Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čtveřice v Česku zařizovala cizincům řidičáky, úplatky jdou do milionů

  15:43aktualizováno  15:43
Policie rozkryla v Ústeckém kraji případ rozsáhlých úplatků při získávání řidičských oprávnění pro cizince, kteří o ně ve své zemi přišli. Nejčastěji to byli Němci.

František Horáček z odboru hospodářské kriminality prezentuje případ řidičských průkazů. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Kriminalisté obvinili tři zprostředkovatele, kteří cizincům umožnili splnit podmínky pro získání oprávnění, a jednoho tlumočníka, jenž jim pomáhal při testech na úřadech. Novinářům to dnes řekl kriminalista František Horáček.

Cizinci, kteří přišli o řidičské průkazy kvůli závažným porušením zákona, si zaplatili přes německého zprostředkovatele získání řidičského oprávnění v Česku. V Německu by totiž s největší pravděpodobností neprošli klíčovým testem. 

„Je to jakési psychologické vyšetření, které je poměrně drahé a většina lidí tím neprojde. Pakliže přišli o řidičské průkazy, protože měli alkohol nebo drogy, tak 80 až 90 procent neprojde a nemají řidičské oprávnění třeba deset let,“ uvedl Horáček.

Zdokumentováno 58 případů

Zatímco autoškola a poplatky za získání oprávnění stojí v Česku kolem 10 tisíc korun, cizinci za něj platili 2 850 eur, tedy téměř 73 tisíc korun. Zprostředkovatelé jim za to zařídili, aby splnili pro úřady nezbytné náležitosti. Třeba to, že v Česku žijí. 

„Dovodili jsme, že asi 1 200 eur bylo míněno jako poplatek za to, že jim zařídí podmínky pro to, aby po absolvování autoškoly řidičský průkaz tady získali. To znamená, že tady žijí, že tu mají bydliště, aby české úřady neměly problém s tím jim průkazy vydat,“ doplnil Horáček.

Kriminalisté na případu pracovali přes rok a zdokumentovali 58 případů, úplatky vyčíslili na 1,7 milionu korun. Odhadují ale, že jen v Ústeckém kraji bylo případů v posledních letech mnohem více.

„Za posledních asi pět let se v tomto byznysu protočily nějaké dva tři miliony eur, takže jsme se dostali k nějaké části,“ přiblížil Horáček. 

Oprávnění získali i ti, kdo se provinili v Německu

Kriminalisté se v případu zaměřili i na autoškoly. Výuku ale podle Horáčka cizinci plnili a autoškoly měly jazykové vybavení na to, aby jim ji poskytly.

Za mnohem závažnější policie ale považuje to, že řidičská oprávnění získali ti, kteří měli na silnicích v minulosti potíže. 

„Stávalo se, že lidé, kteří se dopouštěli opravdu závažných jednání v souvislosti s provozem na pozemních komunikacích v Německu, jezdili s českými řidičskými průkazy. Auto je v podstatě zbraň,“ dodal kriminalista s tím, že právě díky veřejnému zájmu policie stíhá zprostředkovatele za úplatky.

Případ německého zprostředkovatele si převzalo státní zastupitelství v Drážďanech, dvojici jeho českých spolupracovníků a tlumočníka čeká soud v Česku. 

Zprostředkovatelům hrozí podle právní kvalifikace za přijetí úplatku až deset let vězení, tlumočníkovi za křivé tlumočení až dva roky nebo zákaz činnosti.

Autor:Nejčtenější

Stíhaný Novák žije v luxusu, jeho rodina má nový dům a prodává harleye

Alexandr Novák u Krajského soudu v Ústí nad Labem (červenec 2012)

Bývalý senátor Alexandr Novák, který je stíhaný kvůli dotačním podvodům v kauze ROP Severozápad, nyní žije v Chomutově...

Ústí se prohlásí za ghetto, doplatky na bydlení nedovolí v celém městě

Čtvrť Předlice, které se omezení dávek nejvíce dotkne.

Ústí nad Labem přitvrdí v boji proti masivnímu přílivu sociálně slabých, kteří do města přicházejí zejména ze...Českým vojákům lezla krkem válka i shnilá řepa, po vzpouře je popravili

Poprava tří hlavních strůjců rumburské vzpoury Františka Nohy, Stanka Vodičky a...

První světová válka pomalu dohasínala a její účastníci už mleli z posledního. Únava, hlad a celkové útrapy přiměly...

U Roudnice nad Labem havaroval autobus se 30 lidmi, sjel do příkopu

U Roudnice nad Labem havaroval autobus

U Roudnice nad Labem na Litoměřicku sjel zájezdový autobus se třiceti lidmi do silničního příkopu. Zřejmě se pod ním...

VIDEO: Litoměřicko zasáhlo slabé tornádo, podařilo se jej natočit

Tornádo v Litoměřicích

Slabé tornádo se ve středu navečer formovalo nad Litoměřickem. Jedna z obyvatelek větrný vír nafilmovala a video...

Další z rubriky

Lovosice plánují expozici o historii města, má vést ke vzniku muzea

Sklepení Pfannschmidtovy vily, kde by časem mohlo vzniknout lovosické...

Radnice v Lovosicích uvažuje o vybudování stálé historické expozice. Chce pro ni využít sklepní prostory...

Na návrat Sýkorova díla před lounské divadlo se vybralo už 1,4 milionu

Sýkorovo dílo v dlažbě na vizualizaci architekta Josefa Pleskota. Studie...

Ve veřejné sbírce na úpravu piazzetty Vrchlického divadla v Lounech, kterou vyhlásil spolek Sýkora 2020 loni v září, se...

Lásku k herectví jsem asi zdědil po odbojném předkovi, říká Leoš Noha

Herec Leoš Noha

Herec Leoš Noha je praprasynovcem vojáka, který v Rumburku v roce 1918 zavelel ke vzpouře. O tom, jakého má slavného...

Najdete na iDNES.cz