Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


MF DNES: Vyhozená úřednice vyhrála soud, úřad jí však plat nevrátil

  0:57aktualizováno  0:57
Pět let se bývalá pracovnice ústeckého krajského úřadu Venuše Kindlová soudí o pracovní místo, ze kterého byla nezákonně propuštěna. Přestože soudy rozhodly, že výpověď je neplatná, Kindlová své místo na úřadě dosud nedostala. Kraj jí odmítá vyplatit i ušlou mzdu za dobu, kdy byla bez práce.

Venuše Kindlová | foto: Petr Kreutzer

"Já už nemám sílu to ani komentovat," hlesla Kindlová, když se MF DNES zajímala, jak po roce její případ vypadá. "Dosud mi pracovní místo nedali. Řekli mi, že na úřadě pro mě místo není a že si mám najít nějaké v příspěvkových organizacích," dodala.

Podle mluvčí Ústeckého kraje Magdaleny Hanáčkové Kindlové její původní pracovní místo už vrátit nelze.

"Bylo zrušeno již v roce 2009, a nebylo tedy možno paní Kindlové toto místo nabídnout. O dalším možném zařazení bylo s paní Kindlovou prostřednictvím jejího právního zástupce jednáno, nicméně nabídky Ústeckého kraje, které vycházely z jeho možností, nebyly přijaty," uvedla mluvčí.

Jednání o místo interpretuje Kindlová jinak. Loni v říjnu podle svých slov učinila velmi vstřícnou nabídku. "Navrhovala jsem, že když mi vyplatí ušlou mzdu za čtyři roky, kdy jsem byla neoprávněně propuštěna, a dají tříměsíční odstupné, sama se vzdám místa a k 1. lednu 2014 skončím. Tím budeme vyrovnáni. Nejprve souhlasili, když můj právník připravil smlouvu, někdo dohodu zatrhl a já nemám ušlou mzdu ani práci," popisuje Kindlová.

Dříve bývala vedoucí krajského odboru krizového řízení a uznávanou odbornicí. V létě 2006 nastoupil na krajský úřad bývalý příslušník komunistické StB s krycím jménem Kaprál Aleš Konopásek. Stal se kancléřem hejtmana a nadřízeným Kindlové.

Úřednice přišla o osobní ohodnocení

V říjnu 2008 jí předal najednou hned tři vytýkací dopisy, ve kterých stálo, že při rozhovoru "obrací oči v sloup", odmítla se zavázanýma očima stavět věž z kelímků při víkendovém tmelení kolektivu a použila nezdvořilý tón, když plnila úkol, který jí nepříslušel.

Když Kindlová odmítla odejít sama, přišla o osobní ohodnocení 5 500 korun měsíčně. A to navždy. Úřednice na ni psaly hlášení a Konopásek jí dělal naschvály, které i podle soudu hraničily se šikanou. V červnu 2009 dostala výpověď.

Kindlová podala dvě žaloby. V jedné se domáhala zpětného vyplacení osobního ohodnocení, což pravomocně vyhrála už v listopadu 2011 a krajský úřad jí vyplatil 53 900 korun.

Soud o neplatnost výpovědi se však vlekl a pravomocné rozhodnutí v její prospěch padlo až loni v květnu. Kindlová počítala s tím, že Ústecký kraj po rozhodnutí soudu automaticky vyplatí mzdu, o kterou po nezákonné výpovědi přišla. Nestalo se (více o verdiktu soudu).

"Z rozsudku přímo nevyplývá, že má úřad vyplatit ušlou mzdu. Nicméně podle rozsudku pracovní poměr stále trvá. Je přirozené, že má být v pracovněprávním vztahu placena mzda," říká mluvčí krajského soudu Markéta Morkusová. Mluvčí úřadu Hanáčková však namítá, že kraj je zodpovědný za peníze, s nimiž hospodaří, a proto musí využít všeho, aby své peníze ochránil. Jenže v tomto případě to dělá na úkor zaměstnance.

Kindlová dostává náhradu platu, tvrdí úřad

Krajský úřad přece jen začal loni v listopadu posílat Kindlové na účet jistou částku. Nejspíš jde o současný plat, s jistotou to Kindlová neví. "Nedostala jsem ani jednu výplatní pásku. Nevím ani, jak částku vypočítali, prý je to jakýsi průměr úřadu. Je ale nižší, než kolik jsem brala před výpovědí," dodává. Přesné částky uvádět nechce.

"Paní Kindlová je i nadále zaměstnankyní Ústeckého kraje a ona 'jakási částka' je náhradou platu ve výši dané platnými právními předpisy, jejímž vyplácením Ústecký kraj plní svou zákonnou povinnost," vysvětluje mluvčí Hanáčková.

Mohlo by se tedy zdát, že je výhodné bez práce brát plat, jenže Ústecký kraj tímto postupem příliš nepotvrdil snahu chovat se jako dobrý hospodář. Kindlovou navíc kvůli nelegální výpovědi připravil o čtyři roky života. "Bylo to těžké, žili jsme jen z platu manžela a poté, co šel do důchodu, tak jen z jeho penze," zmínila Kindlová.

Začátkem letošního roku proto podala další žalobu. "Na to, že Ústecký kraj neplní rozhodnutí soudu, nevrátil mi místo a zadržuje ušlou mzdu," dodala Kindlová.

Autoři: ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Zloděj ukradl v rodinném domě v Dubí šest milionů, zachytila ho kamera

Neznámý lupič v domě.

Kriminalisté pátrají po totožnosti muže, který se vloupal do rodinného domu v Dubí na Teplicku a ukradl tam šest...

Najdete na iDNES.cz