Ještě loni chovala ústecká zoo tři nosorožce, letos už jen jednoho, pak jejich chov v Ústí skončí.

Ještě loni chovala ústecká zoo tři nosorožce, letos už jen jednoho, pak jejich chov v Ústí skončí. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Ústecká zoo musí šetřit, skončí s nosorožci a slony

  • 11
Ústecká zoo přijde o svá největší lákadla. Protože musí šetřit, ošetřovatelé nechají dožít nosorožce a slony, o které se nyní starají, nové exempláře už ale přijímat nebudou. Jejich chov totiž stojí moc peněz.

Jako první ze zoo zmizí chov nosorožců. Ještě v loňském roce zahrada chovala tři, dva z nich už ale vlivem vysokého věku uhynuli. Zbývá jen Zamba. Samice, která se letos dožívá čtyřiceti let a je tak nejstarším nosorožcem v České republice a třetím nejstarším v Evropě.

"Až umře, což se může stát klidně každým dnem, v té chvíli končíme s chovem nosorožců," řekl ředitel ústecké zoo Václav Poživil.

Ústecká zoo přitom byla léta zapojena do mezinárodního programu na ochranu nosorožců a odchovala i mláďata.

Slonice Delhi a Kala budou v Ústí nejspíš poslední

Podobně může v Ústí nad Labem dopadnout chov slonů. Vedení zoo sice odmítá, že by se kvůli šetření muselo zbavit dvou slonic Delhi a Kaly, které jsou už léta jednou z největších místních atrakcí, zároveň ale připouští, že s dalším chovem to nevypadá dobře.

"Nejde o to, že by zoo teď slony neměla. Stane se ale, že tu sloni dožijí a pak další už nebudou," uvedl Poživil.

Ústecká zoo se neúspěšně pokusila odchovat mládě slonice Delhi, nyní neví, jestli do budoucna chov slonů neukončí.

Ústecká zoo se neúspěšně pokusila odchovat mládě slonice Delhi, nyní neví, jestli do budoucna chov slonů neukončí.

Zoo totiž nemá jistotu, že by by chov do budoucna utáhlo. "Když si kdokoli pořizuje zvíře, není to na rok či na dva. Pořizuje si ho na délku života toho zvířete, v případě slonů třeba na 40 i 50 let. Může se tedy stát, že za 10 či 15 let zoologická zahrada v Ústí slony mít nebude," poznamenal Poživil.

Pokud by zahrada chtěla slony či nosorožce chovat dál, musela by k tomu mít vyhovující chovatelské zázemí. "Pokud to vše budeme mít, získáme zvířata zadarmo, protože z evropských programů se zvířata nekupují, ale získávají bezplatně. Ale opět to znamená, že se o zvíře musíme starat po dobu jeho života," uzavřel ředitel.