Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústecký kraj chystá losovačku, přestože je úřad pro dotace zakázal

  12:22aktualizováno  12:22
Krajský úřad v Ústí nad Labem se opět chystá vybírat stavební firmy spornými "losovačkami". Předvybere jimi několik firem, které se budou moci ucházet o zakázky z evropských peněz na stavbu silnic u Chomutova a Roudnice nad Labem. Úřad, přes který evropské peníze na sever Čech tečou, přitom losování zakázal.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Ústecký kraj respektuje metodický pokyn úřadu. Zakázky byly zveřejněny před vydáním pokynu," tvrdí mluvčí kraje Zdeněk Rytíř.

O co se bude losovat

Jednou ze staveb je obchvat Roudnice, který má odlehčit dopravě v centru města. Dlouhý bude tři kilometry, jeho součástí budou tři mosty a dva kruhové objezdy. Kraj odhadl cenu na 360 milionů korun.

Druhou stavbou je 2,2 kilometru u Chomutova za 160 milionů korun. Ceny jsou bez daně.

Uchazeči o obě zakázky se mají hlásit do úterních deseti hodin dopoledne.

Ústecký kraj mezi nimi vylosuje pět šťastlivců, které vyzve k předložení nabídek a cen.

Úřad Regionální rady Severozápad zakázal používat losování pro omezení počtu zájemců loni 28. prosince. Zakázku na obchvat Roudnice kraj na internetovém informačním systému vyvěsil až 30. prosince. Rytíř ale trvá na tom, že obě zakázky byly zveřejněny 23. prosince a za pozdní datum může jen chyba provozovatele systému, který se ve formuláři o losování původně nezmínil.

"Administrátor zadávacího řízení to u nich reklamoval a provozovatel systému zveřejnil 30. prosince opravený formulář," uvedl Rytíř.

Úřad Regionální rady Severozápad zakázal losování podle mluvčí Marcely Klíchové na základě doporučení ministerstva financí. Víc sdělit nechtěla. "V současné době připravujeme v souvislosti s metodickým pokynem vysvětlující dopis, který příjemcům dotací rozešleme začátkem příštího týdne. Příští týden tedy budeme konkrétnější," poznamenala Klíchová.

Sdílnější nebyl ani vedoucí odboru řízení programu Tomáš Sýkora, který pokyn vypracovával. "Pan ředitel ráno zakázal o metodickém pokynu číslo 48 (o losování) sdělovat jakékoli informace," řekl.

Nevím, jestli se tím budeme řídit, říká radní

Není tak jasné, zda zákaz platí jen pro nové zakázky nebo i pro ty, které již byly zveřejněny, ani jaký trest hrozí tomu, kdo zákaz poruší. Ani představitelé kraje totiž ještě nevědí, jestli toto bude poslední losovačka, kterou Ústecký kraj uskuteční.

"Nevím, jestli se tím budeme řídit. Ani nevím, že by takový pokyn přišel. Stoprocentně ale dodržujeme zákon o zadávání veřejných zakázek. Novela zákona (zakazující losování) bude platit až od 1. dubna," poznamenal vicehejtman Pavel Kouda.

Ústecký kraj nelosuje přímo vítěze zakázky, ale z přihlášených firem vybere losem pět uchazečů, kteří pak mohou podat konkrétní nabídku. Pak už rozhoduje cena. Kritici tohoto systému namítají, že kraj při losování rovnou odmítá firmy, které by mohly dát nabídku ještě levnější.

"Šanci účastnit se zakázek by měly dostat všechny firmy, které jsou schopny vyhovět zadání," říká Karola Haasová z TOP 09. Zrušení losování podle ní pomůže zprůhlednit zadávání zakázek, což je zvláště v Ústeckém kraji potřeba. Haasová připomněla potíže kolem zakázek Krajské zdravotní, která má vrátit 417 milionů korun. "Ostudy už bylo dost," dodala.

Mluvčí kraje Magdalena Hanáčková už dříve uvedla, že losování je spravedlivější než volit podle finančních či technických předpokladů. To by podle ní znevýhodnilo menší firmy, které by měly menší šanci uspět. Právě cenu přitom kraj uvádí jako klíčové kritérium, jež rozhodne o vítězi mezi pěti vylosovanými.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

V Českém středohoří je zřejmě po letech vlk. Testy ukážou, zda napadl ovce

Vlci na podzim zadávili ovce Janu Tylšovi z Vlčic na Trutnovsku.

Na farmě ve Lbíně na Litoměřicku se našlo několik desítek stržených ovcí a jehňat. S největší pravděpodobností...

Za sexuální útoky na školačky po internetu dostal muž šest a půl roku

Obžalovaný Jaroslav Pulpán v soudní síni.

Ústecký soud poslal Jaroslava Pulpána za sexuální útoky na školačky přes internet na šest a půl roku do vězení. Uložil...

Za havárii dostal Unipetrol pokutu 1,4 milionu od inspekce práce

Požár po výbuchu v areálu chemického závodu Unipetrol v Záluží u Litvínova.

Havárie v litvínovské chemičce z roku 2015, při níž došlo k výbuchu a požáru na etylenové jednotce, nemá dohru jen u...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz