Ústí prodá exradnímu parcelu čtyřikrát levněji, než ji oceňují makléři

  8:23aktualizováno  8:23
Bývalému radnímu Ústí nad Labem a exřediteli tamní nemocnice Jiřímu Madarovi zastupitelé centrálního ústeckého obvodu schválili prodej stavební parcely za 300 korun za metr čtvereční. Oslovené realitní kanceláře jeho hodnotu odhadují až čtyřikrát vyšší.

Jiří Madar je vlivný muž, který se angažoval v ústecké politice. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Já jsem se letmo poptal v realitních kancelářích, které takové pozemky nabízejí a ta cena je obvykle tisíc až tisíc pět set korun. Domnívám se, že řádně nehospodaříme s majetkem města," řekl na plénu zastupitel Miroslav Florian ze Strany zelených.

Takových hlasů se ozývalo víc. "Ta cena mi připadá oproti jiným pozemkům na stejné úrovni a ve stejné oblasti velmi nízká," přidal se například zastupitel Josef Dyrynk z KSČM.

Kdo je Jiří Madar

Jako lékař ortoped platí za velkého odborníka. Pečoval třeba dvakrát na olympiádě o českou výpravu, nyní působí na soukromé klinice Tornero, které šéfuje jeho žena Kamila.

Zastával i manažerské pozice. Dvakrát řídil ústeckou nemocnici, šéfoval nemocnici v Jihlavě a působil i jako náměstek pro zdravotní péči v Krajské zdravotní.

V politice zakládal hnutí SZSP, v letech 1998 až 2005 pak seděl v městské radě Ústí nad Labem. Jeho politickou kariéru ukončil alkohol, s nímž ho v krvi opakovaně chytili za volantem. Madar se za to veřejně omluvil.

Pře se týkala 864 metrů čtverečních pozemku v Hynaisově ulici v ústecké čtvrti Bukov pod Střížovickým vrchem. Hned pod tímto pozemkem má Madar dům. S manželkou chtěl parcelu koupit, aby na ní mohl postavit opěrnou zeď, která by zabránila stékání vody při deštích ze svahu na jeho pozemek s domem.

"Už deset let, kdykoliv zaprší, to bahno zaleje silnici. A když kolem projede auto, tak nám to cáká až na dům," přiblížila motivaci ke koupi parcely Madarova manželka Kamila. Současně chtějí manželé na parcele posekat několik stromů, jejichž listí jim na podzim na pozemku u domu končí také.

Ze sedmi makléřů souhlasí jeden

Kromě několika zastupitelů se nad cenou pozastavilo i šest ze sedmi realitních makléřů, které MF DNES oslovila a poslala jim k pozemku podklady.

"Pokud by mě klient oslovil a požádal o prodej takového pozemku v této lokalitě, rozhodně bychom se nebavili o ceně tři sta korun za metr," řekl třeba Aleš Čížek z realitky Remax. Podle něj by cena byla 1 200 korun.

"Je to skvělá lokalita, kde jste v klidu, přírodě a do města to je co by kamenem dohodil," doplnil Jaroslav Sentenský z realitky M&M. Ten by cenu tipoval na 1 000 korun za metr.

Za odpovídající označil cenu z oslovených makléřů jen Zoltán Modróczki z realitní kanceláře Finosa. Zastupitelé nakonec prodej pozemku schválili 16 hlasy z 22.

"Kdyby to byl tak lukrativní pozemek, tak to skoupí každá realitka. To není žádný lukrativní pozemek, je tam krpál a je to tam pěkně hnusný," bránil cenu zastupitel Vlastimil Doucha z ČSSD.

Pozemky někdy lidem musíme skoro nutit, říká starosta

Původně obvod nabízel pozemek za 400 korun za metr. Manželé Madarovi pak jako jediní zájemci radnici požádali, zda by cenu mohla ještě snížit. Obvodní rada žádosti vyhověla a nabídku srazila ještě o stokorunu.

