cenu, tak proč mu v tom bránit," reagovala radní Irena Jílková z ODS.

Město o údržbu svahu žádáme roky marně, tvrdí Madarová

Odpůrce prodeje kromě ceny zarazil i důvod koupě, tedy postavení opěrné zdi zabraňující stékání vody ze svahu. "Já v tom vidím nějakou kulišárnu, snad si z nás nedělá nikdo srandu," řekl zastupitel Florian.

"Proč nechtějí po městu jako majiteli pozemku, aby zabránil stékání vody k nim? To je přece jejich právo," uvažuje i makléř Sentenský.

Kamila Madarová zdůraznila, že o údržbu svahu žádá s mužem město už roky marně. "Kdyby se o to město staralo, tak my vůbec nemáme zájem to kupovat. Vždyť jsou to vyhozené peníze," dodala.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Najdete na iDNES.cz