Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Exsenátor Novák stavěl elektrárnu načerno, soud úřednicím potvrdil podmínku

  16:21aktualizováno  16:21
Podmíněný trest šest měsíců se zkušební dobou jednoho roku dostaly úřednice z Duchcova, které nelegálně povolily stavbu fotovoltaické elektrárny v obci Moldava na Teplicku. Elektrárnu vybudovala firma Talwin, již tehdy spoluvlastnil bývalý senátor za ODS Alexandr Novák.

Když firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě stavět, neměla tři výjimky z ochrany životního prostředí a její stavební povolení bylo vydané v rozporu se zákonem. | foto: Karel PešekMF DNES

Územní rozhodnutí a stavební povolení pro elektrárnu vydala tehdejší vedoucí stavebního úřadu Květuše Kvasničková v srpnu 2009, povolení vypracovala její zástupkyně Lenka Puschová (dnes Brejchová). Obec přitom neměla územní plán (závazný dokument určující využitelnost pozemků), dané pozemky navíc nebyly ani vyňaty ze zemědělského půdního fondu.

„Obžalované si musely být vědomy, že pro vydání uvedeného rozhodnutí nebyly splněny podmínky dle zákona o územním plánování a stavebním řádu a zákona o ochraně zemědělského půdního fondu,“ sdělila MF DNES mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová.

Soud ženy potrestal za zneužití pravomoci veřejného činitele podmíněným trestem šesti měsíců s odkladem na jeden rok, současně jim uložil i profesní sankci. „Oběma se jim ukládá trest zákazu činnosti spočívající v zákazu výkonu funkce ve státní správě a samosprávě spojené s rozhodovací činností ve výměře dvou let,“ dodala Trejbalová.

Nejednaly úmyslně, argumentovali advokáti

Krajský soud tak rozhodl stejně jako předloni Okresní soud v Teplicích, proti jehož rozsudku se obě ženy odvolaly. Aktuální verdikt krajského soudu je tak pravomocný. Druhá část trestu o zákazu činnosti však na Kvasničkovou nedopadne, protože mezitím odešla do důchodu.

Advokáti obou žen u krajského soudu namítali, že nejednaly úmyslně. „Zcela jednoznačně chybí důkaz, že by jejich jednání bylo úmyslné. Nenasvědčuje tomu ani žádná indicie. Stavební řízení proběhlo naprosto standardním způsobem, nebylo urychlované a všechny lhůty byly dodržené,“ argumentovala advokátka Kvasničkové Alena Kojzarová.

Právní zástupce Brejchové Dominik Hiner šel ještě dál, podle něj vůbec k soudu nemělo dojít. „Nebyly k tomu splněny zákonné podmínky. Nebyla prokázána otázka úmyslu. Obě konaly svou činnost podle svých možností,“ řekl u soudu Hiner. Advokáti jen připustili, že se Kvasničková s Brejchovou nanejvýš dopustily profesního pochybení.

Elektrárna dnes platné stavební povolení nemá

Krajský soud ale obhajobě neuvěřil. „Jako veřejní činitelé v úmyslu opatřit jinému neoprávněný prospěch vykonávaly svou pravomoc způsobem odporujícím zákonu,“ poznamenala mluvčí Trejbalová. Kvasničková k soudu nepřišla, Brejchová se pak v soudní síni omezila na stručný komentář. „Shoduji se s názorem svých obhájců,“ pronesla tiše.

Elektrárnu postavila firma Talwin v letech 2010 a 2011, stavba byla zkouladována v červnu 2011. Tehdy firmu z nadpoloviční většiny vlastnil jeden z nejsilnějších zákulisních hráčů ODS Alexandr Novák, který dnes sedí za korupci v jiné kauze ve vězení. Podíl ve firmě měli i další známí členové severočeské ODS Daniel Ježek a Ahmad Raad. Dnes je většinovým majitelem firmy společnost Lombaroy Limited, která má sídlo na Kypru.

Elektrárna v současnosti dnes platné stavební povolení nemá, protože ho na základě žaloby někdejšího ombudsmana Pavla Varvařovského loni na podzim zrušil krajský soud. Městský úřad v Duchcově už zahájil nové stavební řízení, v němž se rozhodne o (ne)vydání nového povolení. „Vše se ukáže v průběhu řízení,“ podotkla tajemnice úřadu Renata Kounovská.

Aktuální rozsudek nad úřednicemi přivítala Ivana Ježková z občanského sdružení Přátelé zeleného údolí Muldy, které stavbu dlouhodobě kritizovalo. „Jsem ráda, že po tak dlouhé době došlo k potrestání. Je to důležitý vzkaz pro všechny úředníky, kteří budou o podobných stavbách rozhodovat. Potvrdilo se to, na co jsme upozorňovali od začátku,“ podotkla Ježková.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz