Za odpojení příbuzného od nemocničních přístrojů dostal muž podmínku

  15:16aktualizováno  15:16
Ústecký krajský soud potrestal podmínkou devětatřicetiletého Františka Rajze za to, že se podle obžaloby pokusil odpojením od zdravotnických přístrojů v nemocnici zavraždit svého bratrance. Podle soudkyně nejednal v přímém úmyslu. Rozsudek je pravomocný, protože se obě strany hned vzdaly práva na odvolání.

Obžalovaný František Rajz. | foto: Monika Gordíková, MF DNES

„Je to super. Jsem spokojený,“ řekl Rajz. Zároveň uvedl, že se cítí být nevinen, žádná tlačítka prý nezmáčkl. Muži hrozilo až dvacet let vězení. Podmíněný trest navrhoval státní zástupce a obhájce žádal zproštění viny, ale připustil i podmíněný trest.

Soud se ztotožnil s obžalobou, podle které jednal Rajz nejméně v nepřímém úmyslu. V dubnu 2017 při návštěvě svého bratrance, který byl v ústecké Masarykově nemocnici připoután na lůžko po dopravní nehodě, vypnul přístroje, a poté oddělení urychleně opustil.

Stav pacienta se začal prudce zhoršovat. Podle soudu a znalců přežil jen díky rychlému zásahu zdravotnického personálu.

Fotogalerie


Motiv jednání Rajze podle státního zástupce nebylo možné jednoznačně určit. Rajz v hlavním líčení nevypovídal, při výslechu po činu uvedl, že chtěl bratranci pomoct. V závěrečné řeči řekl, že by svému bratranci nikdy neublížil.

„Rozhodl se na sebe vzít zodpovědnost za jeho život,“ uvedla soudkyně Šárka Tampová. Po zmáčknutí nejméně jednoho tlačítka na přístroji u poškozeného si Rajz svého bratrance na památku vyfotil a rychle místo opustil. 

Podle soudu se lze domnívat, že na něj zapůsobil stav poškozeného. „Učinil tak v náhlém hnutí mysli,“ řekla soudkyně. „Jiný důvod k manipulaci s přístroji neměl,“ uvedla.

Soud: Šlo o milosrdenství

Rajz se svou příbuznou byl posledním, kdo u lůžka poškozeného byl. Svědkyni, která žije na Slovensku, dnes vyslechl soud prostřednictvím videokonference. Uvedla, že Rajz „zmáčknul nějaký čudlík“. Rajz to doznal v přípravném řízení.

Znalci uvedli, že odsouzený netrpí žádnou duševní poruchou. Jeho intelektové schopnosti jsou podle psycholožky slabé a odpovídají výraznému podprůměru až lehké mozkové retardaci, je nezodpovědný a nevěrohodný.

K činu ho podle psycholožky mohla vést i infantilní zvědavost. Uložení tříletého trestu s podmíněným odkladem na zkušební dobu pěti let soudkyně zdůvodnila motivem. „Dle soudu se jednalo řekněme o milosrdenství,“ uvedla soudkyně. Rajz nebyl v minulosti soudně trestán.

Autor:


Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad Labem i jednoho „lva“....Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Na led, nebo do slévárny. Mladí mají spoustu věcí zadarmo, říká Duda

Radek Duda (vlevo) slaví svůj první gól po návratu do Chomutova, gratuluje...

Ačkoli napáchal na ledě i mimo něj víc průšvihů než několik hokejových smrtelníků dohromady, něco by mu přesto mohli...

Další z rubriky

Soud nepustil z vězení exsoudce odsouzeného za korupci

Pražský exsoudce Ondřej Havlín u teplického soudu.

Teplický soud zamítl podmíněné propuštění bývalého pražského soudce Ondřeje Havlína, který byl odsouzen za korupci k...

Úřednici hrozí vězení a zaplacení voleb, neodvolala kandidaturu Dernerové

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Před mosteckým soudem stanula bývalá tajemnice mosteckého magistrátu Jana Čejková. Obžaloba ji viní, že před dvěma lety...

Kraj rozhodne, zda se mostecká galerie sloučí s oblastním muzeem

Ilustrační snímek.

Radní Ústeckého kraje navrhují sloučit Galerii výtvarného umění v Mostě s tamním oblastním muzeem, odborná veřejnost...

Najdete na iDNES.cz