Ústecký kraj chce převzít linkové autobusy BusLine do začátku září

  15:01aktualizováno  15:01
Ústecký kraj chce do září převzít od společnosti BusLine linky, které pro něj firma provozuje. Společnost má personální problémy a vynechává i několik desítek spojů denně. Nejhorší situace je na Litoměřicku.

Ilustrační snímek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Firma si neplní své povinnosti. Těžko se zodpovídá občanům a jejich starostům, proč pro ně nepřijede autobus,“ uvedl po dnešním jednání radních náměstek ústeckého hejtmana Jaroslav Komínek. 

„Volají mi někteří starostové, například z Litoměřicka, že dneska společnost BusLine vynechává několik spojů denně,“ dodal Komínek (o problémech BusLine více zde).

„My si plníme povinnosti, jak nejlépe umíme, ale řidiči jsou zdravotně indisponováni a je jich nedostatek. Pokud by mi pan Komínek poskytl řidiče, budu za ně rád. Problémy s dopravou máme, ale je to obecný problém v zemi, nikoli jen na Ústecku,“ reagoval regionální ředitel BusLine Milan Toms.

Pravidelné spoje vynechávají

Toms přiznal, že situace na Litoměřicku v horkých dnech vygradovala a že tam pravidelné spoje skutečně vynechávají.

Ústecký kraj dlouhodobě zamýšlí převzít provozování linek od svých dopravců. Linky by měla převzít krajská organizace Dopravní společnost Ústeckého kraje.

Společnost BusLine na posledním jednání v červenci kraji nabídla, že pokud s ní ukončí smlouvu, a uzavře novou, zajistí pro kraj dopravu za 35,2 koruny za kilometr. Zakázku ovšem původně vysoutěžila za 27 korun za kilometr.

Komínek prohlásil, že převezme-li kraj od firmy řidiče i autobusy a bude zabezpečovat dopravu sám, bude cena pro kraj 55 korun za kilometr, tedy o 20 korun vyšší.

Rada o dopravě rozhodne za tři týdny

Kraj bude podle Komínka muset rozhodnout, zda BusLinu kvůli neplnění smluvních povinností smlouvu vypoví. Rada kraje chce 22. srpna rozhodnout, jak bude v kraji dál zajišťována doprava. 

Podle Komínka záleží na tom, jak se jednání s BusLinem vyvine. Kraj teď řeší, kde získá autobusy pro zabezpečování dopravy, pokud se s BusLinem nedohodne na jejich převzetí. Situaci chce vyřešit, než začne školní rok.

Za problémy společnosti BusLine stojí podle Komínka personální a technické selhání ve společnosti. „Nemají peníze na servis a na běžné technické problémy,“ řekl Komínek.

Linkovou autobusovou dopravu zajišťují pro Ústecký kraj čtyři dopravci. Po loňské krizi v dopravě způsobené vládním nařízením zvýšit platy řidičům tři firmy oznámily, že předčasně ukončí desetiletou smlouvu. 

BusLine zajišťuje podle smlouvy dopravu na Děčínsku, Litoměřicku, v části Lounska, v okolí Vejprt a na Ústecku.

Autor:


Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad Labem i jednoho „lva“....Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Ředitel gymnázia jde na kobereček. Psal, že zahrabal Zemana do kompostu

Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman.

Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman se bude zpovídat za facebookovou reakci na vulgární výroky prezidenta Miloše...

Další z rubriky

Žáci se nehýbou a resort to neřeší. Zařídíme si to sami, říká Šťovíček

Poslanec VV Milan Šťovíček se stal starostou Litvínova.

Školáci v Litvínově budou mít v rozvrhu víc pohybu. Plavání, bruslení či lyžování jim přitom zaplatí radnice. „Pořád se...

Cenný kostel v Peruci je zavřený, kvůli prasklinám v něm není bezpečno

Praskající klenby uvnitř kostela.

Zhoršující se stav cenného barokního kostela sv. Petra a Pavla trápí lidi v Peruci na Lounsku. V minulých dnech se tam...

Za kupčení jsou obvinění další muži, jeden k sobě přihlašoval voliče

Ilustrační snímek

Policie obvinila další dva muže za maření přípravy a průběhu říjnových komunálních voleb v Hoře Svatého Šebestiána na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz