Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hnutí náměstka porušilo zákon, poslanci mu chtěli zatrhnout činnost

  8:29aktualizováno  8:29
Poslanecká sněmovna vyzvala vládu, aby podala k soudu návrh na pozastavení činnosti hnutí Ústecké fórum občanů (UFO). Hnutí totiž neodevzdalo výroční finanční zprávu podle zákona. Jeho lídr a zároveň první náměstek primátorky Ústí nad Labem tvrdí, že nemohli sehnat auditora. Zprávu předložili dodatečně.

Lídr hnutí Jiří Madar vysvětluje, že UFO nemohlo najít auditora. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Poslanecká sněmovna žádá vládu, aby podala návrh k Nejvyššímu správnímu soudu na pozastavení činnosti politických stran a politických hnutí, jejichž činnost je v rozporu se zákonem o sdružování v politických stranách a v politických hnutích, neboť své výroční finanční zprávy za rok 2015 nepředložily,“ stojí v usnesení, které Sněmovna schválila. V seznamu vyjmenovaných subjektů figuruje i hnutí UFO (usnesení zde).

Zákon politickým subjektům ukládá, aby výroční zprávu za uplynulý kalendářní rok předložily kontrolnímu výboru Sněmovny do 1. dubna.

„Nesehnali jsme auditora, nikdo u nás nechce dělat politické strany,“ vysvětlil první náměstek primátorky a lídr hnutí Jiří Madar. Přitom 126 dalších stran a hnutí auditora sehnalo bez potíží a zprávu dodalo včas.

Výroční finanční zpráva za daný rok musí mimo jiné zahrnovat zprávu auditora o ověření účetní závěrky, přehled o příjmech a výdajích politického subjektu či výkaz o finančních darech. Jde o zákonný nástroj, který Poslanecké sněmovně umožňuje dohlížet na to, zda politické strany a hnutí fungují transparentně.

Zprávu nakonec hnutí dodalo, potvrdil šéf výboru

Hnutí UFO nakonec auditora našlo a zprávu kontrolnímu výboru Poslanecké sněmovny doručilo dodatečně. „Všechny materiály tam mají, vše je v pořádku,“ podotkl Madar.

MF DNES u předsedy výboru Vladimíra Koníčka ověřila, že výroční zpráva od UFO skutečně dorazila. „Pamatuju si, že UFO tam je, zprávu jsem viděl,“ potvrdil. Z usnesení Sněmovny plyne, že UFO dodalo zprávu až po 12. květnu.

Výzvu poslanců už má na stole ministerstvo vnitra, které ji podle mluvčího vlády Martina Ayrera předloží kabinetu zřejmě do konce září.

Je to problém, lidé také musí platit daně včas, míní politolog

Protože UFO zprávu nakonec odeslalo, resort ho ze seznamu pro vládu vyškrtne. Co ale hrozí politickému subjektu, kterému NSS pozastaví činnost? „Znamená to, že se nemůže zúčastnit voleb, než zprávu doručí,“ přiblížil šéf kontrolního výboru Koníček.

Nic z toho hnutí UFO v tuto chvíli neriskuje. Přesto je zřejmé, že nesplnilo svou zákonnou povinnost. Zákon jasně praví, že zpráva se má odeslat do 1. dubna. Nicméně legislativa na sankce za pozdní dodání nepamatuje. „Ne, podle současného zákona za toto jednání subjektu nic nehrozí,“ uvedl Koníček.

„Že politický subjekt výroční zprávu nedodá včas, je špatně. Když budete jako občan platit daně o týden později, tak vám začnou naskakovat penále a nikdo se s vámi moc bavit nebude,“ míní o poklesku UFO politolog a pedagog Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Kamil Švec.

„Těch termínů politická strana nemá tolik, aby si nemohla účetnictví dát do pořádku k dubnu, když o tom ví celý rok,“ dodal. Podotkl však, že takové jednání u lokálního hnutí není tak závažný problém jako u zavedené velké partaje.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Další z rubriky

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz