Publikace Electrical Banana představuje sedm největších osobností

Publikace Electrical Banana představuje sedm největších osobností psychedelického umění, ústeckého rodáka Heinze Edelmanna zařadila na první místo. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Žlutá ponorka pro Beatles vynesla rodáka z Ústí mezi mistry psychedelie

  • 1
Vdova po výtvarníkovi Heinzi Edelmannovi věnovala do ústeckého muzea knihu Electrical Banana. Ceněná publikace zařadila ústeckého rodáka na první místo mezi ikony tzv. psychedelického umění. Proslavil se především jako tvůrce filmu Žlutá ponorka, který natočil pro nejslavnější kapelu všech dob - Beatles.

"Viděl jsem ho sedět za jeho stolem a pamatuji si, jak jsem sledoval vznik Blue Meanies (záporní hrdinové filmu Žlutá ponorka). Dával jsem mu zpětnou vazbu," vzpomíná v knize na Heinze Edelmanna a jeho působení v Londýně v letech 1967 a 1968 frontman Beatles Paul McCartney, který napsal předmluvu.

Heinz Edelmann se narodil v Ústí nad Labem v roce 1934 do česko-německé rodiny. V roce 1946 musela kvůli Benešovým dekretům odejít. Edelmannovi se usadili v západním Německu, kde Heinz vystudoval grafiku a stal se světově uznávaným výtvarníkem a pedagogem.

Edelmannovým nejslavnějším dílem je právě film Žlutá ponorka. Výtvarník byl uměleckým šéfem snímku, navrhl do něj všechny postavy včetně legendárních "Brouků".

Sám Edelmann se však v publikaci Electrical Banana přiznal, že psychedelické umění nikdy nebylo jeho šálkem čaje.

Edelmann nikdy nezkusil LSD

"S ideami květinových dětí  jsem byl seznámen až po mém příjezdu do Londýna díky jednomu chlapci z kanceláře. K nám do Německa dorazili hippies až o pět let později," cituje kniha Edelmanna. Průvodní drogu psychedelického umění, LSD, výtvarník nikdy nezkusil.

Na stránkách publikace se nabízí také vzácná příležitost vidět rozpracované i nerealizované návrhy na rozličné sekvence filmu Žlutá ponorka. Tyto obrázky totiž jinak přísně střeží majitel autorský práv na film před zveřejněním a nesměl je prezentovat ani sám autor.

Kniha se momentálně nachází v České republice ve veřejných knihovnách v jediném exempláři, a to v knihovně Muzea města Ústí nad Labem.

Ústeckým muzejníkům ji před několik dny darovala vdova po výtvarníkovi Anna Edelmannová žijící v Nizozemí. Edelmann v knize vzpomíná i na to, že Ústí bylo jeho první inspirací.

"Městu Ústí, kde jsem vyrůstal, dominovaly dvě chemické továrny. Můj strýc v jedné z nich pracoval (v továrně na mýdlo a tuky Schicht). Měli moderní reklamu. Dlouhou jsem si myslel, že to byly nejskvělejší věci, které jsem kdy viděl," vzpomíná Edelmann.

Výtvarník zemřel v roce 2009 ve Stuttgartu a dodnes je jediným českým rodákem, který spolupracoval s Beatles.