Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústecký kraj znovu oslovil firmu známou ze skandálu reklamy na výsypky

  14:28aktualizováno  14:28
Dosluhující radní Ústeckého kraje oslovili na svém předposledním zasedání pět předem vybraných firem, z nichž jedna získá zakázku na tisk katalogu sociálních služeb. Jednou z nich je firma Rema Média, která vznikla kvůli pochybné krajské zakázce na propagaci výsypek.

Rekultivace na bývalém dole Silvestr u Sokolova. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Té, za kterou pak kriminalisté obvinili náměstka hejtmanky Pavla Koudu.

"Uchazeči byli osloveni na základě doporučení hospodářské komory a předchozích zkušeností," zdůvodnila výběr oslovených uchazečů mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. Do konce letošního roku výběrová komise doporučí, komu z nich má kraj zakázku zadat.

Zakázka by měla stát zhruba 1,4 milionu korun. Zákon v takovém případě dovoluje nepořádat otevřené řízení a oslovit potenciální zájemce rovnou.

"Takto lze zadat zakázku na dodávku služeb v rozmezí 1 až 5 milionů korun," upřesnil Jiří Kračmar z právní poradny české pobočky organizace Transparency International.

Rema Média vznikla kvůli zakázce, která skončila průšvihem

Že se ale ve výběru ocitla právě firma Rema Média, je však po skandálu kolem propagace výsypek pozoruhodné. Krajská zakázka na propagaci rekultivovaných území se totiž stala jedním z nejznámějších průšvihů Ústeckého kraje posledního roku.

Dotační úřad Severozápad na ni kraji schválil dotaci 37 milionů korun, přičemž největší část zakázky za 30 milionů získala právě firma Rema Média, která oficiálně vznikla pouhé tři týdny před tím (o zakázce na propagaci výsypek zde).

Zakázka nakonec skončila fiaskem. Úřad Severozápad dotaci stáhl, a kraj musel za připravenou část kampaně zaplatit 22,5 milionu ze svého. Policie pak mimo jiné i kvůli této zakázce obvinila náměstka hejtmanky Pavla Koudu za machinace s evropskými dotacemi (o Koudově kauze zde).

Když Rema Média zakázku na propagaci výsypek získala, byl jejím jednatelem Nikola Levojevič. Ten dříve působil jako fotbalista Baníku Souš, v jehož vedení léta seděl právě Kouda.

Levojevič sám přiznal, že firma vznikla jen kvůli získání této zakázky. Když kampaň začala letos na jaře čelit kritice kvůli vysoké ceně a pochybnému účelu, firma vedení obměnila, Levojevič se podílu ve firmě vzdal a ze společnosti odešel.

Oslovené firmy jsou opět z Mostu a Chomutova

Nyní další oslovení firmy Rema Média a vyhlášení nové zakázky schválili opět i radní za ČSSD, která bude v nové vládě s komunisty. Navíc i zbylé oslovené firmy jsou všechny z Mostu a Chomutova, kam proudila za poslední čtyři roky vlády ČSSD a ODS většina zakázek. V těchto městech sídlí mocenská centra obou stran.

"Co k tomu říci. Stále se pokračuje v těch samých intencích jako dosud, kdy se chce něco přidělit někomu," míní opoziční zastupitelka za hnutí Severočeši.cz Alena Dernerová.

Na Chomutovsku má svou domovskou buňku ČSSD hejtmanka Jana Vaňhová i její partner Roman Houska, zároveň je to sféra vlivu silného zákulisního hráče blízkého ODS Alexandra Nováka. Mostecko zase ovládal bývalý vicehejtman Pavel Kouda a dlouhodobě je spjato i s bývalým hejtmanem a stále ještě radním Jiřím Šulcem z ODS.

"Opakuju neustále, že nová koalice KSČM a ČSSD bude zakonzervováním poměrů, které na kraji panovaly dosud. Tohle je důkazem," zhodnotil novou zakázku také krajský zastupitel za hnutí PRO kraj Přemysl Rabas.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Největším problémem Ústí jsou vyloučené lokality, říká Michaela Vaňková

Členkou ústecké ČSSD je Michaela Vaňková 10 let. Nyní kandiduje na ústeckou...

Vyloučené lokality jsou podle Michaely Vaňkové, jedničky ČSSD pro nadcházející komunální volby v Ústí nad Labem,...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...

Lunetic zahájil turné v Litvínově. Oslavil tak dvacáté „narozeniny“

Lunetici po dvaceti letech

Skupina Lunetic odstartovala turné. Uspořádala ho k výročí – od chvíle, kdy vtrhla na českou hudební scénu, totiž...

Najdete na iDNES.cz