Kritici kšeftů s hlasy v Bílině chtějí nové volby, obrátili se na soud

  • 12
Průběhem voleb v Bílině se bude zabývat soud. Lidé, kteří už před volbami upozorňovali na podezření z kupčení s hlasy, se rozhodli výsledky napadnout. Vychází ze skrytých nahrávek nevládních organizací, kterým se obchodování s hlasy podařilo natočit skrytou kamerou.

„Rozhodli jsme se podat k soudu podnět na zneplatnění výsledků voleb. Není možné, aby si někdo kupoval voliče,“ řekl zmocněnec strany Pro! Bílinu Michal Mlej. K soudnímu návrhu se chtějí připojit i další strany, rozhodovat o tom mají během pondělí.

Lídr kandidátky ANO 2011 Tomáš Nepomucký uvedl, že jeho strana podá vlastní návrh na opakování voleb v okrsku 8 a 9, kde se uplácelo nejvíc. „Nechceme opakovat volby v celém městě, protože by přišlo méně lidí,“ řekl Nepomucký.

Organizaci Naši politici se podařilo přesvědčit ke spolupráci jednu z místních romských žen, které vietnamský majitel Kevin z bistra Kaktus u Mírového náměstí v Bílině nabízel 300 korun za hlas a navrhoval, aby mu sháněla voliče.

Žena sehnala čtyři lidi a skrytou kamerou a v pátek natočila, jak jim Vietnamec v autě předal peníze a volební lístky. Předání dalších peněz zdokumentoval v sobotu i další romský figurant vybavený kamerou (jak celá akce probíhala, zde).

Někdo nás chtěl poškodit, tvrdí kandidáti ze zaplacených lístků

Na lístcích, které Romové od Vietnamce dostali, byla zaškrtnuta koaliční strana Bílinští sociální demokraté (BSD) a na kandidátce další koaliční strany Nezávislí pro Bílinu byly zatrhnuty preferenční hlasy pro Zdeňka Svobodu a jeho matku Ivanu Svobodovou. Oba se díky přednostním hlasům jako jediní z Nezávislých dostali do zastupitelstva. Svobodová z 11. místa a Svoboda dokonce až ze 17. místa.

„Vůbec nevím, do jaké míry je to provokace a kým to bylo řízené. Já nestojím o mandát, který by byl jakkoli zpochybňován. Ať ty volby soud raději zruší. Na 17. místě jsem byl proto, abych kandidátku spíše podpořil, než že bych chtěl do zastupitelstva, proto byl výsledek voleb pro mě velkým překvapením a nečekal jsem to,“ reagoval Svoboda.

Také lídr kandidátky BSD a místostarosta Bíliny Zdeněk Rendl odmítá, že vy jeho strana voliče uplácela. Tvrdí, že jde o spiknutí. „Není nic jednoduššího než zaškrtnout na lístku naši stranu, když nás chce někdo poškodit,“ řekl.

Strana v okrscích, kde se uplácelo, mimořádně uspěla

Jenže právě v okrscích 8 a 9 na Teplickém předměstí, kde žije hodně Romů a Vietnamec tam figurantům zaplatil za hlas, získala BSD mimořádných 35 a 39 procent hlasů, přestože v ostatních okrscích měla jen kolem deseti procent.

„O důvodech můžeme jen spekulovat. Měli jsme program zaměřený na zdravotnictví a sociální věci a v těchto okrscích žije dost starších lidí. Měli jsme také na kandidátce dva Romy,“ zdůvodňuje anomálii Rendl.

Argumentuje také tím, že nahrávky spojitost s jeho stranou neprokazují. „Na zveřejněných záběrech jsou lidé, kteří si povídají. Není tam zachycen člen nebo kandidát BSD,“ dodal Rendl.

Vietnamec s aktivisty odmítl spolupracovat

Aktivisté se pokusili zjistit, kdo za uplácením stojí. „Bylo nám jasné, že Vietnamec nepracuje pro sebe, ale že plní cizí objednávku. Nabídli jsme mu, jestli s námi nechce spolupracovat a sdělit, kdo to zadal. On to ale odmítl,“ řekl Michal Voda z organizace Naši politici.

Situací v Bílině se již zabývá i policie, která prověřuje informace o volební korupci i v Chomutově, Litvínově a Lovosicích. Podezření na zmanipulování voleb se objevilo také v Ústí nad Labem, Kadani nebo Teplicích.

Lidé z organizací Naši politici, Oživení, Transparency International a Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka chtějí na pondělní tiskové konferenci představit všechny důkazy (více se dočtete zde).