Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Soudci z Litoměřic za úplatky zmanipulovali pět případů, tvrdí žalobce

  12:48aktualizováno  12:48
Lounský státní zástupce Radim Dragoun obžaloval dva soudce litoměřického soudu Josefa Knotka a Ladislava Jelínka, které na podzim zadržela policie kvůli braní úplatků. Za korupci a zneužití pravomocí úřední osoby jim hrozí až deset let vězení. Spolu s nimi je obžalovaná i soudní zapisovatelka a tři lidé, kteří jim podle žalobce úplatky dávali.
Soudcům hrozí za korupci a zneužití pravomocí úřední osoby až deset let vězení. Ilustrační snímek

Soudcům hrozí za korupci a zneužití pravomocí úřední osoby až deset let vězení. Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Podle Dragouna byly ve hře desetitisícové částky. "Ve třech případech se jednalo o manipulaci s termíny trestu, v jedné věci o manipulaci se zákazem řízení a v jedné věci o ovlivnění samotného trestního řízení," řekl Dragoun.

O úplatnosti vybraných soudců se mezi vězni mluvilo dlouho. "Můj klient přišel s tím, že za 50 tisíc korun by se mohl dostat z vězení na podmínku," řekl před časem MF DNES pod podmínkou anonymity jeden z advokátů.

Týdeník Respekt popsal případ, kdy Jelínek prominul zbytek trestu vězni odsouzenému za leasingové podvody. V případu se podle listu angažoval Knotek a jeho zapisovatelka dělala prostřednici. Podle Respektu dostal Knotek 30 tisíc korun, zapisovatelka pět a Jelínek lahev whisky.

MF DNES zase zmapovala, jak soudce při podmínečném řízení o vrácení řidičského průkazu přepsal datum zadržení dokladu na mnohem dřívější a výrazně tím zkrátil dobu, po kterou měl řidič průkaz zabavený.

Zatím není jasné, který soud se kauzy ujme

Jelínka a Knotka zadrželi detektivové loni 27. října. Zatímco Jelínka policie po obvinění propustila, Knotek zůstal ve vazbě. Tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil pak oba zprostil výkonu funkce.

Na litoměřický soud poté nastoupila hloubková kontrola, která odhalila pochybení také u místopředsedkyně soudu Jany Márové, která překračovala a ignorovala lhůty. Márová pak sama rezignovala a začala se o ni zajímat policie.

Kdy soud s obžalovanými začne, není jasné. Nejdřív totiž bude nutné vyřešit, který soud by se měl případem zabývat. Do Loun byl případ z Litoměřic postoupen poté, co se z něj kvůli možné podjatosti vyloučilo litoměřické státní zastupitelství. Pokud by nyní kauza v Lounech zůstala, mohl by se jí lounský soud začít zabývat zhruba do čtvrt roku.

"Je ale možné, že se tím zdejší soud zabývat nebude," poznamenal Dragoun. Pak by obžaloba zřejmě několik týdnů putovala po různých soudech, než by se našlo řešení.

Knotek byl obžalovaný už dříve, soud ale nepřipustil důkazy

Soudce Knotek čelil obžalobě už dříve. Žalobce ho vinil, že se pokoušel zahladit dopravní nehodu svého kolegy z vrchního soudu Zdeňka Sováka. Ten v listopadu 2003 u Lovosic naboural s více než dvěma promile alkoholu a dostal pouze pokutu 1 500 korun za přestupek.

Hlavním důkazem obžaloby tehdy byly odposlechy telefonních hovorů, které pořídila protikorupční policie jako "vedlejší produkt" v kauze ústeckého soudce Berky. Soud ale nahrávky označil za nezákonný důkaz, Knotka osvobodil a ten začal znovu soudit.

Autoři: ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Najdete na iDNES.cz