Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Patnáct let za zabití novorozence platí, potvrdil i napodruhé vrchní soud

  16:05aktualizováno  16:05
Vrchní soud v Praze se ve středu opakovaně zabýval případem Jiřiny Sládkové obžalované z toho, že zabila novorozence v Podbořanech na Lounsku. Potvrdil jí původní patnáctiletý trest, který před tím zrušil Nejvyšší soud.

Obžalovaná Jiřina Sládková už u krajského soudu odmítla vypovídat, po 20 minutách líčení ji soudce Jiří Bednář ze síně pustil. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Soud uložil obžalované trest 15 let odnětí svobody ve věznici s ostrahou,“ informoval po středečním líčení Jan Fořt, mluvčí Vrchního soudu v Praze.

Soudy už v kauze Sládkové rozhodly počtvrté. Krajský soud ji nejprve v srpnu 2015 uložil 17 let, v listopadu téhož roku vrchní soud snížil trest o dva roky (o případu jsme psali zde).

Sládková letos v dubnu nastoupila do vězení, z kterého ji ale za necelý měsíc dostalo rozhodnutí Nejvyššího soudu. Ten totiž vyhověl jejímu dovolání, rozsudek vrchního soudu zrušil a případ mu vrátil k novému projednání.

„Nejvyšší soud argumentoval tím, že nebyly provedené všechny důkazy, které být provedeny mohly,“ uvedl mluvčí vrchní soudu Jan Fořt.

Vražda novorozence

Žena, která už má dvě děti, porodila v noci na 8. prosince 2013 doma. Na policii vypověděla, že šla do sprchy, pustila si teplou vodu a pak z ní vypadlo mimino. U soudu už vypovídat odmítla. Porodila zdravého chlapce. Nechala ho ležet několik minut ve sprše, pak jej zabalila do ručníku a dětské deky a strčila do tašky. Tu i s dítětem vyhodila do popelnice. Dítě umíralo několik hodin, zemřelo na podchlazení a otok mozku a plic. Soudce ústeckého krajského soudu Jiří Bednář už dříve řekl, že dotyčná neučinila nic pro to, aby dítě mohlo přežít. Žena se hájila tím, že o svém třetím těhotenství nevěděla, což znalci označili za nemožné. Vyloučili také, že dítě do popelnice hodila v poporodním rozrušení, protože nenašli žádné stopy zkratkovitého jednání. Svůj čin policii popsala, ale nikdy ho nevysvětlila.

Soudce vrchního soudu Jiří Lněnička tehdy argumentoval tím, že soud neshledal přitěžující okolnosti.

„Obžalovaná předtím nebyla trestaná a žila řádným životem, proto jsme shledali, že původně uložený trest byl nepřiměřeně přísný,“ zdůvodnil jeho snížení.

Nižší trest, mírnější vězení

Obhajoba ve středu žádala další znalecký posudek pediatra, dítě podle ní bylo nedonošené a není přesně jasné, proč zemřelo.

„Dva znalci, kteří prováděli pitvu, se shodli na tom, že dítě se narodilo v termínu a mělo normální životní projevy,“ řekl při středečním projednávání Lněnička. Podle něj by navíc nebylo možné tělo znovu prozkoumat, protože už fyzicky neexistuje.

Patnáctiletý trest za vraždu je u spodní hranice trestní sazby, podle Lněničky prakticky nebylo možné uložit mírnější trest. Oproti rozhodnutí krajského soudu odvolací soud ženě uložil trest v mírnějším zařízení - věznici s ostrahou.

U podobných trestných činů, kdy matka zabije své novorozené dítě, podle Lněničky obvykle nejde o úmysl spáchat trestný čin, ale o jakési odkládání řešení nepříjemné skutečnosti s tím, že se vyřeší sama.

Autoři: , ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Advantage Consulting, s.r.o.
FINANČNÍ CONTROLLER - VÝROBNÍ FIRMA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz