Systém E-Zak nechal zakoupit už bývalý starosta Jaroslav Sykáček, město ale software nepoužívá.

Systém E-Zak nechal zakoupit už bývalý starosta Jaroslav Sykáček, město ale software nepoužívá. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Krajský úřad zatrhl lidem sbírku na koupi protikorupčního softwaru

  • 3
Obyvatelé Rumburku chtěli koupit radnici software na hlídání veřejných zakázek. Každou sbírku ale musí schválit krajský úřad, který tuhle organizátorům striktně zamítl. Není prý naplněn veřejně prospěšný účel.

Sdružení Za transparentnější zakázky v Rumburku chtělo uspořádat sbírku, z jejíhož výtěžku by rumburská radnice koupila software na zadávání veřejných zakázek E-Zak. Ten, zjednodušeně řečeno, umožňuje on-line kontrolovat průběh zakázky, podané nabídky a další úkony v tendru.

"Jsou na něj nejlepší reference, používá ho řada obcí a měst," uvedl za sdružení Ladislav Pokorný, který byl ještě loni na podzim rumburským místostarostou.

Sbírku plánovalo sdružení zahájit v říjnu, skončit měla uplynulý pátek. Každou sbírku ale musí potvrdit krajský úřad, ten však dal sdružení stopku. "Sbírka nebyla povolena, jelikož úřad neshledal, že důvody pro její vyhlášení jsou v souladu se zákonem o veřejných sbírkách. Není naplněn veřejně prospěšný účel," vysvětlila mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Sdružení tak nemohlo vybrat ani korunu. Rozhodnutí úřadu Pokorného udivilo. "Je to zvláštní výrok, protože mít transparentní zakázky je přece prospěšné a ve veřejnému zájmu," nesouhlasí s krajským úřadem Pokorný.

V zamítavém výroku úřadu přímo stojí, že sbírku nestačí definovat jen jako veřejně prospěšnou. Úřad sbírku nepovolil také proto, že obec má vlastní peníze i příjmy ze státního rozpočtu a služby jako E-Zak si má platit sama, a ne finančními prostředky ze sbírky.

Proti rozhodnutí úřadu se může Pokorný odvolat, ale nic takového neplánuje. "Odvolávat se nebudeme, zkusíme najít jinou cestu," uvedl. Co má být onou jinou cestou, nechtěl upřesnit. Pokorný chtěl peníze na systém pro město sehnat z prostého důvodu. Rumburská radnice prostředky na něco podobného uvolnit nechce.

Na systém je ochotný přispět i bývalý starosta

Další motiv sbírky byl, že ne všechny tendry vypsané radnicí jsou v pořádku. Jednu za zakázek města vyšetřuje policie. Radnici letos v únoru obsadili kriminalisté z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality a odnesli si dokumenty k tendru na opravu devíti mostků přes říčku Mandavu.

Paradoxní je, že Rumburk systém E-Zak vlastní. Nechal ho koupit minulý starosta Jaroslav Sykáček. Současné vedení, které Sykáčka sesadilo, ho ale odmítá používat kvůli tomu, že software tajemnice úřadu Dagmar Žáková pořídila bez výběrového řízení. Radnice systém za 220 tisíc (Pokorný chtěl vybrat 250 tisíc) už zaplatila, chce ho ale vrátit a peníze žádá po dodavatelské firmě QCM zpět.

Zakázky v současnosti vypisuje Rumburk podle platných směrnic. Tendry se dají najít na webu města, na kterém je pak i odkaz na tzv. centrální adresu, kde se zveřejňují všechny zakázky v zemi. Jenže data tam nejsou tak podrobná, jako by byla v systému E-Zak.

Starosta města Jaroslav Trégr přitom připustil, že používání podobného systému do budoucna nevylučuje. "Ale nejdřív se musíme dohodnout s QCM," zdůraznil. Zajímavostí celého příběhu je, že do sbírky na E-Zak byl ochotný přispět i jeho předchůdce Jaroslav Sykáček. "Dal bych kolem pěti tisíc," poznamenal už dříve exstarosta.