Rybáři na severu Čech posilují populaci úhořů. Vysadili jich desetitisíce

  8:06aktualizováno  8:06
Mladé úhoře říční odlovené v moři u Nizozemska vysadili rybáři ze severočeského rybářského svazu v revírech v Ústeckém a Libereckém kraji. Do vodních nádrží i tekoucích vod vypustili 61 tisíc 15 až 20 centimetrů dlouhých ryb odchycených v Severním moři.

Mladé úhoře říční vysadili rybáři v Ústeckém a Libereckém kraji. Vypustili 61 tisíc kusů ryb. | foto: Český rybářský svaz, z. s., Severočeský územní svaz

Snaží se tak posílit jejich populaci v Česku, podobně jako se ochránci v Národním parku České Švýcarsko snaží vrátit do tuzemských řek lososy.

„Vysadili jsme je zejména do nádrží a migračně neprostupných řek, kam se malé rybky z moře nedostanou přirozenou cestou,“ uvedl hospodář rybářského svazu Václav Jelínek.

Fotogalerie

„Je to druh, kterému je potřeba vytvářet podporu, a to nejen vysazováním, ale i snahou o odstraňování migračních bariér a snižování ztrát v turbínách vodních elektráren, které jsou obrovským problémem,“ doplnil Tomáš Kava, jednatel severočeského rybářského svazu.

Zatímco malí lososi, kteří se vysazují do říčky Kamenice, odplují i přes překážky po proudu do moře a v dospělosti se část z nich vrací na sever Čech vytřít, u úhořů je to naopak.

Dospělí musí plout až sedm tisíc kilometrů

Odplouvají dospělí jedinci, pokud si dokážou cestu proklestit, a to až do sedm tisíc kilometrů vzdáleného Sargasového moře, jediného místa na světě, kde se rozmnožují, a zpět by se měly vracet mladé rybky. Jenže ty nástrahy na trase nezvládnou.

„V zemích Beneluxu, severní Francie či Anglie se dostávají ve velkém počtu do ústí řek, tam se intenzivně odlovují a následně cestují do vnitrozemí. V Česku putují do rybářství Kaplice v jižních Čechách, kde jsou tuny úhořů, odkud se pak distribuují dále po republice,“ přiblížil Jelínek.

Celkem bylo v obou krajích vysazeno 244 kilogramů rybek, rybáře to vyšlo na půl milionu korun.

„Dotační titul je pro nás nezajímavý, protože požaduje, aby se úhoř vysazoval přímo do migračně prostupných řek. To u nás znamená Labe, zčásti Ohře, Jizera, Ploučnice. Vysazení raných stádií ryb do hlavních toků však přináší ohromné ztráty,“ zmínil Jelínek.

Kolik vysazených ryb ale skutečně v přírodě přežije a zvládne svou životní „pouť“, se neví ani v jednom případě. „Úhoř žije skrytým způsobem v bahně nebo někde v porostu, takže ani není možné zjistit, kolik jich skutečně odplavalo do moře,“ vysvětlil Jelínek.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Připravili jsme pro vás přehledné zpracování volebních výsledků, statistiky, komentáře.

Výsledky komunálních voleb dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu 2018 v Ústeckém vyhrál v obvodu 5 - Chomutov: Přemysl Rabas, 29 - Litoměřice: Ladislav Chlupáč a 32 - Teplice: Jaroslav Kubera.Nejčtenější

Jana žila s dětmi v garáži deset měsíců kvůli dluhům, teď dostala byt

V těchto podmínkách matka s dětmi v garáži žila.

Sedmačtyřicetiletá Jana, která se svými dětmi žila v garáži v ústecké ulici Králova výšina, už má nové, lepší bydlení....

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

ZVOLNĚNÍ: Sto milionů důvodů, proč Litvínov ční nad Chomutovem

Litvínovský František Lukeš slaví, překonal bratra Štěpána Lukeše z Chomutova.

Čmoudi a Primáti. Po silnici je dělí 25 kilometrů, v tabulce ale celá extraligová republika. Litvínov a Chomutov, dva...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Další z rubriky

Někdo odebral hadovi jed a zabil ho, volal muž strážníky ke gumové hračce

Ilustrační snímek

Kuriózní výjezd si připsali strážníci z Dubí na Teplicku. Přivolal je muž, který tvrdil, že viděl, jak někdo odebral...

Motorkář vrazil do auta uhýbajícího záchrance, náraz jej smetl pod sanitku

Nehoda motorkáře. (ilustrační foto)

Motorkář narazil v Křešicích na Děčínsku do automobilu i sanitky, které se vůz vyhýbal. Muž skončil se zraněními v...

„Antivysedávací“ vyhláška z Mostu jde k Ústavnímu soudu, město ji brání

Ilustrační snímek.

Mostecká vyhláška, která od poloviny roku 2015 zakazuje lidem sedět na zídkách či obrubnících, zamíří až k Ústavnímu...

Najdete na iDNES.cz