Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kadaň chce dostat děti ze zvláštních škol z pracáku, vzala je do učení

  9:01aktualizováno  9:01
Děti z Kadaně, které po opuštění praktické (dříve zvláštní) školy rovnou zamířily na úřad práce, se po roce vrátily k učení. Navštěvují nově otevřené učňovské obory zedník a zahradnice sestavené tak, aby je zvládly. Díky tomu budou mít větší šanci najít práci.
Škola otevřela nové učňovské obory zedník a zahradnice. Ilustrační snímek

Škola otevřela nové učňovské obory zedník a zahradnice. Ilustrační snímek | foto: AP

K nástupu do učiliště pomohlo šesti patnáctiletým absolventům praktické školy občanské sdružení Světlo a střední škola Amos. Bez jejich pomoci by čtyři chlapci a dvě dívky směřovali k tomu, že v evidenci nezaměstnaných skončí nadobro.

"Původně se přihlásilo dvanáct dětí. V září jich ale nastoupilo jen osm, z nich pak skončily ještě dvě. I tak jsme ale spokojení, že to zatím funguje," říká Pavlína Holubová z kontaktního centra Světlo Kadaň.

Děti chodí v pondělí a úterý do školy na teorii, od středy do pátku mají praxi. Nové tříleté učební obory se v kadaňské střední škole Amos otevřely letos poprvé. Přípravy novinky odstartovala diskuse při dni otevřených dveří v nízkoprahovém klubu.

"Bavili jsme se starostou o tom, že děti, které ukončí zvláštní školu, brzy skončí na úřadu práce. I když se hlásí na učiliště, dojíždění nezvládají, často i kvůli tomu, že pro jejich rodiny je drahé. Tak pan starosta řekl, že se s tím zkusí něco udělat," přibližuje Holubová.

Sociální pracovnice děti přesvědčují, aby učení nevzdávaly

Nové, takzvané éčkové učební obory jsou proto určené právě pro děti z praktických škol. Občanské sdružení Světlo se jim snaží pomoci, aby učiliště dokončily.

"Pořád se je snažíme motivovat. Vysvětlujeme jim, že s výučním listem mají větší šanci na zaměstnání než bez něj. Jsou to ale debaty skoro na každý den," přiznala Holubová.

Aby dětem co nejvíce pomohly, radí jim sociální pracovnice i s doučováním. Chodí také do školy, kde radí učitelům, jak s těmito žáky pracovat.

"Učitelé jsou zvyklí na děti, které vyjdou ze základní školy. Ale zvláštní škola je přece jen něco jiného," podotkla Holubová.

Přihlásily se i děti z jiných měst

Letošní rok je tak zkušební i pro Světlo. "Když jsme oslovovali děti, aby do učení šly, zaměřovali jsme se jen na ty, které byly rok nebo i víc po zvláštní škole. Jenže nyní zjišťujeme, že i ty, co skončily letos, udělaly stejnou chybu - začaly dojíždět, ale kvůli tomu už často s učením skončily," říká Holubová.

Nové obory ale nepřilákaly jen učně z Kadaně. Jezdí sem i děti ze sousedního Prunéřova a i z nedalekého Klášterce.

"Je to kombinovaná třída s 27 dětmi. Některé jsou z Kadaně, jiné z blízkého okolí. Některé už byly evidované na úřadu práce, jiné přišly přímo z 9. třídy," říká zástupkyně ředitele školy Tatiana Doktorová.

I když se škola také zatím učí s žáky z praktických škol pracovat, nový projekt funguje.

"Osvědčuje se spolupráce se Světlem Kadaň i s pedagogicko-psychologickou poradnou. Důležité je, že jsme i tyhle děti zapojili do vzdělávacího procesu," zdůraznila Doktorová.

Učni vedle vzdělání získávají pracovní návyky

Vedle vzdělání navíc děti, kterým nejvíc hrozí dlouhodobá nezaměstnanost, poznávají i pracovní návyky.

"Osvědčuje se hlavně praxe u zednického oboru, kde kluci pomáhají při různých pracích, třeba i při drobných opravách pro město. Dívky zahradnice zase chodí na školní statek," doplnila Doktorová.

Škola i sociální pracovnice už se ale musely smířit i s částečným neúspěchem. Některé děti na školu rezignovaly právě proto, že nevidí důvod, proč někam chodit, když jejich rodiče jsou doma. O to víc pracovnice Světla i učitelé střední školy Amos podporují děti, které se něco chtějí naučit.

Podobný plán, nabídnout vzdělávání co nejblíže dětem z chudých rodin, je připravený i v Mostě. Dům romské kultury na sídlišti Chanov chce od příštího září nabízet prostory pro odloučené pracoviště velebudického učiliště.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Pomocí virtuální reality tvoří na teplickém gymnáziu výukové hodiny

Kroužek virtuální reality funguje na teplickém gymnáziu každou středu po...

Unikátní zájmový kroužek virtuální reality nabízí svým žákům Gymnázium Teplice. Škola spolupracuje se společností...

Nikdy nebyl agresivní, byl to šok, řekla manželka obžalovaného střelce

U soudu vypovídal postřelený muž, obžalovaný se jednání neúčastnil

Ústecký krajský soud začal řešit případ vleklých sousedských neshod, které loni v létě vyvrcholily střelbou. Obžalovaný...

Najdete na iDNES.cz