Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Ústecko má plán na zřízení speciální jednotky. Chybí mu ale policisté

  • 23
Již loni na jaře měla v Ústí nad Labem vzniknout speciální pořádková jednotka. Kvůli škrtům z toho ale nakonec sešlo. Série demonstrací a veřejných nepokojů na Šluknovsku ovšem plány oživila, a tak policejní prezidium s krajským policejním ředitelstvím o jejím vzniku intenzivně jedná. Zbývá vyřešit, kdo ji zaplatí a kde do ní policie vezme lidi.

"Tato jednotka by měla vzniknout do roka," potvrdila krajská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová. Roční lhůtu potvrdily i zdroje z policejního prezidia. Právě policejní prezident Petr Lessy ji v kraji předminulý týden sliboval.

Peníze na zásahy jsou jen do konce týdne

Zákroky na Šluknovsku ztenčují rozpočet krajského ředitelství pro přesčasy. Zatím jsou peníze podle informací MF DNES jen do konce tohoto týdne. Jedna demonstrace stojí totiž minimálně 660 tisíc, víkendové akce vyšly na milion.

Po posledních nepokojích ministr vnitra Jan Kubice kraji přislíbil, že na sever pošle peníze ze svého resortu.

"K tomu se něco dozvím zítra na celostátní poradě," poznamenal v pondělí krajský policejní ředitel Jiří Vorálek.

 Vznik stálé speciální jednotky by měl v první řadě ulevit rozpočtu krajského ředitelství, které náklady na policisty při zákrocích na demonstracích musí platit z přesčasů. Už teď je tento rozpočet napnutý a hrozí, že bezpečnostní akce typu Šluknovska budou hrazeny z fondů běžné pracovní doby.

"Preventivní činnost v jiných lokalitách by tak poklesla, policisté by byli v ulicích vidět méně," upozorňuje krajský policejní ředitel Jiří Vorálek.

Druhou výhodou zřízení stálé speciální jednotky by bylo, že jejím jediným úkolem by bylo jen a pouze zajišťování veřejného pořádku při nepokojích.

"Pokud členové této jednotky nejsou na zákroku, trénují, zvyšují si zdatnost, taktické dovednosti a činí obchůzky v rizikových lokalitách. Odpadla by tak běžná policejní činnost, jako vyšetřování, práce se spisy a podobně," upřesňuje mluvčí policejního prezidia Jan Melša.

Přitom právě běžná policejní činnost je hlavní náplní práce stálé krajské pořádkové jednotky, která v současnosti nepokoje na Šluknovsku řeší. U té speciální se dá rovněž předpokládat lepší výcvik, fyzická zdatnost a schopnosti jejích členů.

Ústecko má policistů málo, do jednotky by museli přijít odjinud

Policejní útvary se nyní musí dohodnout, jak vytvořit jednotce v kraji zázemí, kdo ponese finanční náklady na její ustavení a provoz a z jakých útvarů pro ni sehnat policisty.

"O všem se teď jedná. Zpracovává se finanční plán. Nyní žádný odhad nákladů neexistuje, vše se bude odvíjet od charakteru, zázemí a počtu členů jednotky," uvedl Melša.

Právě personální složení jednotky by mohlo být překážkou v jednáních prezidia a kraje. Prezidium předpokládá, že páteř útvaru vytvoří členové stálé pořádkové jednotky kraje. Speciální tým by mělo tvořit kolem dvou set mužů.

"Zatím to vypadá, že půjde v první řadě o členy krajské jednotky," potvrdil Melša.

Vorálek však tuto možnost nevítá. "Považoval bych to za mimořádně nešťastné. Znamenalo by to výrazné oslabení činností okresních oddělení. Velmi bych uvítal personální dotaci. Ústecký kraj je personálně dlouhodobě podceněný," argumentuje Vorálek.

O vzniku speciálního pořádkového týmu se v kraji mluvilo už loni na jaře, plán měl jasné obrysy. Jenže diskuse utnuly rozpočtové škrty Nečasovy vlády. "Přednost dostaly Brno a Ostrava. Po nepokojích na Šluknovsku ministr a policejní prezident však vyhodnotili, že obdobná jednotka by v Ústeckém kraji byla třeba," vysvětlil Melša.