V Mostě létaly míčky z hotelu na magistrát. Golfisté stříleli i na krávu

  • 8
V Mostě se v sobotu konal velký turnaj v urbangolfu. Golfisté své míčky odpalovali například i ze střechy hotelu. Za jamky pak sloužily třeba barel, model krávy i lampa veřejného osvětlení. Nejlepší golfisté pojedou na mistrovství do Londýna.

Golfista se rozpřahuje a bum! Míček letí ze zhruba patnáctého patra, tedy ze střechy hotelu Cascade v Mostě, přes malé náměstí k sousednímu magistrátu. Pomyslnou jamku tvoří jeden ze sloupů budovy. Míček to ale asi neví. Končí totiž na střeše. „Out!“ volají pomocníci.

První ze dvanácti jamek mosteckého závodu v urbangolfu, což je jedna ze součástí extrémního golfu, je v Mostě hodně neobvyklá. Odpaluje se totiž právě ze střechy hotelu.

To je unikátní i pro hráče, kteří už za sebou mají soutěže v crossgolfu, tedy hře v přírodě. „Je to vůbec nejzajímavější odpal, jaký jsem kdy hrál. Fakt jsem si to užil. Už jsem hrál třeba z útesu na skále, ale tohle ještě neznám. Proto jsem sem také přijel, abych si to vyzkoušel,“ vypráví Jiří Walter z Jilemnice.

Neobvyklé je i samotné hraní golfu ve městě. „Je to první velká oficiální akce v Česku,“ říká o dnešní mostecké hře Filip Šrámek, předseda české asociace extrémního golfu.

Ze sedmadvaceti hráčů si většina urbangolf přišla jen vyzkoušet. Někteří ale budou v květnu reprezentovat Česko na mistrovství Evropy v Londýně. „Nejlepších šest dnešních hráčů tam postupuje,“ potvrdil Šrámek.

V Mostě se počítá s parčíkem, bazénky, schodištěm i stromy

Mostecká akce je unikátní i kvůli tomu, že se jí účastní také osm hráčů z Maďarska. Vedle kvalifikace na mistrovství Evropy tak jde o neobvyklý mezistátní zápas. Maďaři, na rozdíl od Čechů, nebyli na loňském šampionátu v Kolíně nad Rýnem. Proto přijeli sbírat zkušenosti a vyzkoušet si třeba hru na betonu, což je vlastně základ urbangolfu.

Výsledky turnaje

1. Lubomír Poucha (Litvínov)

2. Tamas Leiner (Maďarsko)

3. Roman Hodek (Most)

 

Do české reprezentace na ME v Londýně se dostali také Jiří Harant (Most), Jan Stehlík (Praha) a Adam Balázs (Litvínov).

Netradiční je i organizace hry. Každou skupinku, tedy flajt, tvoří vedle hráčů i jeden maršál - rozhodčí. Všichni dohromady pak musejí dávat pozor, aby odpálený míček někoho neohrozil. Nebo kam spadl.

Hraje s míčkem, který je lehčí než na běžný golf. Hlavně ale v úplně jiném prostředí. V městských ulicích. „Most je pro to úplně ideální. Lokalita kolem hotelu a magistrátu nabízí parčík, bazénky, schodiště i stromy. Jsme proto rádi, že nám město vyšlo vstříc, když jsme hledali, kde turnaj odehrát. Já jsem navíc z Litvínova, Most je letos Evropským městem sportu, tak se to všechno hezky sešlo,“ vysvětluje Jitka Šrámková, jedna z organizátorek turnaje.

„Sejít se to“ musí i samotným hráčům, aby uspěli. Míčky odpalované ze střechy hotelu, ale také z chodníků, musí skončit na různých cílech - na barelu, na modelu krávy před hotelem, na lampě veřejného osvětlení nebo v malém dětském pískovišti. „Jamky vždy určuje pořadatel podle místa, kde se hraje. Měly by se dát zahrát na tři, čtyři údery,“ vysvětluje Šrámková.

Jednoduché jamky neexistují

Někdy se míčky nepodaří najít - třeba v křoví. Jindy nespadnou ze stromu. Pak hráč musí použít nový míček, z nového místa, ale nemine ho penalizace v podobě připočtení dalšího úderu.

Jednoduché jamky v urbangolfu neexistují. Poznává to Vlastislav Stárek, když se pokouší přes parčík dostat k „jamce“ v podobě krávy. „Asi ty stromy obehraju,“ plánuje nejprve. Jenže míček se mu zarazí o obrubník chodníčku a skončí pod stromy.

„Takhle se do toho Londýna asi nedostanu,“ brblá Stárek naoko. Ve skutečnosti si přišel jen zahrát a urbangolf vyzkoušet. Klasický golf dříve hrával, ale hole drží znovu po několika letech.

Stejně jako Stárek jsou na tom i další hráči. Přišli si vyzkoušet nový mladý sport, který se zatím hrál jen v několika městech, třeba v Praze či Písku. Baví se u toho stejně jako náhodní diváci, kteří procházejí centrem Mostu. Ale diváci se zastaví na pár minut. Hráči tu tráví čtyři hodiny.