Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jako malý ukrýval před odsunem s rodiči majetek, teď skrýš otevřel

  14:09aktualizováno  14:09
Prkna pod střechou mateřské školy v Libouchci na Ústecku sedmdesát let ukrývala umělecká díla i věci denní potřeby. Schovali je tam původní majitelé, když museli po skončení války vilu opustit. Skrýš prozradil jejich syn, místní rodák Rudi Schlattner, který se sám obrátil na libouchecký obecní úřad.

Vilu nechal v letech 1928 až 1929 postavit jeho otec, jenž byl zámožným obchodníkem. Po skončení války, kdy probíhal odsun německého obyvatelstva, ukryla rodina větší množství předmětů do skrýše ve střeše. Tehdy třináctiletý Rudi byl u toho.

Fotogalerie

„Mysleli jsme si, že se do našeho domu po čase zase vrátíme,“ vzpomíná.

Do domu se však znovu podíval až nyní s liboucheckým starostou, ředitelkou školky, archeology a zaměstnanci ústeckého muzea. Zamířili do podkroví k vnitřnímu obložení střechy. Rudi Schlattner nejprve oklepával kladívkem prkna, ale všechna zněla stejně.

Pak si vzpomněl, že mezi prkny by měl být provázek, kterým by se měla uvolnit. Trvalo dlouho, než ho našel v klenbě vikýře. Když za provázek zatáhl, dvě prkna povolila a za nimi se objevila skrýš plná věcí.

„Vlezl jsem tam a začal vyndávat věci. Bylo neuvěřitelné, kolik se toho do tak malého prostoru vešlo. Trvalo to přes hodinu, než jsme všechno dostali ven,“ líčí kurátor z ústeckého muzea Jiří Preclík.

Ve skrýši bylo přes sto balíčků

Celkem bylo ve skrýši ukryto přes sto balíčků a další nezabalené předměty, třeba lyže, slamáky, svazek ramínek na šaty, celé ročníky novin i obrazy krajináře Josefa Stegla, jenž za války ve Schlattnerově vile žil.

„Byli jsme nejprve trochu překvapeni, jak obyčejné věci si tehdejší majitelé domu schovali do skrýše. Jsme zvědavi, co najdeme v balíčcích. I kdyby se ale jednalo o běžné každodenní předměty, mají díky okolnostem tohoto nálezu mimořádnou historickou hodnotu,“ dodává další kurátor Tomáš Okurka.

Rudi Schlattner věci nežádá zpět, to už ani nemůže, chtěl na ně jen upozornit, aby se neztratily nebo nezničily.

Pro muzejníky je nález časovou konzervou. Nejde jen o předměty samotné, ale také o rekonstrukci doby a o to, které věci tehdy lidé považovali za tak důležité, aby stálo za to je ukrývat.

Předměty historici odvezli do ústeckého muzea. Rozbalování a jejich dokumentace zabere několik týdnů nebo měsíců.

Nález patří jako konfiskát státu

Bude také nutné vyřešit majetkoprávní otázku nálezu. Pravděpodobně náleží jakožto konfiskát státu, který by měl určit, která instituce o ně bude pečovat. Muzeum města Ústí nad Labem o tom bude jednat s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Takto ucelený nález předmětů ukrytých německým obyvatelstvem po válce je v rámci Ústecka zcela ojedinělý a pro naše sbírky by byl velkým obohacením,“ říká ředitel ústeckého muzea Václav Houfek.

Výjimečnost nálezu je ještě podtržena podrobnými informacemi, které jsou k němu k dispozici. Pokud mu to zdravotní stav dovolí, chtěl by se Rudi Schlattner účastnit identifikace jednotlivých předmětů.

„Ke každému předmětu tak můžeme získat z první ruky podrobné informace a silný osobní příběh,“ dodává kurátor Tomáš Okurka.

Muzejníci by chtěli předměty zařadit do výstavy, která začne v září a shodou okolností je věnovaná životu v Ústí nad Labem v roce 1945.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Najdete na iDNES.cz