Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hnutí náměstka porušilo zákon, poslanci mu chtěli zatrhnout činnost

  8:29aktualizováno  8:29
Poslanecká sněmovna vyzvala vládu, aby podala k soudu návrh na pozastavení činnosti hnutí Ústecké fórum občanů (UFO). Hnutí totiž neodevzdalo výroční finanční zprávu podle zákona. Jeho lídr a zároveň první náměstek primátorky Ústí nad Labem tvrdí, že nemohli sehnat auditora. Zprávu předložili dodatečně.

Lídr hnutí Jiří Madar vysvětluje, že UFO nemohlo najít auditora. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Poslanecká sněmovna žádá vládu, aby podala návrh k Nejvyššímu správnímu soudu na pozastavení činnosti politických stran a politických hnutí, jejichž činnost je v rozporu se zákonem o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, neboť své výroční finanční zprávy za rok 2015 nepředložily,“ stojí v usnesení, které Sněmovna schválila. V seznamu vyjmenovaných subjektů figuruje i hnutí UFO (usnesení zde).

Zákon politickým subjektům ukládá, aby výroční zprávu za uplynulý kalendářní rok předložily kontrolnímu výboru Sněmovny do 1. dubna.

„Nesehnali jsme auditora, nikdo u nás nechce dělat politické strany,“ vysvětlil první náměstek primátorky a lídr hnutí Jiří Madar. Přitom 126 dalších stran a hnutí auditora sehnalo bez potíží a zprávu dodalo včas.

Výroční finanční zpráva za daný rok musí mimo jiné zahrnovat zprávu auditora o ověření účetní závěrky, přehled o příjmech a výdajích politického subjektu či výkaz o finančních darech. Jde o zákonný nástroj, který Poslanecké sněmovně umožňuje dohlížet na to, zda politické strany a hnutí fungují transparentně.

Zprávu nakonec hnutí dodalo, potvrdil šéf výboru

Hnutí UFO nakonec auditora našlo a zprávu kontrolnímu výboru Poslanecké sněmovny doručilo dodatečně. „Všechny materiály tam mají, vše je v pořádku,“ podotkl Madar.

MF DNES u předsedy výboru Vladimíra Koníčka ověřila, že výroční zpráva od UFO skutečně dorazila. „Pamatuju si, že UFO tam je, zprávu jsem viděl,“ potvrdil. Z usnesení Sněmovny plyne, že UFO dodalo zprávu až po 12. květnu.

Výzvu poslanců už má na stole ministerstvo vnitra, které ji podle mluvčího vlády Martina Ayrera předloží kabinetu zřejmě do konce září.

Je to problém, lidé také musí platit daně včas, míní politolog

Protože UFO zprávu nakonec odeslalo, resort ho ze seznamu pro vládu vyškrtne. Co ale hrozí politickému subjektu, kterému NSS pozastaví činnost? „Znamená to, že se nemůže zúčastnit voleb, než zprávu doručí,“ přiblížil šéf kontrolního výboru Koníček.

Nic z toho hnutí UFO v tuto chvíli neriskuje. Přesto je zřejmé, že nesplnilo svou zákonnou povinnost. Zákon jasně praví, že zpráva se má odeslat do 1. dubna. Nicméně legislativa na sankce za pozdní dodání nepamatuje. „Ne, podle současného zákona za toto jednání subjektu nic nehrozí,“ uvedl Koníček.

„Že politický subjekt výroční zprávu nedodá včas, je špatně. Když budete jako občan platit daně o týden později, tak vám začnou naskakovat penále a nikdo se s vámi moc bavit nebude,“ míní o poklesku UFO politolog a pedagog Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Kamil Švec.

„Těch termínů politická strana nemá tolik, aby si nemohla účetnictví dát do pořádku k dubnu, když o tom ví celý rok,“ dodal. Podotkl však, že takové jednání u lokálního hnutí není tak závažný problém jako u zavedené velké partaje.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Najdete na iDNES.cz