Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čtveřice v Česku zařizovala cizincům řidičáky, úplatky jdou do milionů

  15:43aktualizováno  15:43
Policie rozkryla v Ústeckém kraji případ rozsáhlých úplatků při získávání řidičských oprávnění pro cizince, kteří o ně ve své zemi přišli. Nejčastěji to byli Němci.

František Horáček z odboru hospodářské kriminality prezentuje případ řidičských průkazů. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Kriminalisté obvinili tři zprostředkovatele, kteří cizincům umožnili splnit podmínky pro získání oprávnění, a jednoho tlumočníka, jenž jim pomáhal při testech na úřadech. Novinářům to dnes řekl kriminalista František Horáček.

Cizinci, kteří přišli o řidičské průkazy kvůli závažným porušením zákona, si zaplatili přes německého zprostředkovatele získání řidičského oprávnění v Česku. V Německu by totiž s největší pravděpodobností neprošli klíčovým testem. 

„Je to jakési psychologické vyšetření, které je poměrně drahé a většina lidí tím neprojde. Pakliže přišli o řidičské průkazy, protože měli alkohol nebo drogy, tak 80 až 90 procent neprojde a nemají řidičské oprávnění třeba deset let,“ uvedl Horáček.

Zdokumentováno 58 případů

Zatímco autoškola a poplatky za získání oprávnění stojí v Česku kolem 10 tisíc korun, cizinci za něj platili 2 850 eur, tedy téměř 73 tisíc korun. Zprostředkovatelé jim za to zařídili, aby splnili pro úřady nezbytné náležitosti. Třeba to, že v Česku žijí. 

„Dovodili jsme, že asi 1 200 eur bylo míněno jako poplatek za to, že jim zařídí podmínky pro to, aby po absolvování autoškoly řidičský průkaz tady získali. To znamená, že tady žijí, že tu mají bydliště, aby české úřady neměly problém s tím jim průkazy vydat,“ doplnil Horáček.

Kriminalisté na případu pracovali přes rok a zdokumentovali 58 případů, úplatky vyčíslili na 1,7 milionu korun. Odhadují ale, že jen v Ústeckém kraji bylo případů v posledních letech mnohem více.

„Za posledních asi pět let se v tomto byznysu protočily nějaké dva tři miliony eur, takže jsme se dostali k nějaké části,“ přiblížil Horáček. 

Oprávnění získali i ti, kdo se provinili v Německu

Kriminalisté se v případu zaměřili i na autoškoly. Výuku ale podle Horáčka cizinci plnili a autoškoly měly jazykové vybavení na to, aby jim ji poskytly.

Za mnohem závažnější policie ale považuje to, že řidičská oprávnění získali ti, kteří měli na silnicích v minulosti potíže. 

„Stávalo se, že lidé, kteří se dopouštěli opravdu závažných jednání v souvislosti s provozem na pozemních komunikacích v Německu, jezdili s českými řidičskými průkazy. Auto je v podstatě zbraň,“ dodal kriminalista s tím, že právě díky veřejnému zájmu policie stíhá zprostředkovatele za úplatky.

Případ německého zprostředkovatele si převzalo státní zastupitelství v Drážďanech, dvojici jeho českých spolupracovníků a tlumočníka čeká soud v Česku. 

Zprostředkovatelům hrozí podle právní kvalifikace za přijetí úplatku až deset let vězení, tlumočníkovi za křivé tlumočení až dva roky nebo zákaz činnosti.

Autor:


Nejčtenější

Vlk strhl laň přímo před fotopastí v Českém Švýcarsku, pak se fotil znovu

Fotopast umístěná u jednoho z krmelců v Národním parku České Švýcarsko...

Jedna z fotopastí u krmelce v Národním parku České Švýcarsko vydala zajímavé svědectví o výskytu vlků na tomto území....

Je to pitomec, prohlásila školačka oceněná za zákrok proti lupiči

Školačka pomohla okradené ženě

Třináctiletá Eliška Holakovská z Ústí nad Labem se před pár týdny stala svědkem přepadení. Muž chtěl na ulici oloupit...Výstavba arabské vesnice u Teplic se znovu přiblížila, kraj není proti

Arabští investoři skoupili v modlanských částech Drahkov, Suché a také Kvítkov...

Výstavba arabské vesnice v Modlanech u Teplic se opět přiblížila. Projekt kuvajtského developera jménem Ali Ali, který...

Mariánská skála v Ústí skrývá poklady, starý plán nacistů na tunel ožívá

Vstup do útrob Mariánské skály.

Bez baterky v ruce nebo na čele nemá nikdo šanci prohlédnout si, co ukrývají útroby Mariánské skály v Ústí nad Labem za...

Soud dal exředitelce České Miss podmínku za dotační podvod s publikací

Marcela Krplová u ústeckého okresního soudu

Bývalou ředitelku soutěže Česká Miss Marcelu Krplovou a jejího spolupracovníka Petra Hartmanna potrestal ústecký...

Další z rubriky

Kvůli suchu nesmějí lidé v Děčíně a Varnsdorfu brát vodu z řek

Úbytek vody postihl toky v Děčíně i v okolí.

Kvůli současnému suchu začal platit na některých místech Děčínska zákaz odběru z povrchových vod, tedy z potoků a řek....

Lidé ze zavřených ubytoven musí pryč z tělocvičny, kde nouzově bydleli

Tělocvična, kde dosud přebývá asi 20 lidí z ubytovny Modrá, ze které se museli...

Většina Romů, kteří skončili ve školní tělocvičně po té, kdy museli odejít ze dvou zavřených ústeckých ubytoven, už má...

Staví model rodného Litvínova z roku 1938, pak se pustí do roku 1715

Petr Kašprák se svým modelem Litvínova. Tak město vypadalo v roce 1938.

Petr Kašprák z Litvínova staví už téměř rok model města z roku 1938, aby ukázal jeho starou tvář. Všechny stavby...

Najdete na iDNES.cz