Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jako malý ukrýval před odsunem s rodiči majetek, teď skrýš otevřel

  14:09aktualizováno  14:09
Prkna pod střechou mateřské školy v Libouchci na Ústecku sedmdesát let ukrývala umělecká díla i věci denní potřeby. Schovali je tam původní majitelé, když museli po skončení války vilu opustit. Skrýš prozradil jejich syn, místní rodák Rudi Schlattner, který se sám obrátil na libouchecký obecní úřad.

Vilu nechal v letech 1928 až 1929 postavit jeho otec, jenž byl zámožným obchodníkem. Po skončení války, kdy probíhal odsun německého obyvatelstva, ukryla rodina větší množství předmětů do skrýše ve střeše. Tehdy třináctiletý Rudi byl u toho.

Fotogalerie

„Mysleli jsme si, že se do našeho domu po čase zase vrátíme,“ vzpomíná.

Do domu se však znovu podíval až nyní s liboucheckým starostou, ředitelkou školky, archeology a zaměstnanci ústeckého muzea. Zamířili do podkroví k vnitřnímu obložení střechy. Rudi Schlattner nejprve oklepával kladívkem prkna, ale všechna zněla stejně.

Pak si vzpomněl, že mezi prkny by měl být provázek, kterým by se měla uvolnit. Trvalo dlouho, než ho našel v klenbě vikýře. Když za provázek zatáhl, dvě prkna povolila a za nimi se objevila skrýš plná věcí.

„Vlezl jsem tam a začal vyndávat věci. Bylo neuvěřitelné, kolik se toho do tak malého prostoru vešlo. Trvalo to přes hodinu, než jsme všechno dostali ven,“ líčí kurátor z ústeckého muzea Jiří Preclík.

Ve skrýši bylo přes sto balíčků

Celkem bylo ve skrýši ukryto přes sto balíčků a další nezabalené předměty, třeba lyže, slamáky, svazek ramínek na šaty, celé ročníky novin i obrazy krajináře Josefa Stegla, jenž za války ve Schlattnerově vile žil.

„Byli jsme nejprve trochu překvapeni, jak obyčejné věci si tehdejší majitelé domu schovali do skrýše. Jsme zvědavi, co najdeme v balíčcích. I kdyby se ale jednalo o běžné každodenní předměty, mají díky okolnostem tohoto nálezu mimořádnou historickou hodnotu,“ dodává další kurátor Tomáš Okurka.

Rudi Schlattner věci nežádá zpět, to už ani nemůže, chtěl na ně jen upozornit, aby se neztratily nebo nezničily.

Pro muzejníky je nález časovou konzervou. Nejde jen o předměty samotné, ale také o rekonstrukci doby a o to, které věci tehdy lidé považovali za tak důležité, aby stálo za to je ukrývat.

Předměty historici odvezli do ústeckého muzea. Rozbalování a jejich dokumentace zabere několik týdnů nebo měsíců.

Nález patří jako konfiskát státu

Bude také nutné vyřešit majetkoprávní otázku nálezu. Pravděpodobně náleží jakožto konfiskát státu, který by měl určit, která instituce o ně bude pečovat. Muzeum města Ústí nad Labem o tom bude jednat s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.

„Takto ucelený nález předmětů ukrytých německým obyvatelstvem po válce je v rámci Ústecka zcela ojedinělý a pro naše sbírky by byl velkým obohacením,“ říká ředitel ústeckého muzea Václav Houfek.

Výjimečnost nálezu je ještě podtržena podrobnými informacemi, které jsou k němu k dispozici. Pokud mu to zdravotní stav dovolí, chtěl by se Rudi Schlattner účastnit identifikace jednotlivých předmětů.

„Ke každému předmětu tak můžeme získat z první ruky podrobné informace a silný osobní příběh,“ dodává kurátor Tomáš Okurka.

Muzejníci by chtěli předměty zařadit do výstavy, která začne v září a shodou okolností je věnovaná životu v Ústí nad Labem v roce 1945.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Najdete na iDNES.cz