Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Most v Litoměřicích čeká další oprava, pro pěší se chystají uzavírky

  11:04aktualizováno  11:04
Litoměřický Tyršův most, který nedávno prošel více než roční rekonstrukcí, čeká za několik měsíců další oprava. Chystají se i uzavírky, nepostihnou však řidiče, ale chodce. Pro ně bude na čas nepřístupná vždy jedna strana mostu. Opravy se budou týkat rezavějícího zábradlí.

Tyršův most v Litoměřicích. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Stav zábradlí už dlouhou dobu považuje litoměřická radnice za havarijní. Rozsáhlá oprava klíčové stavby přes Labe, která stála více než 111 milionů korun a trvala od počátku dubna 2015 do poloviny loňského dubna, ale s jeho vylepšením nepočítala (o rekonstrukci jsme psali zde). 

Fotogalerie

Vedení města proto opakovaně upozorňovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je vlastníkem mostu a bylo investorem jeho rekonstrukce, na nevyhovující stav.

„Po celou dobu stavby jsme se každých čtrnáct dní zúčastňovali kontrolních dnů na mostě a domlouvali všechny detaily prací jak na mostě, tak na přilehlých chodnících. Nejméně desetkrát jsme se bavili o tom, zda se zároveň s uzavírkou mostu zvládne opravit i zábradlí. Nebylo to však předmětem soutěže,“ sdělila Venuše Brunclíková, vedoucí odboru územního rozvoje.

Ředitelství silnic a dálnic nakonec požadavek města akceptovalo a zadalo zpracování projektové dokumentace. Součástí projektu bude i zakrytí dilatačních spár v odrazné hraně těsně u chodníku. 

Zároveň se odstraní nedodělky

„Řešení tohoto detailu nebylo součástí opravy Tyršova mostu. Problém vyvstal až v rámci provádění stavby. Objednateli se s firmou SDS Exmost (která opravu dělala) na dodatečném zahrnutí prací do stavby nepodařilo dohodnout,“ sdělil mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Podle něj budou detaily u dilatačních mostních závěrů, stejně jako další nedodělky odstraněné společně s opravou zábradlí.

S rekonstrukcí se začne v příštím roce. „Už ji máme projekčně připravenou. Je ale nutné zajistit ještě přístup na pozemky, jichž se provádění prací dotkne,“ uvedl Rýdl s tím, že informaci o předpokládané ceně zakázky ještě nejsou k dispozici.

Podle radnice by obnova mohla začít pravděpodobně už v polovině příštího roku. „Střídavě dojde k uzavření vždy jen jednoho z chodníků podél mostu,“ ujistila Brunclíková.

Pro chodce je Tyršův most stejně jako pro řidiče důležitou komunikací. Plánovaná opatření proto počítají s vybudováním provizorního přechodu pro chodce na pravém břehu Labe, tedy na straně centra města.

Díky němu by se lidé mohli snadněji a bezpečněji dostat k té části mostu, která zrovna nebude uzavřená.

Chodníky by měly být širší, namítají chodci

Sami chodci ale chystanou rekonstrukci nevítají s nadšením. „Už tak je chodník docela úzký, že se těžko vyhýbáme s protijdoucími. Chodníky by se při opravě měly rozšířit,“ postěžovala si paní Alena, která po mostě jezdí s kočárkem.

Podle vedoucí odboru územního rozvoje půjde o stavebně náročnou rekonstrukci. 

„Ještě nemáme k dispozici definitivní projekt, ale uvažovalo se například o tom, že zábradlí se bude pískovat. To by znamenalo nejen uzavření chodníku, ale i vybudování lešení a záchytných plachet, aby materiál nepadal do Labe,“ poznamenala Brunclíková.

Komplikace provázely opravu Tyršova mostu i v minulosti. Generální oprava měla původně stát 105 milionů korun, ale vícepráce ji prodražily o šest milionů a místo po tři čtvrtě roce byla ukončena až po necelých třinácti měsících.Nejčtenější

V Českém Švýcarsku hořelo, správci parku našli ohniště a odhozené špekáčky

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

V oblasti Smrkového kopce nedaleko Pravčické brány v Českém Švýcarsku v úterý hořela lesní hrabanka. Zásah hasičů trval...

Nechte dohořet i s nájemníky, reagují lidé na opakované požáry v paneláku

Hasiči museli už desetkrát vyjet k likvidaci požáru v domě v Třebušické ulici...

Už desetkrát museli hasiči v tomto měsíci likvidovat oheň v domě v Třebušické ulici na litvínovském sídlišti Janov, což...Plány na rekreační ráje u Mostu a Ústí narazily na problém s pozemky

Současný pohled na Jezero Most a jeho okolí

Vize, kterak se okolí nových jezer Most a Milada v dohledné době promění v rekreační letoviska a dají silný impulz...

Německá zbrojovka otevřela kvůli armádnímu tendru pobočku na Ústecku

Německá zbrojovka chce v Česku vyrábět bojová vozidla

Jedna z největších světových zbrojovek Rheinmetall otevřela svou pobočku v České republice, konkrétně v Trmicích na...

V lomu na Mostecku se topili otec se synem, zachránit se povedlo jen dítě

Vodní nádrž Matylda v Mostě.

Na koupališti mosteckého Benediktu se odpoledne topil otec se synem. Muže se nepodařilo ani přes několik desítek minut...

Další z rubriky

Rybáři na severu Čech posilují populaci úhořů. Vysadili jich desetitisíce

Mladé úhoře říční vysadili rybáři v Ústeckém a Libereckém kraji. Vypustili 61...

Mladé úhoře říční odlovené v moři u Nizozemska vysadili rybáři ze severočeského rybářského svazu v revírech v Ústeckém...

V Ústeckém kraji hrozí, že za týden nevyjedou linkové autobusy BusLine

Jedním z vyřazených dopravců je i firma BusLine. (ilustrační snímek)

Řadě obyvatel Ústeckého kraje, kteří využívají k cestě do práce či k lékaři meziměstské autobusy, hrozí, že se příští...

Nechte dohořet i s nájemníky, reagují lidé na opakované požáry v paneláku

Hasiči museli už desetkrát vyjet k likvidaci požáru v domě v Třebušické ulici...

Už desetkrát museli hasiči v tomto měsíci likvidovat oheň v domě v Třebušické ulici na litvínovském sídlišti Janov, což...

Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na iDNES.cz