Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

Unipetrol po 17 letech vysoudil ubytovnu, osmdesát lidí z ní vystěhuje

  • 1
Společnost Unipetrol vyhrála vleklý spor o svou bývalou ubytovnu pro zaměstnance ve Vodní ulici v Litvínově. Soud trval sedmnáct let. Teď musí chemička rychle vyřešit, kam z ubytovny přestěhuje osm desítek lidí. Budova je v havarijním stavu a chemička ji musí opravit.

„Katastrofální je hlavně stav střechy. Do budovy zatéká a prohnilé trámy hrozí zřícením,“ popsal jeden z problémů Aleš Cigánek, který má na starost správu nemovitostí Unipetrolu.

V celé ubytovně je špatná elektroinstalace a jsou nefunkční hromosvody, takže hrozí vznik požáru. Budova nemá platné revize z oborů elektro a požární ochrany.

To vše Unipetrol zjistil až poté, co se po soudních tahanicích dočkal zápisu do katastru nemovitostí a získal k budově dokumentaci. Vzhledem k havarijnímu stavu ubytovny je nyní zavřené horní čtvrté patro, kde je odpojená i elektřina.

V lednu by se měla ubytovna vyprázdnit a Unipetrol po provizorní opravě střechy začne připravovat kompletní rekonstrukci. Jak dlouho bude trvat a kolik za ni firma zaplatí, zatím nikdo neví. Jasné není ani to, zda bude dům znovu sloužit jako ubytovna a za jakých podmínek.

Firma hledá s radnicí náhradní ubytování

„Prioritou pro nás je bezpečnost jejích obyvatel, i když s nimi nejsme v žádném právním vztahu. Co bude s ubytovnou dál, to budeme teprve řešit,“ uvedl mluvčí společnosti Jiří Hájek.

Unipetrol už nájemníkům, kteří mají uzavřené smlouvy s dosavadním provozovatelem, oznámil, v jak špatném stavu budova je a že od ledna musí bydlet jinde.

„Ve spolupráci s městem Litvínov, jeho sociálním odborem a úřadem práce hledáme pro lidi náhradní bydlení. Zdá se, že budeme úspěšní,“ řekl Cigánek.

Spory o ubytovnu začaly v roce 1996, kdy ji jeden ze zaměstnanců tehdejšího Chemopetrolu podvodem prodal za 3,5 milionu korun. Poté se majitelé a provozovatelé střídali, všichni ovšem tvrdili, že o podvodu nevěděli a ubytovnu využívali podle svého názoru legálně.

Nikdo z nich ovšem neinvestoval do oprav budovy, která tak sloužila jen jako zdroj příjmů. „Podle všeho využívali práva vybírat nájemné, ale nestarali se o povinnosti, tedy investice do ubytovny,“ komentoval dlouholetý stav Jakub Smutný z právního oddělení Unipetrolu.

V současné době je v ubytovně asi sedmdesát lidí, kteří žijí ze sociálních dávek, a desítka důchodců. Nájemné na osobu se pohybuje kolem 4,5 tisíce korun měsíčně.