Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Exsenátor Novák stavěl elektrárnu načerno, soud úřednicím potvrdil podmínku

  16:21aktualizováno  16:21
Podmíněný trest šest měsíců se zkušební dobou jednoho roku dostaly úřednice z Duchcova, které nelegálně povolily stavbu fotovoltaické elektrárny v obci Moldava na Teplicku. Elektrárnu vybudovala firma Talwin, již tehdy spoluvlastnil bývalý senátor za ODS Alexandr Novák.

Když firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě stavět, neměla tři výjimky z ochrany životního prostředí a její stavební povolení bylo vydané v rozporu se zákonem. | foto: Karel PešekMF DNES

Územní rozhodnutí a stavební povolení pro elektrárnu vydala tehdejší vedoucí stavebního úřadu Květuše Kvasničková v srpnu 2009, povolení vypracovala její zástupkyně Lenka Puschová (dnes Brejchová). Obec přitom neměla územní plán (závazný dokument určující využitelnost pozemků), dané pozemky navíc nebyly ani vyňaty ze zemědělského půdního fondu.

„Obžalované si musely být vědomy, že pro vydání uvedeného rozhodnutí nebyly splněny podmínky dle zákona o územním plánování a stavebním řádu a zákona o ochraně zemědělského půdního fondu,“ sdělila MF DNES mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová.

Soud ženy potrestal za zneužití pravomoci veřejného činitele podmíněným trestem šesti měsíců s odkladem na jeden rok, současně jim uložil i profesní sankci. „Oběma se jim ukládá trest zákazu činnosti spočívající v zákazu výkonu funkce ve státní správě a samosprávě spojené s rozhodovací činností ve výměře dvou let,“ dodala Trejbalová.

Nejednaly úmyslně, argumentovali advokáti

Krajský soud tak rozhodl stejně jako předloni Okresní soud v Teplicích, proti jehož rozsudku se obě ženy odvolaly. Aktuální verdikt krajského soudu je tak pravomocný. Druhá část trestu o zákazu činnosti však na Kvasničkovou nedopadne, protože mezitím odešla do důchodu.

Advokáti obou žen u krajského soudu namítali, že nejednaly úmyslně. „Zcela jednoznačně chybí důkaz, že by jejich jednání bylo úmyslné. Nenasvědčuje tomu ani žádná indicie. Stavební řízení proběhlo naprosto standardním způsobem, nebylo urychlované a všechny lhůty byly dodržené,“ argumentovala advokátka Kvasničkové Alena Kojzarová.

Právní zástupce Brejchové Dominik Hiner šel ještě dál, podle něj vůbec k soudu nemělo dojít. „Nebyly k tomu splněny zákonné podmínky. Nebyla prokázána otázka úmyslu. Obě konaly svou činnost podle svých možností,“ řekl u soudu Hiner. Advokáti jen připustili, že se Kvasničková s Brejchovou nanejvýš dopustily profesního pochybení.

Elektrárna dnes platné stavební povolení nemá

Krajský soud ale obhajobě neuvěřil. „Jako veřejní činitelé v úmyslu opatřit jinému neoprávněný prospěch vykonávaly svou pravomoc způsobem odporujícím zákonu,“ poznamenala mluvčí Trejbalová. Kvasničková k soudu nepřišla, Brejchová se pak v soudní síni omezila na stručný komentář. „Shoduji se s názorem svých obhájců,“ pronesla tiše.

Elektrárnu postavila firma Talwin v letech 2010 a 2011, stavba byla zkouladována v červnu 2011. Tehdy firmu z nadpoloviční většiny vlastnil jeden z nejsilnějších zákulisních hráčů ODS Alexandr Novák, který dnes sedí za korupci v jiné kauze ve vězení. Podíl ve firmě měli i další známí členové severočeské ODS Daniel Ježek a Ahmad Raad. Dnes je většinovým majitelem firmy společnost Lombaroy Limited, která má sídlo na Kypru.

Elektrárna v současnosti dnes platné stavební povolení nemá, protože ho na základě žaloby někdejšího ombudsmana Pavla Varvařovského loni na podzim zrušil krajský soud. Městský úřad v Duchcově už zahájil nové stavební řízení, v němž se rozhodne o (ne)vydání nového povolení. „Vše se ukáže v průběhu řízení,“ podotkla tajemnice úřadu Renata Kounovská.

Aktuální rozsudek nad úřednicemi přivítala Ivana Ježková z občanského sdružení Přátelé zeleného údolí Muldy, které stavbu dlouhodobě kritizovalo. „Jsem ráda, že po tak dlouhé době došlo k potrestání. Je to důležitý vzkaz pro všechny úředníky, kteří budou o podobných stavbách rozhodovat. Potvrdilo se to, na co jsme upozorňovali od začátku,“ podotkla Ježková.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz