Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Umělci vyzdobili bránu zařízení v Drahonicích nápisem jako v Osvětimi

  15:56aktualizováno  15:56
Umělci ze skupiny Nová věčnost upravili vstup do uprchlického tábora v Drahonicích na Lounsku tak, že připomínal bránu koncentračního tábora v Osvětimi. Jen místo hesla „Arbeit macht frei“ na něm byl nápis „Štěstí je volba“. Vydržel ale jen chvíli. Než stačila ochranka zareagovat, umělci dílo odnesli.

Brána s nápisem Štěstí je volba je nyní součástí expozice v pražské galerii Dox na výstavě HateFree?, která vzešla z výzvy HateFree Art. | foto: Nová věčnost

„Cílem nebylo nikoho provokovat. Byla to umělecká performance, která se snaží poukázat na nějakou patologickou asociálnost neoliberálního systému,“ uvedl pro server Lidovky.cz sochař Pavel Karous. Součástí umělecké skupiny Nová věčnost je kromě něj ještě Helena Sequens a Adam Stanko.

Fotogalerie

Umělci podle Karouse chtěli upozornit na radikalizaci české společnosti.

„Než začala nepříjemná xenofobní nálada, já to vnímám jako fašizaci, tak jsme jako sochaři neměli potřebu se k uprchlické krizi vyjadřovat. Poslední dobou mě ale vyděsilo, jak se toto téma stává stmelujícím prvkem na straně radikální pravice,“ dodal sochař.

Akce umělců se obešla bez incidentu s ostrahou či policií. Ředitel zařízení Jan Novotný o umístění nápisu nevěděl, nová byla informace i pro mluvčí cizinecké policie Kateřinu Rendlovou.

„Určitě u toho nezasahovala policie. Muselo jít o velmi krátkodobý počin, u kterého nebyl ani zásah nutný,“ řekla iDNES.cz Rendlová.

Akcí na podporu uprchlíků už bylo v Drahonicích víc

Podle Rendlové jiná skupina aktivistů vystřihla ještě před umístěním cizinců v Drahonicích v oplocení velké srdce. V listopadu zase policisté od areálu vykázali skupinu lidí, kteří tam chtěli rozbalit hudební aparaturu a vyjádřit podporu desítkám uprchlíků, kteří v té době drželi několikadenní hladovku.

V prosinci aktivisté v Drahonicích pro změnu uspořádali demonstraci a požadovali propuštění uprchlíků, akce se zúčastnilo sedm desítek lidí.

Brána s nápisem Štěstí je volba je nyní součástí expozice v pražské galerii Dox na výstavě HateFree?, která vzešla z výzvy HateFree Art.

„Umělkyně a umělci, vystavující v rámci projektu HateFree?, se staví na stranu těch, kdo jsou takto stigmatizováni,“ stojí v anotaci projektu.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

NEJ památky roku 2017. Dřevěný most přes Jizeru a kaple ukřižování

Dřevěný most přes řeku Jizeru (na snímku z 6. září 2017) v obci Bystrá nad...

Dřevěný most přes řeku v obci Bystrá nad Jizerou a kaple ukřižování v Jiřetíně pod Jedlovou dostaly cenu za nejlepší...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Dětství měla plné slz, hádek a bití. Teď studuje a uchází se o miss

Lucie Korubová z Lipové u Šluknova

Čtyřiadvacetiletá Lucie Korubová z Lipové u Šluknova, jedna z účastnic soutěže krásy Miss Libereckého kraje, vyrůstala...

Najdete na iDNES.cz