Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pokus vyhlásit bývalou budovu nemocnice za památku bourání oddálil

  8:36aktualizováno  8:36
Ústecká univerzita nestihne původní termín bourání pavilonu A bývalé Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. "Áčko" chtěla strhnout ještě letos, aby na jeho místě mohla postavit novou budovu, jež bude součástí vznikajícího univerzitního kampusu. Jenže proti bourání se postavilo několik ústeckých architektů a historiků.

Bývalá nemocniční budova patří mezi nejvýraznější zástupce moderní monumentální architektury v Ústí nad Labem. | foto: Petr KreutzerMF DNES

Odpůrci bourání chtěli historickou budovu prohlásit za kulturní památku, a tím ji uchránit před demolicí. Jejich návrh na ministerstvu kultury neuspěl, kvůli řízení se však s demolicí začne až příští rok. "Byli bychom rádi, kdyby to bylo do srpna roku 2013," uvedla mluvčí univerzity Jana Šiková.

Univerzita ještě nemá ani povolení ke stržení pavilonu, ani nevybrala firmu, která dům zbourá. "Jsme ve fázi kompletace dokumentů k výběrovému řízení," dodala mluvčí.

Roční skluz podle Šikové plánovaný termín dokončení nové budovy neohrozí. Nástupce "Áčka" by měl vyrůst v letech 2014 až 2015. Nejzazší termín je rok 2016, kdy končí dotační tituly z ministerstva školství, které chce univerzita na dostavbu kampusu využít. Celkem jde o 590 milionů korun, jež má od resortu přislíbené.

Univerzita si už žádné průtahy nemůže dovolit. A to ji navíc oproti původním plánům čeká architektonická soutěž na podobu nové budovy. "Vydám pokyn k jejímu vypsání," slíbil po tlaku odborné veřejnosti René Wokoun. Soutěž se nyní ve spolupráci s komorou architektů teprve připravuje.

Budoucnost cenného pavilonu A provázely letos bouřlivé diskuse mezi vedením univerzity a skupinou architektů a historiků, kteří chtěli objekt zachránit. "Chránit hodnoty je základním rysem kulturního národa," zdůraznil jeden z architektů Jiří Němeček.

Proti bourání se postavili renomovaní architekti

Kampus místo nemocnice

Budova staré Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem půjde kvůli stavbě kampusu k...

Přestavbu původně řadové budovy nemocnice na moderní a rozlehlou funkcionalistickou stavbu projektoval v roce 1926 architekt německého původu Franz Josef Arnold. Dokončena byla roku 1937.

Vedle správní budovy Spolchemie, paláců Grand a Savoy je to nejvýraznější zástupce moderní monumentální architektury v Ústí. Areál vlastnila ústecká nemocnice 111 let, roku 2006 ho převzala univerzita a začala budovat kampus.

"Ta stavba symbolizovala vzedmutí města. Projekt byl vytvořený v roce 1926, kdy bylo Ústí na svém ekonomickém a společenském vrcholu," podotkl historik Martin Krsek.

Ochránci budovy poukazovali na to, že jde o cennou stavbu, jež je městotvorným prvkem. Sehnali i vyjádření kapacit z oboru, které se za zachování "Áčka" postavily. Podporu stavbě vyslovili profesoři Rostislav Švácha s Petrem Urlichem, k nim se přidal také tvůrce projektu Šumná města David Vávra.

"Je vyspělá, vytříbená a progresivní," napsal Švácha o budově, již projektoval nejslavnější meziválečný architekt Ústí Franz Arnold.

Jenže tyto argumenty univerzitu ani ministerstvo nepřesvědčily. Univerzita nutnost srovnat "Áčko" se zemí vysvětlila tím, že stavba je v dezolátním stavu, že nevyhovuje potřebám studentů a že nejlevnější variantou je pavilon zbourat a postavit novou budovu.

"Áčko" převzala univerzita od města v roce 2006. Od té doby je stavba zabezpečená proti vniknutí, vchody jsou zazděné a zamřížované. Do bezpečnostních opatření investovala univerzita desítky tisíc korun.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Dálnice D8 byla ve směru na Drážďany uzavřená kvůli smrtelné nehodě

Dopravní omezení na Dálnici D8. Část vozovky je uzavřena kvůli nestabilnímu...

Dálnice D8 byla ve směru na Drážďany u hranic s Německem zhruba tři a půl hodiny uzavřená. Důvodem byla smrtelná...

Požár na skládce je uhašený, Celio má zákaz přijímat další odpad

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči po 16. hodině ukončili zásah v areálu skládky Celio v Litvínově, vyhořelou halu předali majiteli. Na místě byli...

Najdete na iDNES.cz