Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústav musel přijmout Syřana, který se vydával za dítě. Bylo mu 37 let

  8:37aktualizováno  8:37
Výchovný ústav pro děti a mládež v Děčíně-Boleticích musel přijmout uprchlíka ze Sýrie, který o sobě tvrdil, že mu je 17 let. Že už měl šedé vlasy, vysvětloval prožitými útrapami a kvůli důvěryhodnosti ukazoval prostřelenou nohu. Až lékaři později určili, že mu je 37 let.

Výchovný ústav Boletice | foto: Martin Adamec, MAFRA

„Pro běžence je lepší se dostat do školského zařízení, než kdyby se na ně vztahovaly zákony jako pro dospělé a skončili by ve sběrných táborech. My přijímáme každého, koho nám sem z rozhodnutí soudu pošlou. Těžko našimi prostředky zjistíme skutečný věk lidí, kteří se vydávají za nezletilé děti,“ říká ředitel výchovného ústavu Pavel Bártík.

Věk proto určují lékaři. „V lékařské zprávě se sleduje stav kostí a další znaky, které dokážou určit, zda jde opravdu o dítě,“ řekla Markéta Lakomá za děčínský odbor sociálně-právní ochrany dětí, jehož pracovníci do Boletic za uprchlíky pravidelně chodí.

První utečenec se v Boleticích objevil minulý týden, tento týden přibyli další tři. Jde o lidi, které našla cizinecká policie bez rodičů.

„Jestli přijdou další, to nemám tušení, ale my jsme zahlceni, žádné místo nemáme volné. Co s dalšími, musí vyřešit ministerstva,“ říká Zuzana Vučková, ředitelka pražského Zařízení pro děti-cizince, jediného specializovaného u nás.

Soudy tak další dětské utečence, kteří ale dětmi být nemusí, posílají do dalších diagnostických ústavů, jako je ten v Boleticích. V ústavu nově příchozí uprchlíci žijí vedle českých nezletilců.

Problém je, že valná většina uprchlíků nikde o azyl nežádala, neodevzdávala otisky prstů, a tak v žádných databázích nejsou. Ověřit jejich totožnost, natož věk není vůbec jednoduché.

Za děti se vydávali v 90. letech i běženci z Balkánu

„Poprvé se tento trend objevil před týdnem, a když se podíváte do okolních států, je jasné, že situace se bude dál komplikovat,“ obává se ředitel Bártík. Překážkou je i komunikace. „Máme jazykové problémy, to je jasné,“ sdělil Bártík.

Podobnou situaci už zažil v devadesátých letech, kdy diagnostické ústavy zaplavila vlna běženců z Bulharska a Rumunska.

„I tehdy lidé staří 26 i 30 let tvrdili, že jim je 17 let. Ministerstvo tehdy poskytlo dotaci na antropologická měření pro určení věku,“ poznamenal Bártík.

Pro tisíce běženců valících se do Evropy je Česko hlavně tranzitní zemí. Míří do Německa. „Nárůst začal už loni v září, přes náš kraj tranzitují hlavně Syřané,“ uvádí šéf severočeské cizinecké policie Pavel Češka.

Protože je Česko členem Schengenského prostoru, kontroly na hranicích nejsou. Přibylo ale kontrol ubytoven. Stejně tak celníci hlídají silnice vedoucí k hranicím.

„Za celý loňský rok jsme řešili 231 nelegálních uprchlíků, za pět měsíců tohoto roku je to již 189 cizinců,“ uvádí Češka.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Vrah na oba manžele útočil opakovaně, řekla ústeckému soudu patoložka

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Výslechem znalců a svědků pokračovalo u ústeckého soudu projednávání vraždy manželského páru v chatové kolonii na...

Najdete na iDNES.cz