Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Muž stíhaný za věznění dětí odseděl z trestu za předchozí únosy jen půlku

  18:23aktualizováno  18:23
Šestatřicetiletý Zdeněk H., obviněný z věznění dvou dětí z Litoměřicka v ústecké garáži, si z trestu 8,5 roku za předchozí pokusy o únos malých holčiček odseděl jen polovinu. A to přesto, že soud zdůrazňoval, jak nebezpečný čin spáchal. Následná zkušební lhůta Zdeňku H. skončila teprve loni.

Policie odvádí muže obviněného v souvislosti s pohřešováním dětí z Litoměřicka od Okresního soudu v Ústí nad Labem, který rozhodl o uvalení vazby (10. září 2016). | foto: Ondřej BičištěiDNES.cz

„Nelze přehlédnout vysokou společenskou nebezpečnost jednání obžalovaného. Motiv jeho činu je třeba hodnotit jako zvl᚝ zavrženíhodný,“ stojí v rozsudku českolipského soudu z roku 2004, jejž má MF DNES k dispozici (rozsudek zde).

První únosy Zdeňka H. se datují na přelom let 2003 a 2004, kdy se potuloval po Českolipsku, vykrádal chaty a občas v nich přespával. Během toho se připravoval, že se bude živit únosy dětí, které si vezme jako rukojmí.

Fotogalerie

Vybral pro ně úkryt, z vloupaček do něj nosil různé vybavení pro děti, jako omalovánky, oblečení, učebnici či příbory a ve finále se ozbrojil. Opatřil si plynovou pistoli, pouta a slzný plyn.

Jako první si vybral rodinu ve Skalici u České lípy. Do domu se vloupal 12. prosince kolem tři čtvrtě na sedm ráno poté, co manžel odešel do práce. Zdeněk H. s kuklou na hlavě vnikl do ložnice, na přítomnou ženu namířil pistoli a žádal od ní vydání desetileté dcery.

„To je přepadení. Chci peníze. Okamžitě je navalte! A vzbuďte dceru, vezmu si ji jako zástavu,“ křičel na ni.

Matka ale odmítla a následné dohadování v dětském pokoji vzbudilo dívčina dědečka. Únosce příchod starého pána zaskočil. Stačil si ale říct o peníze, muž mu dal čtyři stovky a Zdeněk H. zmizel.

„Na ten den, kdy vlétl s pistolí do ložnice, nikdy nezapomenu. První dny po přepadení jsem chtěla, abychom prodali dům a odstěhovali se někam daleko odsud,“ vyprávěla pak matka.

„Obžalovaný toto jednání doznal, trestnou činnost plánoval. Sledoval dům i členy domácnosti,“ píše se v rozsudku.

Na další únos se pečlivěji připravil

Ještě více se pak připravil na další únos, pro nějž si vybral rodinu z obce Pihel, také na Českolipsku. Než 15. ledna udeřil, do domu se předtím třikrát vloupal. Ukradl videokameru, dětské oblečení a stačil také povolit šroubky u oken, aby se mu lépe utíkalo.

Při třetí „návštěvě“ už chtěl sedmiletou dívku unést, dokonce stihl v domě napsat dopis, v němž žádal o výkupné 500 tisíc korun nebo 15 tisíc eur. Jenže ho vyrušil otec dívky, Zdeněk H. proto zmizel.

Holčičky se zmocnil až na čtvrtý pokus, do domu vnikl hodinu po půlnoci. Dívenku odnesl z postele, jenže se probudila a začala plakat. Pláč vzbudil matku, která se únosci postavila.

„Beze strachu za dítě bojovala a přestože jí muž hrozil střelnou zbraní, podařilo se jí dítě vytrhnout,“ popsala českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Zdeněk H. obratem změnil plány. S plynovou pistolí v ruce přinutil matku připoutat se k radiátoru v koupelně, začal jí vyhrožovat nožem a dostal z ní, kde jsou v domě peníze. Nakonec ukradl 4 800 korun a sto eur a utekl.

Trestnou činnost podrobně plánoval

„Dům poškozených si vybral cíleně a celou trestnou činnost si podrobně naplánoval,“ píše se v rozsudku. Policie ho dopadla za pár dní při vykrádání chaty, celkem se takto vloupal do devíti objektů.

Kriminalistům se přiznal a prozradil i všechny podrobnosti včetně toho, jak se na únosy připravoval. I to pak pomohlo českolipskému soudu, aby ho v červenci 2004 potrestal.

„Obžalovaný byl uznán vinným z trestných činů krádeže, poškozování cizí věci, porušování domovní svobody, loupeže a pokusů trestných činů braní rukojmí a únosu,“ vyjmenoval mluvčí soudu Milan Vencl.

Českolipský soud mu vyměřil sedm let vězení. Jenže Zdeněk H. později stanul před Okresním soudem v Liberci, který projednal další jeho trestné činy. V září 2005 mu pak uložil souhrnný trest ve výši osmi a půl roku.

Zdeněk H. seděl za mřížemi od ledna 2004, kdy ho policie zadržela. Když ho pak českolipský okresní soud potrestal, z vazby byl převedený rovnou do vězení na Pankráci. Za mřížemi ale nakonec strávil jen necelé čtyři a půl roku.

Zkušební lhůta skončila loni

„Usnesením Obvodního soudu pro Prahu 4 ze 30. května 2008 byl podmíněně propuštěný,“ sdělil mluvčí soudu Michal Dvořák.

Proč žádosti pachatele o propuštění soud vyhověl, mluvčí nesdělil. Lze ale dovodit, že Zdeněk H. byl vzorným vězněm a pražský soud jeho nápravu uznal jako dostatečnou.

„Byla mu stanovena zkušební doba v trvání sedmi let,“ podotkl mluvčí Dvořák.

Zkušební lhůta tak Zdenku H. skončila loni v červnu. Rok před tím koupil garហv ústecké čtvrti Střekov, kterou přestavěl jako odhlučněnou garsonku. Letos 7. září v ní rodiče s policií objevili uvězněného 16letého chlapce a 13letou dívku, které postrádali deset dní (psali jsme o tom zde).

Policie Zdeňka H. obvinila z omezení osobní svobody, vydírání, ohrožování výchovy dítěte a šíření pornografie, soud ho kvůli obavám z útěku a pokračování v trestné činnosti poslal ve vazbě. „Prozatím je kvalifikace na nejvyšší možné sazbě, kdy mu hrozí osm let let odnětí svobody,“ podotkl žalobce Pavel Kaláb.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Najdete na iDNES.cz