Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Úředníci nevyřídili přes tisíc pokut za parkování, hrozí jim deset let

  16:07aktualizováno  16:07
Okresní soud v Ústí nad Labem začal projednávat kauzu nevyřízených přestupků za neplacené parkování. Dvojice úředníků ústeckého magistrátu je obžalovaná, že jich „shodila pod stůl“ celkem 1 350. Třetí obžalovanou je jejich nadřízená, která úředníky podle státního zástupce svou nečinností kryla.

Vedoucí oddělení dopravních přestupků Marcela Rosenkrancová a její zástupce Josef Mansfeld (uprostřed) dostali za své jednání podmínky a zákaz činnosti. | foto: MF DNES

„Přestupky jsme nikam neumístili záměrně, ani jsme je nikam neschovali,“ hájila se u soudu vedoucí oddělení dopravních přestupků Marcela Rosenkrancová.

Kauza spadá do roku 2013. Rosenkrancová byla se svým zástupcem, tehdejším vedoucím úseku kamerového systému Josefem Mansfeldem, zodpovědná za přebírání přestupků od městské policie. Ale pod jejich vedením se přestupky za špatné parkování neevidovaly, nepřidělily k vyřízení a bez dalšího založily.

Fotogalerie

„S jejím vědomím byla tato oznámení bez jakéhokoliv procesního úkonu zakládána do archivu oddělení, a to přesto, že tato jednání měla být kvalifikována a projednávána jako přestupek,“ napsal o Rosenkrancové v obžalobě státní zástupce Jan Řeháček.

Prakticky stejně žalobce popsal skutek u Mansfelda. Pak poukázal na to, že neřešením přestupků úředníci připravili město o příjmy z pokut a že kvůli tomu „ztrácel význam institut placeného parkování“.

„Musím konstatovat, že jsem zdrcen. Za celých 35 let praxe jsem si své povinnosti vždy plnil svědomitě. Naše oddělení je jedno z nejvytíženějších na magistrátu, všichni tam rubou. A já tu teď stojím obžalovaný jako zločinec, to mě uráží,“ reagoval na obžalobu roztřeseným hlasem Mansfeld.

Přestupky byly obvodů, ale nešlo je předat, hájí se úředníci

Rosenkrancová s Mansfeldem se hájili, že vypořádat přestupek za špatné parkování měly úřady městských obvodů, nikoliv magistrát. „Necítím se vinen. Tyto přestupky měly být řešeny městskými obvody, my jsme nebyli příslušný úřad,“ vypověděl Mansfeld.

Rosenkrancová rozvedla, že tento postup vyplýval z nařízení krajského úřadu ze září 2013. Jenže když úředníci chtěli přestupky předat obvodům, zasáhl podle obžalovaných tajemník magistrátu.

„Řekl nám, že abychom ty přestupky postoupili, musí to projednat s příslušnými tajemníky, abychom nezahltili úřady městských obvodů. Tudíž přestupky dále ležely a já je nemohla ani přidělovat, ani postoupit,“ zdůvodnila Rosenkrancová nahromadění nevyřízených přestupků.

Státní zástupce Řeháček na to zareagoval otázkou, jak je tedy možné, že 60 přestupků kvůli neplacenému parkování přece jen vyřídili a nakonec odložili magistrátní úředníci.

„Netuším. Nevím, jak se tyto přestupky dostaly do oběhu. Nemám k tomu co říct,“ krčila rameny Rosenkrancová.

O přestupcích jsem nevěděla, vypověděla nadřízená

Nadřízená Rosenkrancové a Mansfelda byla a stále je Jana Sokolová, která zastává funkci vedoucí odboru kontroly. Podle žalobce spáchala maření úkolu úřední osoby tím, že dovolila na svém odboru ignorování tak velké agendy.

„Zcela rezignovala na svou povinnost řídit, koordinovat a kontrolovat činnost oddělení přestupků v dopravě,“ stojí v obžalobě.

Sokolová vypověděla, že o neřešení dopravních přestupků nevěděla. „Mohu kontrolovat pouze to, o čem vím, že existuje. Jestliže přestupky nebyly uvedeny ve spisové službě, nebyly referentům přiděleny, neviděla jsem žádný problém,“ řekla soudu. „Nemohu vědět, co kolegy vedlo k tomu, že tyto přestupky odkládali,“ dodala.

Sokolové hrozí za nedbalostní čin až tři roky vězení, dvěma hlavním obžalovaným úředníkům za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let.

Úředníci odložili přestupek svého kolegy

Rosenkrancová je navíc obžalovaná z toho, že v srpnu 2013 nechala odložit přestupek šéfa odboru dopravy a majetku Dalibora Dařílka. Podle žalobce uložila své podřízené, aby odložila bez trestu Dařílkovo parkování v zákazu vjezdu.

„V žádném případě jsem jí nenařizovala, aby tak učinila. Řekla jsem jí jen, že přestupek odložit může,“ uvedla u soudu Rosenkrancová. Dodala, že úřednice za ní přišla s dotazem sama.

Rosenkrancová současně podotkla, že nevěděla, že se přestupek týká Dařílka. „V té době jsem neměla přístup do registru řidičů. Pokud bych věděla, že se jedná o přestupek inženýra Dařílka, nikdy bych jí nedovolila přestupek odložit,“ zdůraznila.

Ústečtí úředníci nakonec museli přestupek projednat po zásahu krajského úřadu a Dařílek dostal pokutu 500 korun.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Najdete na iDNES.cz