Kraj sice majiteli BusLinu peníze nedá, autobusy ale nakonec vyjedou

  17:49aktualizováno  17:49
Cestující v regionu se nemusejí obávat, že budou od čtvrtka čekat na zastávkách na autobusy firmy BusLine marně, oznámilo včera vedení kraje. Firma zajišťuje dopravu na 76 linkách na Děčínsku, Ústecku a v části Litoměřicka, Lounska a Chomutovska a hrozí jí insolvence.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Přestože nedostane na provoz žádné peníze navíc, kraj se s ní prý dohodl, že její autobusy budou jezdit do doby, než přejdou pod Dopravní společnost Ústeckého kraje (DSÚK), která má postupně v následujících letech převzít kompletně celou linkovou dopravu v regionu.

Jak ale zjistila MF DNES, není zdaleka jisté, že se problém jen neodsunul a za pár dnů či týdnů nenastane znovu.

„Předběžně jsme se domluvili, že od 1. října převezmeme oblasti Ústecko a Děčínsko, všechny ostatní pak postupně do 30. června příštího roku, kdy smlouva s BusLine končí,“ řekl v úterý krajský radní pro dopravu Jaroslav Komínek (KSČM).

„Znamená to, že cestující v kraji budou mít stabilní dopravu a řidiči zajištěnou práci. My jim ji nabízíme a určitě si u naší společnosti nepohorší proti stávajícím standardům,“ dodal.

BusLine má každý měsíc ztrátu přes 7 milionů

Milan Toms, ředitel BusLine, která každý měsíc přičítá ztrátu 7,5 milionu korun, situaci tak růžově nevidí. „Je pravda, že jsme se dohodli na převzetí autobusů i řidičů a na řešení situace. Převzetí ale chceme co nejdříve, do 1. října to nevydržíme. Pozdě bude možná už 1. září,“ upozorňuje Toms.

 „Rozhodnutí kraje nepřidat peníze destabilizovalo celou situaci, je to žonglování se zastavením dopravy ve všech oblastech,“ varuje dokonce s tím, že prý už včera chtěl davatel kvůli dluhu odpojit plyn pro autobusy a dodavatel nafty upozornil v pondělí na splatnost faktury a zjišťoval, zda ji firma vůbec ještě bude odebírat.

„V nejbližších dnech určitě pojedeme,“ ujistil Toms. Garantovat dopravu i na další týdny a zejména na září už ale nechtěl. 

Kraj je navíc sice připraven přebírat řidiče společnosti, ovšem DSÚK nemá zatím jediný autobus. Tendr na 49 vozů před pár dny zrušil Úřad pro hospodářskou soutěž. Hned poté sice byl vypsán nový na 226 autobusů za 1,4 miliardy. Ale zájemci mohou nabídky posílat až do 25. září.

Autobusů je pro krajskou společnost dostatek

„Autobusů je dostatek. Máme nabídku od BusLine, že nám je půjčí do doby, než budeme mít svoje, a máme nabídky i od jiných dopravců,“ tvrdí Komínek.

Podle odboráře BusLine Jiřího Kuchynky řidičům společnosti nezbývá nic jiného, než pod DSÚK přejít.

„Kam jinam by šli? Nikdo si neuvědomuje, že při podpisu smluv byly zcela jiné platy, byla nezaměstnanost. Dnes se firmy o řidiče přetahují a jak může obstát dopravce, který má smlouvu na 10 let bez možnosti jakékoli změny? Přitom ale DSÚK bude jezdit kilometr za 44 korun, doprava v kraji bude dvakrát dražší. To ale nikomu nevadí,“ přemítá odborář.

Podle něj by se krizi dalo vyhnout, pokud by kraj přistoupil na přidání peněz soukromým dopravcům.

„Rada ale raději vypíše tendr za 1,4 miliardy a zadluží celý kraj na hodně dlouho. Aniž by měli cokoli vyzkoušené a věděli, jak doprava bude fungovat. Kraj si prostě našel nepřítele, kterým je BusLine. Ovšem v kraji končí dříve i Arriva Teplice a ČSAD Slaný. A nikomu to není divné? O dopravě v Ústeckém kraji ještě uslyšíme,“ je přesvědčen Kuchynka.

Výsledky voleb 2018

Připravili jsme pro vás přehledné zpracování volebních výsledků, statistiky, komentáře.

Výsledky komunálních voleb dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu 2018 v Ústeckém vyhrál v obvodu 5 - Chomutov: Přemysl Rabas, 29 - Litoměřice: Ladislav Chlupáč a 32 - Teplice: Jaroslav Kubera.Nejčtenější

Jana žila s dětmi v garáži deset měsíců kvůli dluhům, teď dostala byt

V těchto podmínkách matka s dětmi v garáži žila.

Sedmačtyřicetiletá Jana, která se svými dětmi žila v garáži v ústecké ulici Králova výšina, už má nové, lepší bydlení....

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...ZVOLNĚNÍ: Sto milionů důvodů, proč Litvínov ční nad Chomutovem

Litvínovský František Lukeš slaví, překonal bratra Štěpána Lukeše z Chomutova.

Čmoudi a Primáti. Po silnici je dělí 25 kilometrů, v tabulce ale celá extraligová republika. Litvínov a Chomutov, dva...

Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Další z rubriky

Nejsem škrt, ale nemám rád rozhazování, říká budoucí primátor Teplic

Hynek Hanza.

Teplice budou mít po 24 letech nového primátora. Po ostříleném matadorovi Jaroslavu Kuberovi usedne do křesla pro...

V Ústeckém kraji chybějí policisté, nejhorší situace je na Teplicku

Ilustrační snímek

V Ústeckém kraji aktuálně chybí 130 policistů. Vůbec nejhorší je situace na Teplicku, kde jich schází 29. V těsném...

Kubera se dostal počtvrté do Senátu, bodoval i ředitel zoo Rabas

Jaroslav Kubera

Ani při letošních senátních volbách se nenašel soupeř, který by porazil dlouholetého senátora a primátora Teplic...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz