Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Na Lounsku začal přes protesty místních průzkum kvůli jadernému odpadu

  • 2
Geologové vyrazili do terénu v okolí Lubence na Lounsku, které je na seznamu vytipovaných míst pro průzkum, jenž má říci, zda je místo vhodné k vybudování úložiště pro vyhořelý jaderný odpad. Průzkumy začaly přes odpor obcí a řady spolků v pěti krajích republiky.

Podle Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) potrvají terénní práce zhruba rok, další rok se budou vyhodnocovat výsledky (o problematice jsme psali zde) .

„V současné době jsou geologickoprůzkumné práce v projekční fázi. Probíhají terénní pochůzky, rekognoskace terénu, kamerální a projekční práce,“ uvedla Ivana Škvorová ze SÚRAO.

V praxi to znamená, že nyní odborníci procházejí terén lokality Čertovka u Lubence, zakreslují do map reliéf krajiny a zaznamenávají, kde jsou odkryté jednotlivé vrstvy hornin. Samotný odběr vzorků půdy a podpovrchové měření začnou na podzim.

Odpůrci úložiště jaderného odpadu tvrdí, že jde jen o plýtvání penězi. Správa podle nich vůbec nepracuje s relevantními informacemi, neřeší skutečné problémy.

„Naše lokalita se nachází v bezpečnostním pásu Jáchymovského hlubinného zlomu, a měla být tak už na začátku z výběru vyřazená. Nyní jde jen o to, vybrat od státu co nejvíce peněz na různé průzkumy a výzkumy, které nakonec zaplatí všichni daňoví poplatníci,“ řekla Jitka Kantová ze spolku SOS Lubenec.

Odpůrci podali žalobu a čekají na vyjádření soudu

První etapa průzkumů má u Lubence probíhat do konce roku 2016, vyloučeno není prodloužení o několik měsíců. Poté se budou data a nasbírané vzorky analyzovat. Jak průzkumy dopadly, má být známo až na konci roku 2017.

Cílem je zjistit, jaká je propustnost podloží. Tato část průzkumů nebude mít podle SÚRAO praktický žádný negativní dopad na krajinu.

„První etapa geologických průzkumů zahrnuje pouze povrchová měření a odběry vzorků pomocí ručního nářadí, bez hloubkových vrtů,“ dodala Škvorová.

Odpůrci z Lubence a okolí se snažili průzkumům zabránit i soudní cestou. Poté, co loni ministerstvo životního prostředí dalo průzkumům zelenou, podali žalobu.

„Zatím se k tomu soud nevyjádřil. Přesto boj nevzdáváme, musíme státu pořád ukazovat, že tady úložiště nechceme,“ dodala Kantová.

I proto se tam v sobotu uskutečnil další z řady protestů - Den proti úložišti. Součástí programu byl pochod přes Čertovku a výstava tvorby karlovarských výtvarníků.

Protest se uskutečnil i v dalších šesti lokalitách, které má SÚRAO vytipované pro možné uložiště. Lokalita pro stavbu jaderné skládky má být vybrána kolem roku 2025, začít fungovat by pak měla v roce 2065.