Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Ústecký kraj se chystá na zavření nemocnic, Most už nebere na rentgen

  • 6
Vedení Krajské zdravotní oznámilo, že je po avizovaném odchodu lékařů připravené uzavřít některé z pěti největších nemocnic v Ústeckém kraji. V Mostě již nyní přestali objednávat pacienty na operace i rentgen. Krajská zdravotní přitom dosud ujišťovala, že taková situace nenastane.

"Je to v zásadním rozporu s tím, co vedení společnosti předneslo 20. ledna Radě města Mostu. Tehdy ředitel Krajské zdravotní Eduard Reichtelt a náměstek pro zdravotní péči Jiří Madar ujistili mostecké radní, že se nechystá zrušení mostecké nemocnice ani žádného jejího oddělení," uvedla mluvčí Mostu Alena Sedláčková.

KRAJSKÁ ZDRAVOTNÍ

Vznikla 1. září 2007 transformací pěti samostatných nemocnic do jednoho celku.

Pět největších nemocnic, spadajících do té doby pod kompetenci krajského úřadu, se tak z příspěvkových organizací stalo odštěpnými závody.

Konkrétně se jedná o Nemocnici Děčín, Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem, Nemocnici Teplice, Nemocnici Most a Nemocnici Chomutov.

Také předseda představenstva Krajské zdravotní Petr Benda ještě v pondělí tvrdil, že nemocnice nebudou muset zavírat ani klíčová oddělení. "Jsem přesvědčený, že tato situace nenastane, děláme pro to maximum," řekl.

Že je situace vážná i v Ústeckém kraji, připustilo vedení Krajské zdravotní poprvé v úterý večer.

"Po odchodu lékařů, kteří podali výpověď v rámci akce Děkujeme, odcházíme, společnost nebude schopná plně poskytovat akutní péči. Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje nebude schopná nahradit rozsah jejího poskytování a ohrozí to její činnost," tlumočil závěr z jednání představenstva mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Za odcházející lékaře se postavili kolegové i firmy

Jak se Krajská zdravotní snaží problém s odcházejícími lékaři řešit, popsalo MF DNES několik lékařů.

Vedení Krajské zdravotní se například pokusilo obejít protestující ústecké a teplické rentgenology tím, že si najme externí společnost, která by snímky z CT, rezonance a dalších přístrojů dostávala, vyhodnocovala a zasílala zpět chirurgům, neurologům a další specialistům.

"Jenže jednání s firmou nedopadlo, skončilo sporem," uvedl lékař, který je se situací obeznámen. Ukázalo se, že firma "drží basu" s protestujícími lékaři a zakázku nevzala.

Představenstvo Krajské zdravotní rozhodlo, že po odchodu lékařů rozdělí jejich peníze mezi pracovníky, kteří zůstanou. Jenže lékařům, kteří nejsou na odchodu, se nelíbí, že by měli ke své práci dostat ještě další.

"Odmítáme se účastnit připravovaných krizových plánů, které nám zvýší už tak značné pracovní zatížení a vystaví nás rizikům poskytnutí neadekvátní léčby v důsledku nepřítomnosti všech odborností na pracovišti. Odmítáme improvizovat v tak závažné činnosti, jako je léčení těžkých úrazů," uvedlo ve společném prohlášení 12 lékařů ústeckého úrazového centra.

Pokud se ministerstvo zdravotnictví do 14. února nedohodne s Lékařským odborovým klubem, chtějí se k protestu připojit. Pohrozili výpovědí a vypovězením dohody o přesčasech.

Mostecká nemocnice neobjednává na rentgen

Šéf Krajské zdravotní Benda v pondělí také tvrdil: "V tuto chvíli funguje objednávání standardně." Jenže ani to nebyla pravda.

ODCHÁZEJÍCÍ LÉKAŘI

V Krajské zdravotní původně dalo výpověď 111 lékařů, dva lékaři, oba z Mostu, výpověď stáhli.

V Mostě chce odejít 39 z celkem 152 lékařů.

V Ústí nad Labem podalo výpověď 51 z celkem 354 lékařů.

V Teplicích odchází 18 z celkem 126 lékařů.

V Chomutově podal výpověď jeden ze 123 lékařů.

V Děčíně ze 76 lékařů nepodal výpověď nikdo.

"Kvůli potížím se žlučníkem jsem poslal jednu svoji pacientku na ultrazvuk. Za chvilku se vrátila do ordinace s tím, že jí odmítli objednat. Sestra u okénka jí řekla, že mají stopstav," řekl lékař Roman Houska z Mostu, který ordinuje na poliklinice v areálu nemocnice.

Na vyšetření na ultrazvuku a CT se obvykle objednává dva až tři týdny předem.

"Na březen neobjednáváme. Kvůli výpovědím nemáme zajištěné lékaře. Nevíme, co se bude dít. Nemůžu garantovat, že budou pacienti vyšetřovaní," potvrdil primář radiodiagnostického oddělení Ivan Čech.

Ještě větší potíže jsou na chirurgii, kde podalo výpověď 9 lékařů z 15. "Od 20. února se nebude operovat. A pak se to tady zavře," řekl primář Saša Štembera.

Krajská zdravotní nyní odmítá o dalším postupu informovat. Odkazuje na svou tiskovou konferenci, kterou naplánovala na zítřek.

Obáváte se, že se vám kvůli výpovědím doktorů nedostane potřebné lékařské péče?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 1. března 2011. Anketa je uzavřena.

NE
NE 2309
ANO
ANO 655
, ,