Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na úplatek exposlance ČSSD Aubrechta je podle žalobce důkazů dost

  14:10aktualizováno  14:10
Žalobce, který dohlíží na korupční kauzu exposlance ČSSD Vlastimila Aubrechta, odmítl, že ho policie obvinila jen na základě jediné výpovědi. Takovou verzi předložil sám Aubrecht. Policie má podle žalobce důkazů dost a také ví, kdo Aubrechtovi úplatek dal. Obvinit ho ale prý není možné.

Vlastimil Aubrecht | foto: Karel KopáčMF DNES

"Obvinění, které se opírá pouze o výpověď jedné jediné osoby s kriminální minulostí a úzkými vazbami na politické konkurenty, považuji za pokus o mou likvidaci na politickém poli," reagoval Aubrecht počátkem týdne na to, že ho policie obvinila z přijetí několikamilionového úplatku v souvislosti s rozšířením průmyslové zóny Joseph v Havrani u Mostu v roce 2006 (Aubrechtova reakce zde).

Náměstek okresního státního zástupce v Litoměřicích Lukáš Borovička, který případ dozoruje, ale tvrzení Aubrechta pro MF DNES vyvrátil.

"Vycházíme mimo jiné i z výpovědí několika svědků, tedy nikoli jen z výpovědi jedné osoby," poznamenal žalobce. Současně dodal, že kriminalisté se opřeli i o listinné důkazy, smlouvy a další dokumenty.

Kauza se týká průmyslové zóny Joseph, která vznikla roku 2002 a začala v ní s výrobou součástek do motorů mexická firma Nemak. Kvůli výstavbě továrny se na soud obrátil s pomocí Ekologického právního servisu řadou žalob na stát zemědělec Jan Rajter, který měl na Mostecku přes pět set hektarů pozemků a jemuž se nelíbilo znehodnocení půdy.

Aubrecht podle žalobce za úplatek přispěl k rozšíření areálu

Spor Rajtera se státem skončil smírem roku 2006, kdy se zóna rozšířila. Podle zjištění MF DNES v této dohodě sehrál důležitou roli Aubrecht, jenž byl zmocněncem vlády pro severozápadní Čechy. Za úplatek měl přispět k tomu, aby s Rajterem došlo k dohodě, k výkupu jeho pozemků a rozšíření zóny.

Zemědělec se nakonec se státem skutečně na prodeji své půdy v sousedství zóny dohodl, od státu za ni inkasoval 234 milionů korun (dalších 26 milionů od Mostu) a průmyslový areál se tak rozrostl o 93 hektarů na celkem 280 hektarů.

"Peníze vláda uvolní z privatizačních výnosů určených pro rozvoj průmyslových zón," poznamenal tehdy Aubrecht.

Úlohu Aubrechta v rozšíření zóny potvrdil i žalobce Borovička. "V podstatě ano," odpověděl na otázku, zda Aubrecht měl za úplatek přispět k rozšíření areálu. "To působení mohlo být formální, neformální, konzultace," dodal žalobce.

Policie uplácejícího zná, obvinit ho nelze

V Aubrechtově úplatkářské kauze však chybí obvinění člověka, který měl na rozšíření zóny takový zájem, že tehdejšího poslance podplatil.

"Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu znají totožnost osoby, která měla úplatek obviněnému poskytnout. Nastaly však určité skutečnosti, které vylučují jeho trestní odpovědnost," sdělil Borovička.

Podrobnosti říct nechtěl. Podotkl jen, že peníze měla dát Aubrechtovi soukromá fyzická osoba a odkázal na příslušný paragraf trestního řádu.

Podle něj může trestní odpovědnost zapovědět třeba smrt dotyčného, nařízení prezidenta či vynětí z působnosti orgánů činných v trestním řízení Nejvyšším soudem.

Aubrecht jakoukoliv vinu odmítá. "Nikdy jsem žádný úplatek nežádal a žádný nepřevzal," uvedl ve svém prohlášení.

Sobotka vyzval Aubrechta, aby pozastavil členství v ČSSD

Aubrecht je předsedou okresní ČSSD v Teplicích. Šéf strany Bohuslav Sobotka ho už vyzval, aby své členství v partaji pozastavil. Exposlanec tak podle svých slov učiní, pokud neuspěje se svou stížností podanou proti zahájení stíhání.

Podle stanov ČSSD může o pozastavení členství rozhodnout i třeba okresní výbor strany už ve chvíli, kdy je straník obviněn. Místopředsedkyně teplické ČSSD Dagmar Waicová uvedla, že okresní vedení bude chtít znát Aubrechtovo vysvětlení.

"Není nám to jedno, budeme se tím zabývat," řekla Waicová. Výbor se sejde počátkem září.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Najdete na iDNES.cz