Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V zimě to tu bude zajímavé, podotkl první migrant z ubytovny u Cínovce

  19:55aktualizováno  19:55
Do ubytovny přestavěné z bývalé německé celnice na hraničním přechodu Zinnwald - Cínovec se ve čtvrtek večer nastěhovali první imigranti. Mezi nimi i dvaatřicetiletý Syřan Osama Jaloud, který pracoval jako inženýr v elektrárně v severosyrském městě Aleppo a jako jeden z mála ubytovaných umí anglicky.

Opustit Sýrii se Jaloud rozhodl před měsícem. V pátek před polednem v lehkém svetru postával s partou krajanů před ubytovnou a drkotal zuby. Na Cínovci bylo pár stupňů nad nulou a vál svěží vítr. „V zimě tady prý má být hodně sněhu, to bude zajímavé,“ poznamenal.

Pak se rozmluvil o daleké cestě. „V Sýrii nebylo bezpečno,“ řekl. Přestože nemá osobní zkušenost s válkou ani Islámským státem, boje ovlivnily i jeho život, protože kvůli ní přišel o práci.

Fotogalerie

Do Evropy se podle svých slov vydal přes Turecko do Řecka, odtud do Makedonie, kde část cesty zdolal pěšky nebo na kole. Pak zamířil do Srbska, kolem Bělehradu do Maďarska a odtud stopem do Německa.

Zatímco dříve trvala migrantům podobná trasa celý měsíc, Jaloud byl v Německu za 17 dní. „Vyšlo mě to na 180 eur,“ řekl.

V Německu by rád pokračoval ve studiu a našel si práci. „Je tady víc příležitostí, doufám, že práci najdu a můžu rozvíjet svoje znalosti,“ říká. Chtěl by se dostat do Mnichova nebo Berlína. „Dál na západ. I tady jsou lidé hodní, ale tam jsou ještě přátelštější,“ říká.

Přes hranici do Česka imigranti nesmějí

Podmínky na ubytovně jsou podle něj žalostné. „Málo toalet, někde neteče teplá voda,“ říká. „Ale je to otevřené první den, tak snad se to zlepší,“ dodává.

Na ubytovně má spolu s ostatními k dispozici kuchyň, sporák a troubu. Jídlo si ale musí kupovat sám. „Dostáváme 326 eur na měsíc,“ přibližuje.

Přestože je ubytovna obehnaná kovovým plotem a u vchodu dohlížejí na pořádek členové bezpečnostní agentury, zařízení není uzavřeným táborem. Imigranti se mohou volně pohybovat, s jedinou výjimkou - nesmí překročit hranici do Česka. Podle šéfa severočeské cizinecké policie Pavla Češky by si tím mohli ztížit cestu k získání německého azylu.

„Víme, že nesmíme do Česka. Zdůrazňovali nám to i lidé z bezpečnostní služby,“ ukázal Osama Jaloud na muže střežící areál (o obavách lidí v blízkém Dubí zde).

Žalobu soud zamítl

V budově bývalé celnice je zatím 40 běženců, celkem jich ale má být až 124. A to i přes žalobu, kterou podala 2. září Bohumila Kamenzová, která žije střídavě v Dubí a Altenbergu, pod nějž Zinnwald spadá. Zažalovala německý zemský úřad v Pirně.

„Porušuje svoje vlastní zákony, stavba probíhala na černo. Podle německého stavebního práva se mimo obec nesmí z nebytových prostor dělat bytové,“ uvedla. Žalobu podala minulou středu u Správního soudu v Drážďanech, ten ale žalobu minulý týden v pátek zamítl.

„Prý proto, že nejsem přímý soused ubytovny. Naše restaurace je asi kilometr daleko,“ říká k tomu Kamenzová. A dodává, že zváží odvolání.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Najdete na iDNES.cz