Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tyto volby byly o uhlí, shodli se lidé v Horním Jiřetíně

  15:21aktualizováno  15:21
Horní Jiřetín rypadlům nedáme! A tyto volby jsou o uhlí. Na tom se shodují místní, kteří se strachují o osud obce ohrožené prolomením těžebních limitů. I do Jiřetína si totiž před hlasováním přihlásili trvalé bydliště neznámí lidé, o nichž se říká, že jsou těžbě nakloněni.

Rypadla, nebo lidská obydlí? O to se podle místních v Horním Jiřetíně hraje v podzimních komunálních volbách. | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Viděl jsem volit několik lidí, které tady nikdy nikdo neviděl," neskrývá své obavy jeden z kolemjdoucích obyvatel nedalekých Černic.

Právě u nově registrovaných voličů panuje obava, že hlasovali pro kandidáty, kteří chtějí prodávat obecní pozemky těžebním společnostem. "Jaký to má smysl?" ptá se místní.

Irena Nosková tvrdí, že chce v Černicích zůstat. "Jsem rozhodně proti bourání obce a další těžbě. Proti vystěhování je devadesát procent lidí," myslí si.

Po Horním Jiřetíně rovněž koluje fáma, že se za úplatu prodávají volební hlasy. "Jedna paní z hnutí Dialog prý nabízí pět set korun za to, aby je lidé volili," řekla redaktorovi MF DNES žena na ulici v Jiřetíně.

Kandidují tu čtyři politické subjekty: Strana zelených, KSČM, Dialog a Sdružení nezávislých kandidátů pro zachování a rozvoj Horního Jiřetína a Černic. Jediné hnutí Dialog je pro spolupráci s těžaři.

V Horním Jiřetíně je nadpoloviční volební účast

"V Horním Jiřetíně odvolilo zhruba šedesát procent právoplatných voličů," řekla pro iDNES.cz předsedkyně zdejší volební komise Anna Čeredarová. "Když o něco jde, tak lidé volit chodí," přibrukovali místní.

Jeden postarší pán z Horního Jiřetína se domnívá, že lidé prodávat domy těžařům nechtějí, protože jejich nabídka je mizerná. "Těžko však říct, co udělají, až před nimi někdo otevře kufřík plný peněz," dodává.

Vladimír Buřt, hornojiřetínský místostarosta a ikona odporu proti pokračování v těžbě, si myslí, že atmosféra v obci je stále stejná jako předtím.

"Poměr těch, kteří jsou pro další těžbu a těch, co nikoliv, se nezměnil," tvrdí. Obavy z toho, že obchodníci s pozemky dostanou hlasy, ale připouští.

Buřt se spolu s dalšími bojí jistého dominového efektu: jakmile podle něj zastupitelé začnou jednat o prodeji obecních pozemků, místní obyvatelé pochopí, že je zle a začnou ustupovat.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Litoměřická aplikace poradí, jak na tříděný odpad a ukáže i uzavírky

Ilustrační snímek

Pomoc lidem, kteří při třídění odpadu nevědí, kam ho odevzdat, nabízí nová mapová aplikace, kterou spustily Litoměřice....

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...

Ústí neví, kam směřovat, je třeba najít jeho tvář, říká Nedvědický

Petr Nedvědický, kandidát na primátora Ústí nad Labem za hnutí ANO.

Pomoci najít Ústí nad Labem jeho tvář a směřování chce Petr Nedvědický, kandidát na primátora za hnutí ANO. „Město musí...

Najdete na iDNES.cz