Bývalá německá celnice na hraničním přechodu Cínovec - Zinnwald stojí asi tři...

Bývalá německá celnice na hraničním přechodu Cínovec - Zinnwald stojí asi tři sta metrů od české hranice. Azyl by tu mohlo najít čtyřicet ze sedmdesáti uprchlíků, které má podle německých kvót přijmout na svém správním území lázeňský Altenberg. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

U českých hranic budou stovky uprchlíků, posílají je tam německé kvóty

  • 320
Podél saských hranic s Ústeckým krajem plánují Němci ubytovat až 1 500 uprchlíků. Například příhraniční Altenberg jich má podle německé kvóty na rozdělení běženců přijmout 70. Zařízení pro uprchlíky by tamní radnice ráda zřídila z bývalé německé celnice pár set metrů od českých hranic na Cínovci.

„V tomto areálu by byli současně s policisty, takže by byli pod dohledem,“ řekl starosta Altenbergu Thomas Kirsten pro Sächsische Zeitung. Pro celnici hovoří i fakt, že Altenberg nemá dost jiných míst, kde běžence ubytovat.

Podle Petra Pípala, starosty Dubí, pod které Cínovec spadá, se již celnice pro potřeby běženců upravuje.

„Podle poslední informace je situace taková, že pokud všechno půjde tak, jak má, prvních sedmdesát Syřanů by do Altenbergu přišlo v průběhu září,“ oznámil Pípal po čtvrteční schůzce s Kirstenem.

Zároveň Pípal poznamenal, že pokud jde o ubytování uprchlíků na celnici, není stále nic jisté.

„Jde jen o úvahy a i kdyby, mohou to být slušní lidé, kteří jen hledají východisko ze své zoufalé situace. Nechceme dělat paniku, s kolegy v Altenbergu jsme v neustálém kontaktu,“ dodal Pípal.

Návrh na umístění uprchlíků na celnici u Cínovce totiž již dvakrát odmítl okresní úřad v Pirně. Navíc by s takovým krokem musela souhlasit i saská policie.

Obyvatelé Altenbergu o plánech většinou nic neví

Běžní obyvatelé Altenbergu o plánech většinou nic netuší. „Nikdy jsem o ubytovně pro uprchlíky na celnici neslyšela. Nikdo nám to neřekl, ani v médiích se o tom nehovořilo a nepsalo,“ řekla překvapeně majitelka altenbergské Bylinné likérky Christine Baeseler.

O chystaném umísťování desítek běženců na hraničním přechodu nic neví ani hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček a překvapeně reagoval i vedoucí severočeské cizinecké policie Pavel Češka.

Altenberg však 70 uprchlíků ubytovat musí podle německého klíče pro jejich rozdělení.

Na území Saského Švýcarska a na německé straně Krušných hor najde letos podle těchto kvót azyl 1 500 lidí, tedy zhruba tolik, o kolika se mluví pro celé Česko. Celé Sasko letos do konce května přijalo více než 8 200 utečenců.

Naopak na území Ústeckého kraje se o uprchlickém zařízení neuvažuje. „Naposledy jsem jednal s ministrem vnitra v úterý a o zařízeních pro běžence nepadlo ani slovo,“ řekl hejtman Oldřich Bubeníček.

,