Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústecký fotograf jel s vědci do Súdánu fotit vykopávky, objevil modelku

  7:53aktualizováno  7:53
Ústecký fotograf Petr Berounský se vydal na archeologickou výpravu do Súdánu. Společně s odborníky z Českého egyptologického ústavu dokumentoval nálezy v okolí lokality Usli nedaleko Nilu, kde odhalili palác a menší samostatný chrám, jejichž stáří se odhaduje na 3 000 let.

Reham pózovala před pyramidami jako pravá modelka. | foto: archiv Petra Berounského

Berounský měl za úkol udělat obrazovou dokumentaci archeologických nálezů a zároveň pořídit fotky ze života expedice. Nejčastěji tak fotografoval keramiku, úlomky špiček nožů z pazourků a různé kusy opracovaného pískovce.

Fotogalerie

„Nejzajímavější nálezy ale byly pozůstatky barevných fresek a podlaha rozsáhlého palácového komplexu,“ říká Berounský.

V Súdánu měl v šest ráno budíček, za hodinu byl většinou první na místě vykopávek a kochal se východem slunce nad pouští. „V tom momentě byly snímky nejkouzelnější,“ vzpomíná.

V jedenáct hodin všichni odcházeli na snídani, pak se pracovalo do 14 hodin odpoledne. „Nejlepší bylo, když jsem si dal po návratu sprchu v podobě jednoho kýble vody ze sudu, která měla 30 stupňů,“ dodává Berounský.

Ve zbytku odpoledne většinou vyrážel do palmérie, což je úzký pás palem a zeleně mezi vesnicí a Nilem. „Po vykoupání v Nilu jsem se vrátil domů a mezi 19. a 20. hodinou jsme měli oběd. Večer pak náš kuchař Saláh zapálil šíšu - vodní dýmku. Bafali jsme a povídali si,“ přiblížil Berounský.

Stážistka pózovala jako skutečná modelka, líčí fotograf

Výpravu tvořili čeští badatelé, súdánský inspektor, najmutí dělníci a místní stážistky Sahed a Reham. Ty nakonec Berounského zaujaly natolik, že je využil jako modelky.

Výzkum v Súdánu

Súdánskou oblast Usli zkoumají čeští archeologové od roku 2009. Tehdy tam Vladimír Brůna z ústecké univerzity prováděl geofyzikální průzkum, geodetické měření či výškové fotografování z upoutaného draka.

Tyto metody odhalily na ploše šesti hektarů palác o velikosti 40 krát 30 metrů s ohradní zdí a souvisejícími objekty a menší samostatný chrám. Podle odhadu spadají do tři tisíce let staré napatské říše.

Na místo se nyní vydali k důkladnému prozkoumání vědci z okolí profesora Miroslava Bárty z Českého egyptologického ústavu.

„Byly nádherné, ulicí se nesly jako gazely. Ač jsou zahalené v šátku a dlouhé sukni, jejich pohyb je tak dokonalý, že jsem si mohl oči vykoukat. Hlavně Reham byla skoro hotová modelka a ač jí to islám nejspíš zakazuje, pózovala mi před pyramidami jako pravá modelína,“ líčí Berounský.

Reham nafotil v písku u pyramid, na jiné fotografii zase její tvář osvětluje vycházející slunce.

 „Přemlouvat ji na dráhu modelky jsem se ale nesnažil. Nemá moc šancí opustit zemi a ani rodina by tomu nedala požehnání,“ podotkl Berounský.

S oběma stážistkami si nyní denně píše přes Facebook a často je v kontaktu i s dalším členem výpravy Janem Turkem. „Dostal jsem nabídku jet na podzim na další část výzkumu. Kolegové odhalí zasypané sondy a já budu snad u toho,“ dodává Berounský. 
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Najdete na iDNES.cz