Most v Litoměřicích čeká další oprava, pro pěší se chystají uzavírky

  11:04aktualizováno  11:04
Litoměřický Tyršův most, který nedávno prošel více než roční rekonstrukcí, čeká za několik měsíců další oprava. Chystají se i uzavírky, nepostihnou však řidiče, ale chodce. Pro ně bude na čas nepřístupná vždy jedna strana mostu. Opravy se budou týkat rezavějícího zábradlí.

Tyršův most v Litoměřicích. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Stav zábradlí už dlouhou dobu považuje litoměřická radnice za havarijní. Rozsáhlá oprava klíčové stavby přes Labe, která stála více než 111 milionů korun a trvala od počátku dubna 2015 do poloviny loňského dubna, ale s jeho vylepšením nepočítala (o rekonstrukci jsme psali zde). 

Fotogalerie

Vedení města proto opakovaně upozorňovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je vlastníkem mostu a bylo investorem jeho rekonstrukce, na nevyhovující stav.

„Po celou dobu stavby jsme se každých čtrnáct dní zúčastňovali kontrolních dnů na mostě a domlouvali všechny detaily prací jak na mostě, tak na přilehlých chodnících. Nejméně desetkrát jsme se bavili o tom, zda se zároveň s uzavírkou mostu zvládne opravit i zábradlí. Nebylo to však předmětem soutěže,“ sdělila Venuše Brunclíková, vedoucí odboru územního rozvoje.

Ředitelství silnic a dálnic nakonec požadavek města akceptovalo a zadalo zpracování projektové dokumentace. Součástí projektu bude i zakrytí dilatačních spár v odrazné hraně těsně u chodníku. 

Zároveň se odstraní nedodělky

„Řešení tohoto detailu nebylo součástí opravy Tyršova mostu. Problém vyvstal až v rámci provádění stavby. Objednateli se s firmou SDS Exmost (která opravu dělala) na dodatečném zahrnutí prací do stavby nepodařilo dohodnout,“ sdělil mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Podle něj budou detaily u dilatačních mostních závěrů, stejně jako další nedodělky odstraněné společně s opravou zábradlí.

S rekonstrukcí se začne v příštím roce. „Už ji máme projekčně připravenou. Je ale nutné zajistit ještě přístup na pozemky, jichž se provádění prací dotkne,“ uvedl Rýdl s tím, že informaci o předpokládané ceně zakázky ještě nejsou k dispozici.

Podle radnice by obnova mohla začít pravděpodobně už v polovině příštího roku. „Střídavě dojde k uzavření vždy jen jednoho z chodníků podél mostu,“ ujistila Brunclíková.

Pro chodce je Tyršův most stejně jako pro řidiče důležitou komunikací. Plánovaná opatření proto počítají s vybudováním provizorního přechodu pro chodce na pravém břehu Labe, tedy na straně centra města.

Díky němu by se lidé mohli snadněji a bezpečněji dostat k té části mostu, která zrovna nebude uzavřená.

Chodníky by měly být širší, namítají chodci

Sami chodci ale chystanou rekonstrukci nevítají s nadšením. „Už tak je chodník docela úzký, že se těžko vyhýbáme s protijdoucími. Chodníky by se při opravě měly rozšířit,“ postěžovala si paní Alena, která po mostě jezdí s kočárkem.

Podle vedoucí odboru územního rozvoje půjde o stavebně náročnou rekonstrukci. 

„Ještě nemáme k dispozici definitivní projekt, ale uvažovalo se například o tom, že zábradlí se bude pískovat. To by znamenalo nejen uzavření chodníku, ale i vybudování lešení a záchytných plachet, aby materiál nepadal do Labe,“ poznamenala Brunclíková.

Komplikace provázely opravu Tyršova mostu i v minulosti. Generální oprava měla původně stát 105 milionů korun, ale vícepráce ji prodražily o šest milionů a místo po tři čtvrtě roce byla ukončena až po necelých třinácti měsících.Nejčtenější

Ředitel gymnázia jde na kobereček. Psal, že zahrabal Zemana do kompostu

Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman.

Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman se bude zpovídat za facebookovou reakci na vulgární výroky prezidenta Miloše...

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad Labem i jednoho „lva“....

Litvínov potřetí za sebou bez bodu, v dohrávce nestačil na Spartu

Litvínovský Ondřej Jurčík (vlevo) a sparťan Tomáš Pavelka v souboji za brankou

V sobotní dohrávce 11. kola hokejové Tipsport extraligy vyhrála Sparta na ledě Litvínova 2:0. Zatímco domácí Verva se...

Měním si pozici, oznámil vousáč Růžičkovi. A byl hvězdou zápasu

Jan Stránský z Chomutova slaví vstřelený gól.

Troufalost? Hokejový útočník Jan Stránský postavil chomutovského trenéra Vladimíra Růžičku před hotovou věc, když si...

Další z rubriky

Cenný kostel v Peruci je zavřený, kvůli prasklinám v něm není bezpečno

Praskající klenby uvnitř kostela.

Zhoršující se stav cenného barokního kostela sv. Petra a Pavla trápí lidi v Peruci na Lounsku. V minulých dnech se tam...

Ředitel gymnázia jde na kobereček. Psal, že zahrabal Zemana do kompostu

Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman.

Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman se bude zpovídat za facebookovou reakci na vulgární výroky prezidenta Miloše...

Zoo inovují a trhají rekordy v návštěvnosti. Letos jim ale chybělo seno

Safari camp v ZOO Dvůr Králové

Loni přišlo do šestnácti českých zoo přes šest milionů návštěvníků a letos možná padne rekord. Zároveň se ale...

Najdete na iDNES.cz