Bývalá nemocniční budova patří mezi nejvýraznější zástupce moderní monumentální architektury v Ústí nad Labem.

Bývalá nemocniční budova patří mezi nejvýraznější zástupce moderní monumentální architektury v Ústí nad Labem. | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

Pokus vyhlásit bývalou budovu nemocnice za památku bourání oddálil

  • 3
Ústecká univerzita nestihne původní termín bourání pavilonu A bývalé Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. "Áčko" chtěla strhnout ještě letos, aby na jeho místě mohla postavit novou budovu, jež bude součástí vznikajícího univerzitního kampusu. Jenže proti bourání se postavilo několik ústeckých architektů a historiků.

Odpůrci bourání chtěli historickou budovu prohlásit za kulturní památku, a tím ji uchránit před demolicí. Jejich návrh na ministerstvu kultury neuspěl, kvůli řízení se však s demolicí začne až příští rok. "Byli bychom rádi, kdyby to bylo do srpna roku 2013," uvedla mluvčí univerzity Jana Šiková.

Univerzita ještě nemá ani povolení ke stržení pavilonu, ani nevybrala firmu, která dům zbourá. "Jsme ve fázi kompletace dokumentů k výběrovému řízení," dodala mluvčí.

Roční skluz podle Šikové plánovaný termín dokončení nové budovy neohrozí. Nástupce "Áčka" by měl vyrůst v letech 2014 až 2015. Nejzazší termín je rok 2016, kdy končí dotační tituly z ministerstva školství, které chce univerzita na dostavbu kampusu využít. Celkem jde o 590 milionů korun, jež má od resortu přislíbené.

Univerzita si už žádné průtahy nemůže dovolit. A to ji navíc oproti původním plánům čeká architektonická soutěž na podobu nové budovy. "Vydám pokyn k jejímu vypsání," slíbil po tlaku odborné veřejnosti René Wokoun. Soutěž se nyní ve spolupráci s komorou architektů teprve připravuje.

Budoucnost cenného pavilonu A provázely letos bouřlivé diskuse mezi vedením univerzity a skupinou architektů a historiků, kteří chtěli objekt zachránit. "Chránit hodnoty je základním rysem kulturního národa," zdůraznil jeden z architektů Jiří Němeček.

Proti bourání se postavili renomovaní architekti

Kampus místo nemocnice

Budova staré Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem půjde kvůli stavbě kampusu k...

Přestavbu původně řadové budovy nemocnice na moderní a rozlehlou funkcionalistickou stavbu projektoval v roce 1926 architekt německého původu Franz Josef Arnold. Dokončena byla roku 1937.

Vedle správní budovy Spolchemie, paláců Grand a Savoy je to nejvýraznější zástupce moderní monumentální architektury v Ústí. Areál vlastnila ústecká nemocnice 111 let, roku 2006 ho převzala univerzita a začala budovat kampus.

"Ta stavba symbolizovala vzedmutí města. Projekt byl vytvořený v roce 1926, kdy bylo Ústí na svém ekonomickém a společenském vrcholu," podotkl historik Martin Krsek.

Ochránci budovy poukazovali na to, že jde o cennou stavbu, jež je městotvorným prvkem. Sehnali i vyjádření kapacit z oboru, které se za zachování "Áčka" postavily. Podporu stavbě vyslovili profesoři Rostislav Švácha s Petrem Urlichem, k nim se přidal také tvůrce projektu Šumná města David Vávra.

"Je vyspělá, vytříbená a progresivní," napsal Švácha o budově, již projektoval nejslavnější meziválečný architekt Ústí Franz Arnold.

Jenže tyto argumenty univerzitu ani ministerstvo nepřesvědčily. Univerzita nutnost srovnat "Áčko" se zemí vysvětlila tím, že stavba je v dezolátním stavu, že nevyhovuje potřebám studentů a že nejlevnější variantou je pavilon zbourat a postavit novou budovu.

"Áčko" převzala univerzita od města v roce 2006. Od té doby je stavba zabezpečená proti vniknutí, vchody jsou zazděné a zamřížované. Do bezpečnostních opatření investovala univerzita desítky tisíc korun.