"I když je cena pro naše záměry vysoká, tak souhlasíme," odepsali na to radě manželé Madarovi.

Starosta obvodu Jan Tvrdík z ODS vysvětloval, že prodejní cena je takto nastavená proto, že se obvod v posledních pěti letech snažil pozemek prodat už dvakrát, a zájemci se nakonec pokaždé stáhli. Poprvé za něj obvod chtěl 700 korun, podruhé 300 korun za metr.

"My se tu kolikrát zbavujeme pozemků, kdy to spíš lidem nutíme, aby si to koupili," tvrdí starosta.

Zastupitelé se o ceně přeli skoro dvacet minut. "U jiných bodů, kde se taky snižovala cena, takhle dlouhou diskusi nepamatuji. Když chce někdo pozemek, o který není kdovíjaký zájem, protože kdyby byl, tak byl už prodán za jinou cenu, tak proč mu v tom bránit," reagovala radní Irena Jílková z ODS.

Město o údržbu svahu žádáme roky marně, tvrdí Madarová

Odpůrce prodeje kromě ceny zarazil i důvod koupě, tedy postavení opěrné zdi zabraňující stékání vody ze svahu. "Já v tom vidím nějakou kulišárnu, snad si z nás nedělá nikdo srandu," řekl zastupitel Florian.

"Proč nechtějí po městu jako majiteli pozemku, aby zabránil stékání vody k nim? To je přece jejich právo," uvažuje i makléř Sentenský.

Kamila Madarová zdůraznila, že o údržbu svahu žádá s mužem město už roky marně. "Kdyby se o to město staralo, tak my vůbec nemáme zájem to kupovat. Vždyť jsou to vyhozené peníze," dodala.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Připravili jsme pro vás přehledné zpracování volebních výsledků, statistiky, komentáře.

Výsledky komunálních voleb dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu 2018 v Ústeckém vyhrál v obvodu 5 - Chomutov: Přemysl Rabas, 29 - Litoměřice: Ladislav Chlupáč a 32 - Teplice: Jaroslav Kubera.Nejčtenější

Jana žila s dětmi v garáži deset měsíců kvůli dluhům, teď dostala byt

V těchto podmínkách matka s dětmi v garáži žila.

Sedmačtyřicetiletá Jana, která se svými dětmi žila v garáži v ústecké ulici Králova výšina, už má nové, lepší bydlení....

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...ZVOLNĚNÍ: Sto milionů důvodů, proč Litvínov ční nad Chomutovem

Litvínovský František Lukeš slaví, překonal bratra Štěpána Lukeše z Chomutova.

Čmoudi a Primáti. Po silnici je dělí 25 kilometrů, v tabulce ale celá extraligová republika. Litvínov a Chomutov, dva...

Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Další z rubriky

Gang převážející migranty vedl Egypťan, jeho žena překládala, říká obžaloba

Zleva Mohamed Tahier Sayed Mohamed Hassan, jeho manželka Irena Hassanová...

Okresní soud v Lounech dnes otevřel případ mezinárodního gangu, který podle žalobce vydělával na převozu nelegálních...

Požár lesa u Sněžníku hasiči po dvou dnech zcela zlikvidovali

K požáru v oblasti Sněžník na Děčínsku vyjelo ve čtvrtek odpoledne jedenáct...

Požár v oblasti Sněžníku na Děčínsku, který vypukl ve čtvrtek kolem půl druhé odpoledne, se hasičům podařilo zcela...

Novým primátorem Teplic bude Hanza, Kubera odchází po 24 letech

Nový primátor Teplic Hynek Hanza (vlevo) na snímku z června 2017 s Jaroslavem...

Po čtyřiadvaceti letech bude mít lázeňské město Teplice jiného primátora než Jaroslava Kuberu z ODS. Poté, co v sobotu...

Najdete na iDNES.cz