Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Most v Litoměřicích čeká další oprava, pro pěší se chystají uzavírky

  11:04aktualizováno  11:04
Litoměřický Tyršův most, který nedávno prošel více než roční rekonstrukcí, čeká za několik měsíců další oprava. Chystají se i uzavírky, nepostihnou však řidiče, ale chodce. Pro ně bude na čas nepřístupná vždy jedna strana mostu. Opravy se budou týkat rezavějícího zábradlí.

Tyršův most v Litoměřicích. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Stav zábradlí už dlouhou dobu považuje litoměřická radnice za havarijní. Rozsáhlá oprava klíčové stavby přes Labe, která stála více než 111 milionů korun a trvala od počátku dubna 2015 do poloviny loňského dubna, ale s jeho vylepšením nepočítala (o rekonstrukci jsme psali zde). 

Fotogalerie

Vedení města proto opakovaně upozorňovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je vlastníkem mostu a bylo investorem jeho rekonstrukce, na nevyhovující stav.

„Po celou dobu stavby jsme se každých čtrnáct dní zúčastňovali kontrolních dnů na mostě a domlouvali všechny detaily prací jak na mostě, tak na přilehlých chodnících. Nejméně desetkrát jsme se bavili o tom, zda se zároveň s uzavírkou mostu zvládne opravit i zábradlí. Nebylo to však předmětem soutěže,“ sdělila Venuše Brunclíková, vedoucí odboru územního rozvoje.

Ředitelství silnic a dálnic nakonec požadavek města akceptovalo a zadalo zpracování projektové dokumentace. Součástí projektu bude i zakrytí dilatačních spár v odrazné hraně těsně u chodníku. 

Zároveň se odstraní nedodělky

„Řešení tohoto detailu nebylo součástí opravy Tyršova mostu. Problém vyvstal až v rámci provádění stavby. Objednateli se s firmou SDS Exmost (která opravu dělala) na dodatečném zahrnutí prací do stavby nepodařilo dohodnout,“ sdělil mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Podle něj budou detaily u dilatačních mostních závěrů, stejně jako další nedodělky odstraněné společně s opravou zábradlí.

S rekonstrukcí se začne v příštím roce. „Už ji máme projekčně připravenou. Je ale nutné zajistit ještě přístup na pozemky, jichž se provádění prací dotkne,“ uvedl Rýdl s tím, že informaci o předpokládané ceně zakázky ještě nejsou k dispozici.

Podle radnice by obnova mohla začít pravděpodobně už v polovině příštího roku. „Střídavě dojde k uzavření vždy jen jednoho z chodníků podél mostu,“ ujistila Brunclíková.

Pro chodce je Tyršův most stejně jako pro řidiče důležitou komunikací. Plánovaná opatření proto počítají s vybudováním provizorního přechodu pro chodce na pravém břehu Labe, tedy na straně centra města.

Díky němu by se lidé mohli snadněji a bezpečněji dostat k té části mostu, která zrovna nebude uzavřená.

Chodníky by měly být širší, namítají chodci

Sami chodci ale chystanou rekonstrukci nevítají s nadšením. „Už tak je chodník docela úzký, že se těžko vyhýbáme s protijdoucími. Chodníky by se při opravě měly rozšířit,“ postěžovala si paní Alena, která po mostě jezdí s kočárkem.

Podle vedoucí odboru územního rozvoje půjde o stavebně náročnou rekonstrukci. 

„Ještě nemáme k dispozici definitivní projekt, ale uvažovalo se například o tom, že zábradlí se bude pískovat. To by znamenalo nejen uzavření chodníku, ale i vybudování lešení a záchytných plachet, aby materiál nepadal do Labe,“ poznamenala Brunclíková.

Komplikace provázely opravu Tyršova mostu i v minulosti. Generální oprava měla původně stát 105 milionů korun, ale vícepráce ji prodražily o šest milionů a místo po tři čtvrtě roce byla ukončena až po necelých třinácti měsících.
Nejčtenější

Tyran z Krupky bude ve vězení o půl roku déle kvůli napadení přítelkyně

Nikolas Bady před ústeckým okresním soudem.

Nikolas Bady známý jako „tyran z Krupky“ si vyslechl další rozsudek. Dvaadvacetiletý násilník, jenž si v současné době...

Muž chtěl zavraždit svého bratrance, odpojil ho od přístrojů, říká obžaloba

JIP anesteziologicko-resuscitační kliniky vinohradské nemocnice.

Krajský soud se bude zabývat neobvyklým případem pokusu o vraždu, kdy František R. podle obžaloby odpojil v ústecké...Vjela autobusu přímo do cesty, pak už byla všude pára, líčili svědci nehodu

Obžalovaná Monika V. u soudu skrývala svou tvář.

Až osmileté vězení hrozí Monice V. za dva roky starou dopravní nehodu autobusu u Klášterce nad Ohří. Obžaloba řidičku...

Podezřelému z vraždy dívky v Doubici přibylo obvinění z šíření pornografie

Obviněný u vazebního soudu v Děčíně.

Kriminalisté rozšířili obvinění Martina Ch., který podle policie loni v září zavraždil v Doubici na Děčínsku...

Sesuv půdy na dálnici D8 stále nemá viníka. Posudky se zcela rozcházejí

Sesuv zavalil stavbu posledního úseku dálnice D8 přes České středohoří v červnu...

Znalecké posudky se liší tak, že není možné říct, jaká byla příčina sesuvu dálnice D8 u Lovosic, konstatovala soudkyně...

Další z rubriky

Pohnutou historii přesunutého kostela v Mostě přiblíží nový film

Děkanský kostel ještě na svém původním místě ve starém Mostě. Snímek je z doby...

Přímo v mosteckém přesunutém kostele Nanebevzetí Panny Marie se ve čtvrtek bude konat slavnostní křest a premiéra filmu...

Policie navrhla obžalovat z korupce soudce Nováka a advokáta Douchu

Soudce Ivan Novák.

Policie ukončila vyšetřování úplatkářské kauzy bývalého chomutovského soudce Ivana Nováka a jeho přítele, pražského...

VIDEO: Násilníka ze sklepa strážníci pacifikovali uprostřed rušné silnice

Strážníci v Chomutově zakročovali proti pachateli na frekventované a nebezpečné...

Strážníci v Chomutově zasahovali proti pachateli na frekventované silnici I/13, kam před nimi utekl. Po chvíli se jim...

Najdete na iDNES.cz