Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Úpravy zámku Libochovany začal politik z ODS načerno, teď je legalizoval

  9:33aktualizováno  9:33
Stavební úřad zrušil nařízení o odstranění stavby na zámku v Libochovanech na Litoměřicku, majitel zámku Zdeněk Pánek totiž dodatečně doložil souhlasné vyjádření památkářů. Má rovněž souhlas hasičů či odboru životního prostředí. Pánek tak nemusí bourat terasu, kterou začal stavět bez povolení.

Na černou přestavbu upozornila MF DNES loni v září, majitel zámku je nyní zpětně legalizoval. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Vše nám dodal, je to v pořádku, takže řízení o odstranění stavby bylo zastaveno, povolení získal dodatečně," vysvětlil vedoucí litoměřického stavebního úřadu Jan Nejtek.

Úprava terasy

Autorem nápadu je uznávaný brněnský architekt Zdeněk Sendler, který získal řadu odborných cen. Například navrhoval úpravu Valdštejnských zahrad v Praze a je také projektantem nové podoby Jiráskových sadů v Litoměřicích. U přístavby zámku navrhl nejen terasu, ale také protažení oken. Výsledek by tak měl být "klasicistní" úpravou, která spíš odpovídá požadavkům památkářů. Ti se ale o záměrech a projektu dozvěděli až poté, co majitel úpravy zahájil. "Když jsem památkářům popsal záměr a ukázal projekt, uznali, že to je v pořádku. Na sloupy totiž přijde skleněná střecha, která ale bude jen nad částí přístavku," vysvětlil Pánek. Zvýšení přístavku má odstranit nepěkný současný vzhled, kdy je k mohutnější stavbě zámku přilepená ošklivá přízemní novostavba.

Pánek přitom dodatečné povolení už jednou získal,  a to na zvýšení zdi kolem zámeckého areálu. U terasy přitom pak postupoval stejně. Nejprve vyrostly na přístavku u památky sloupy, pak teprve řešil stavbu s úřady. Pánek v tom problém nevidí.

"Nemůže to být nelegální, to by jinak neexistoval institut dodatečného povolení," říká.

Že se povolení vydává dodatečně poměrně běžně, potvrzuje i Nejtek. "Není to úplná výjimka, stává se to i u rodinných domků. Lidé se často hájí tím, že to měl vyřídit projektant. A oni nemohli čekat, protože měli nasmlouvané práce na stavbě," vysvětluje vedoucí litoměřického stavebního úřadu.

Podobný argument použil ostatně také Pánek, který vše vysvětluje technickými důvody. Do přístavku silně zatékalo, a tak nechal kvůli opravě odkrýt celou střechu. Když se dělala její izolace a pokládala železobetonová deska, byly její součástí už i spodní části budoucích sloupů. Práce se dělaly narychlo, dříve než byl hotový projekt. Pánek ovšem přiznává, že mohl postupovat jinak.

"Je pravda, že jsem postup mohl s úřady konzultovat dříve. Chybu uznávám, nebudu ji rozporovat ani ve správním řízení, které rozhodne o nějaké sankci," potvrdil majitel zámku, že počítá s nějakou pokutou od stavebního úřadu.

MF DNES na problém upozornila loni v září právě proto, že práce u chráněné památky probíhaly bez povolení. Dalším důvodem bylo, že v době zahájení stavby terasy byl Pánek členem výkonné rady ODS. A kdo už jiný než politik by měl předpisy dodržovat, když navíc v minulosti starostoval v Jesenici u Prahy.

Dodržování pravidel je ostatně i hlavní výtkou obyvatel Libochovan, kterým se Pánkův postup nelíbil už loni a někteří z nich hovořili o novodobé šlechtě.

"Jak vypadá samotný zámek, to tady asi nikdo moc neřeší. Přece jen stojí stranou. Ale pokud platí nějaké předpisy, měli by je dodržovat všichni," komentovala dohady kolem zámku starostka Libochovan Miroslava Vencláková.

Ve výkonné radě ODS už není

Lidé z vesnice by přivítali, kdyby oprava památky a její nové využití přinesly také nějakou práci pro ně. Jinak ale areál za zdí neznamená pro život v Libochovanech nic zásadního.

I starostka připustila, že hlavním problémem zámku je přístavba kuchyně z dob socialismu, která barokní památku ze 17. století hyzdí. Právě kvůli tomu prý Pánek terasu plánuje, aby zámek vypadal lépe. Pokud se tedy objevily obavy, že na mohutné sloupky přijde třeba robustní neprůhledná střecha, byly zbytečné. Záměrem nebylo vzhled zámku výrazně měnit, jen jeho východní stranu vylepšit.

Pánek v současné době nezastává žádnou veřejnou funkci, a to ani v ODS. Zámek v Libochovanech, který kdysi vyrostl na místě bývalé tvrze nad řekou Labe, chce opravit a využívat se svou rodinou.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Najdete na iDNES.cz