Brána s nápisem Štěstí je volba je nyní součástí expozice v pražské galerii Dox na výstavě HateFree?, která vzešla z výzvy HateFree Art. | foto: Nová věčnost

Umělci vyzdobili bránu zařízení v Drahonicích nápisem jako v Osvětimi

  • 118
Umělci ze skupiny Nová věčnost upravili vstup do uprchlického tábora v Drahonicích na Lounsku tak, že připomínal bránu koncentračního tábora v Osvětimi. Jen místo hesla „Arbeit macht frei“ na něm byl nápis „Štěstí je volba“. Vydržel ale jen chvíli. Než stačila ochranka zareagovat, umělci dílo odnesli.

„Cílem nebylo nikoho provokovat. Byla to umělecká performance, která se snaží poukázat na nějakou patologickou asociálnost neoliberálního systému,“ uvedl pro server Lidovky.cz sochař Pavel Karous. Součástí umělecké skupiny Nová věčnost je kromě něj ještě Helena Sequens a Adam Stanko.

Umělci podle Karouse chtěli upozornit na radikalizaci české společnosti.

„Než začala nepříjemná xenofobní nálada, já to vnímám jako fašizaci, tak jsme jako sochaři neměli potřebu se k uprchlické krizi vyjadřovat. Poslední dobou mě ale vyděsilo, jak se toto téma stává stmelujícím prvkem na straně radikální pravice,“ dodal sochař.

Akce umělců se obešla bez incidentu s ostrahou či policií. Ředitel zařízení Jan Novotný o umístění nápisu nevěděl, nová byla informace i pro mluvčí cizinecké policie Kateřinu Rendlovou.

„Určitě u toho nezasahovala policie. Muselo jít o velmi krátkodobý počin, u kterého nebyl ani zásah nutný,“ řekla iDNES.cz Rendlová.

Akcí na podporu uprchlíků už bylo v Drahonicích víc

Podle Rendlové jiná skupina aktivistů vystřihla ještě před umístěním cizinců v Drahonicích v oplocení velké srdce. V listopadu zase policisté od areálu vykázali skupinu lidí, kteří tam chtěli rozbalit hudební aparaturu a vyjádřit podporu desítkám uprchlíků, kteří v té době drželi několikadenní hladovku.

V prosinci aktivisté v Drahonicích pro změnu uspořádali demonstraci a požadovali propuštění uprchlíků, akce se zúčastnilo sedm desítek lidí.

Brána s nápisem Štěstí je volba je nyní součástí expozice v pražské galerii Dox na výstavě HateFree?, která vzešla z výzvy HateFree Art.

„Umělkyně a umělci, vystavující v rámci projektu HateFree?, se staví na stranu těch, kdo jsou takto stigmatizováni,“ stojí v anotaci projektu.