Zchátralé domy v Mendělejevově ulici. Po opravě mohly sloužit třeba k ubytování studentů, místo toho se budou bourat. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Univerzitních domů je škoda a jejich bourání je ostuda, říká historik

  • 1
Několik historických domů, které jsou součástí kampusu ústecké univerzity, půjde do konce dubna k zemi. Jejich zbourání univerzitě nařídil stavební úřad, protože budovy jsou v havarijním stavu. Jeden z ústeckých historiků poukazuje na to, že za zchátralý stav budov může právě univerzita.

Loni v prosinci zahájil stavební odbor ústeckého magistrátu řízení, v rámci něhož proběhla kontrolní prohlídka na místě staveb.

„Následné rozhodnutí o neodkladném odstranění staveb nabylo právní účinnosti 11. února,“ uvedla mluvčí Univerzity J. E. Purkyně (UJEP) Jana Šiková, proč musí domy k zemi. Jde o pět domů v Mendělejevově ulici, která sousedí s rektorátem.

Budovy byly podle magistrátu ve stavu, kdy ohrožovaly okolí.

„Ve věci vydání rozhodnutí o odstranění staveb bylo mnoho faktorů, hlavní důvod ale bylo narušení statiky domů,“ tlumočila stanovisko stavebního odboru mluvčí města Romana Macová.

Domy představovaly městskou zástavbu z přelomu 19. a 20. století, kterou po druhé světové válce pohltil tehdy nový areál nemocnice.

Univerzita způsobila obrovské škody, říká hostorik

„Je to zajímavý městotvorný prvek v rámci kampusu, kdy město svou strukturou do něj prostupuje. Svou hodnotu to má,“ říká ústecký historik a publicista Martin Krsek.

Objekty převzala univerzita v roce 2006, když se nemocnice odstěhovala do areálu na Bukově, a UJEP na jejím místě začal budovat univerzitní kampus.

Od té doby jsou domy v Mendělejevově ulici prázdné. Krsek poukazuje na to, že přímým viníkem devastace a nyní nařízené demolice je právě univerzita.

„Svým naprosto nezodpovědným přístupem ke svěřenému majetku způsobila obrovské škody,“ míní Krsek a kritizuje především někdejší vedení UJEP, které objekty do svého majetku převzalo.

UJEP zajistil ostrahu teprve nedávno

„Místo toho, aby zajistila ostrahu areálu, na což jsme všichni upozorňovali od samého začátku, tak se na to univerzita vykašlala a nechala objekt nehlídaný,“ přibližuje Krsek, jak se domy staly opakovaným cílem zlodějů kovů a dalších stavebních materiálů, kteří zásadně narušili statiku.

Univerzita zajistila ostrahu objektů teprve nedávno. „V lednu 2014,“ sdělila mluvčí Šiková.

„Univerzita by měla být institucí hodnou vzoru, ale takto dává velmi špatný příklad v přístupu k majetku,“ zlobí Krska.

UJEP přitom už na podzim 2013 nechal strhnout mnohem cennější Pavilon A, který rovněž převzal od nemocnice.

Nepřišly žádné dotace

Univerzita měla s domy v Mendělejevově ulici své plány, uvažovala třeba o zbudování bytů pro hostující profesory či centra služeb pro studenty a zaměstnance s kavárnami, fastfoodem a obchůdky.

Podle univerzity ale uskutečnění těchto projektů záviselo na tom, zda získá peníze z dotací. „Na tyto projekty jsme však, bohužel, žádné peníze nezískali. Objekty jsme následně dle finančních možností UJEP udržovali,“ uvedla Šiková.

K odvrácení havarijního stavu to nestačilo. Dnes je univerzita připravena vydat na demolici 7,5 milionu korun, z nichž by část chtěla získat od ministerstva školství.

Přesná cena vzejde z veřejné soutěže, nabídky firmy mohly podávat do 21. března.

Přestěhování fakulty v budoucnu

Vedení UJEP zvažuje, že v dlouhodobém horizontu bude s velkou pravděpodobností na místě zbouraných domů vystavěný objekt pro fakultu zdravotnických studií.

„To by jí umožnilo přestěhovat se z Velké Hradební do kampusu,“ sdělila Šiková.

Historik Krsek doufá, že UJEP alespoň zvolí podobu nástupce zbouraných objektů důstojným způsobem.

„Jsem zvědavý, jestli univerzita pro tenhle prostor vyhlásí architektonickou soutěž,“ poznamenal Krsek.