Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na úplatek exposlance ČSSD Aubrechta je podle žalobce důkazů dost

  14:10aktualizováno  14:10
Žalobce, který dohlíží na korupční kauzu exposlance ČSSD Vlastimila Aubrechta, odmítl, že ho policie obvinila jen na základě jediné výpovědi. Takovou verzi předložil sám Aubrecht. Policie má podle žalobce důkazů dost a také ví, kdo Aubrechtovi úplatek dal. Obvinit ho ale prý není možné.

Vlastimil Aubrecht | foto: Karel KopáčMF DNES

"Obvinění, které se opírá pouze o výpověď jedné jediné osoby s kriminální minulostí a úzkými vazbami na politické konkurenty, považuji za pokus o mou likvidaci na politickém poli," reagoval Aubrecht počátkem týdne na to, že ho policie obvinila z přijetí několikamilionového úplatku v souvislosti s rozšířením průmyslové zóny Joseph v Havrani u Mostu v roce 2006 (Aubrechtova reakce zde).

Náměstek okresního státního zástupce v Litoměřicích Lukáš Borovička, který případ dozoruje, ale tvrzení Aubrechta pro MF DNES vyvrátil.

"Vycházíme mimo jiné i z výpovědí několika svědků, tedy nikoli jen z výpovědi jedné osoby," poznamenal žalobce. Současně dodal, že kriminalisté se opřeli i o listinné důkazy, smlouvy a další dokumenty.

Kauza se týká průmyslové zóny Joseph, která vznikla roku 2002 a začala v ní s výrobou součástek do motorů mexická firma Nemak. Kvůli výstavbě továrny se na soud obrátil s pomocí Ekologického právního servisu řadou žalob na stát zemědělec Jan Rajter, který měl na Mostecku přes pět set hektarů pozemků a jemuž se nelíbilo znehodnocení půdy.

Aubrecht podle žalobce za úplatek přispěl k rozšíření areálu

Spor Rajtera se státem skončil smírem roku 2006, kdy se zóna rozšířila. Podle zjištění MF DNES v této dohodě sehrál důležitou roli Aubrecht, jenž byl zmocněncem vlády pro severozápadní Čechy. Za úplatek měl přispět k tomu, aby s Rajterem došlo k dohodě, k výkupu jeho pozemků a rozšíření zóny.

Zemědělec se nakonec se státem skutečně na prodeji své půdy v sousedství zóny dohodl, od státu za ni inkasoval 234 milionů korun (dalších 26 milionů od Mostu) a průmyslový areál se tak rozrostl o 93 hektarů na celkem 280 hektarů.

"Peníze vláda uvolní z privatizačních výnosů určených pro rozvoj průmyslových zón," poznamenal tehdy Aubrecht.

Úlohu Aubrechta v rozšíření zóny potvrdil i žalobce Borovička. "V podstatě ano," odpověděl na otázku, zda Aubrecht měl za úplatek přispět k rozšíření areálu. "To působení mohlo být formální, neformální, konzultace," dodal žalobce.

Policie uplácejícího zná, obvinit ho nelze

V Aubrechtově úplatkářské kauze však chybí obvinění člověka, který měl na rozšíření zóny takový zájem, že tehdejšího poslance podplatil.

"Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu znají totožnost osoby, která měla úplatek obviněnému poskytnout. Nastaly však určité skutečnosti, které vylučují jeho trestní odpovědnost," sdělil Borovička.

Podrobnosti říct nechtěl. Podotkl jen, že peníze měla dát Aubrechtovi soukromá fyzická osoba a odkázal na příslušný paragraf trestního řádu.

Podle něj může trestní odpovědnost zapovědět třeba smrt dotyčného, nařízení prezidenta či vynětí z působnosti orgánů činných v trestním řízení Nejvyšším soudem.

Aubrecht jakoukoliv vinu odmítá. "Nikdy jsem žádný úplatek nežádal a žádný nepřevzal," uvedl ve svém prohlášení.

Sobotka vyzval Aubrechta, aby pozastavil členství v ČSSD

Aubrecht je předsedou okresní ČSSD v Teplicích. Šéf strany Bohuslav Sobotka ho už vyzval, aby své členství v partaji pozastavil. Exposlanec tak podle svých slov učiní, pokud neuspěje se svou stížností podanou proti zahájení stíhání.

Podle stanov ČSSD může o pozastavení členství rozhodnout i třeba okresní výbor strany už ve chvíli, kdy je straník obviněn. Místopředsedkyně teplické ČSSD Dagmar Waicová uvedla, že okresní vedení bude chtít znát Aubrechtovo vysvětlení.

"Není nám to jedno, budeme se tím zabývat," řekla Waicová. Výbor se sejde počátkem září.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Najdete na iDNES.cz