Úpravy zámku Libochovany začal politik z ODS načerno, teď je legalizoval

  9:33aktualizováno  9:33
Stavební úřad zrušil nařízení o odstranění stavby na zámku v Libochovanech na Litoměřicku, majitel zámku Zdeněk Pánek totiž dodatečně doložil souhlasné vyjádření památkářů. Má rovněž souhlas hasičů či odboru životního prostředí. Pánek tak nemusí bourat terasu, kterou začal stavět bez povolení.

Na černou přestavbu upozornila MF DNES loni v září, majitel zámku je nyní zpětně legalizoval. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Vše nám dodal, je to v pořádku, takže řízení o odstranění stavby bylo zastaveno, povolení získal dodatečně," vysvětlil vedoucí litoměřického stavebního úřadu Jan Nejtek.

Úprava terasy

Autorem nápadu je uznávaný brněnský architekt Zdeněk Sendler, který získal řadu odborných cen. Například navrhoval úpravu Valdštejnských zahrad v Praze a je také projektantem nové podoby Jiráskových sadů v Litoměřicích. U přístavby zámku navrhl nejen terasu, ale také protažení oken. Výsledek by tak měl být "klasicistní" úpravou, která spíš odpovídá požadavkům památkářů. Ti se ale o záměrech a projektu dozvěděli až poté, co majitel úpravy zahájil. "Když jsem památkářům popsal záměr a ukázal projekt, uznali, že to je v pořádku. Na sloupy totiž přijde skleněná střecha, která ale bude jen nad částí přístavku," vysvětlil Pánek. Zvýšení přístavku má odstranit nepěkný současný vzhled, kdy je k mohutnější stavbě zámku přilepená ošklivá přízemní novostavba.

Pánek přitom dodatečné povolení už jednou získal,  a to na zvýšení zdi kolem zámeckého areálu. U terasy přitom pak postupoval stejně. Nejprve vyrostly na přístavku u památky sloupy, pak teprve řešil stavbu s úřady. Pánek v tom problém nevidí.

"Nemůže to být nelegální, to by jinak neexistoval institut dodatečného povolení," říká.

Že se povolení vydává dodatečně poměrně běžně, potvrzuje i Nejtek. "Není to úplná výjimka, stává se to i u rodinných domků. Lidé se často hájí tím, že to měl vyřídit projektant. A oni nemohli čekat, protože měli nasmlouvané práce na stavbě," vysvětluje vedoucí litoměřického stavebního úřadu.

Podobný argument použil ostatně také Pánek, který vše vysvětluje technickými důvody. Do přístavku silně zatékalo, a tak nechal kvůli opravě odkrýt celou střechu. Když se dělala její izolace a pokládala železobetonová deska, byly její součástí už i spodní části budoucích sloupů. Práce se dělaly narychlo, dříve než byl hotový projekt. Pánek ovšem přiznává, že mohl postupovat jinak.

"Je pravda, že jsem postup mohl s úřady konzultovat dříve. Chybu uznávám, nebudu ji rozporovat ani ve správním řízení, které rozhodne o nějaké sankci," potvrdil majitel zámku, že počítá s nějakou pokutou od stavebního úřadu.

MF DNES na problém upozornila loni v září právě proto, že práce u chráněné památky probíhaly bez povolení. Dalším důvodem bylo, že v době zahájení stavby terasy byl Pánek členem výkonné rady ODS. A kdo už jiný než politik by měl předpisy dodržovat, když navíc v minulosti starostoval v Jesenici u Prahy.

Dodržování pravidel je ostatně i hlavní výtkou obyvatel Libochovan, kterým se Pánkův postup nelíbil už loni a někteří z nich hovořili o novodobé šlechtě.

"Jak vypadá samotný zámek, to tady asi nikdo moc neřeší. Přece jen stojí stranou. Ale pokud platí nějaké předpisy, měli by je dodržovat všichni," komentovala dohady kolem zámku starostka Libochovan Miroslava Vencláková.

Ve výkonné radě ODS už není

Lidé z vesnice by přivítali, kdyby oprava památky a její nové využití přinesly také nějakou práci pro ně. Jinak ale areál za zdí neznamená pro život v Libochovanech nic zásadního.

I starostka připustila, že hlavním problémem zámku je přístavba kuchyně z dob socialismu, která barokní památku ze 17. století hyzdí. Právě kvůli tomu prý Pánek terasu plánuje, aby zámek vypadal lépe. Pokud se tedy objevily obavy, že na mohutné sloupky přijde třeba robustní neprůhledná střecha, byly zbytečné. Záměrem nebylo vzhled zámku výrazně měnit, jen jeho východní stranu vylepšit.

Pánek v současné době nezastává žádnou veřejnou funkci, a to ani v ODS. Zámek v Libochovanech, který kdysi vyrostl na místě bývalé tvrze nad řekou Labe, chce opravit a využívat se svou rodinou.Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad Labem i jednoho „lva“....Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Litvínov potřetí za sebou bez bodu, v dohrávce nestačil na Spartu

Litvínovský Ondřej Jurčík (vlevo) a sparťan Tomáš Pavelka v souboji za brankou

V sobotní dohrávce 11. kola hokejové Tipsport extraligy vyhrála Sparta na ledě Litvínova 2:0. Zatímco domácí Verva se...

Další z rubriky

Cenný kostel v Peruci je zavřený, kvůli prasklinám v něm není bezpečno

Praskající klenby uvnitř kostela.

Zhoršující se stav cenného barokního kostela sv. Petra a Pavla trápí lidi v Peruci na Lounsku. V minulých dnech se tam...

Za jízdy autobusů kraj připlatí padesát milionů a krize stejně nekončí

Autobusy značky Iveco Crossway již cestující z některých linek znají. Jde o...

Zajištění autobusové dopravy na Ústecku a Děčínsku, kterou od 15. září od soukromé firmy TD Bus převzala Dopravní...

Za zbití mladíka u teplické diskotéky policie obvinila dva útočníky

Ilustrační snímek

Až deset let vězení hrozí dvěma mladým útočníkům, kteří 29. září brutálně zbili třicetiletého muže u diskotéky Luna v...

Najdete na iDNES.cz