Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Turistická železnice spojí chmelařský Žatec a vinařské Litoměřice

  10:23aktualizováno  10:23
Železniční spojení mezi Žatcem a Litoměřicemi má od příštího roku zajistit Chmelová dráha. Cestujícím by tak odpadlo nepříjemné přestupování v Postoloprtech nebo Obrnicích na Mostecku. Zastupitelé si od dráhy slibují zvýšení turistického ruchu.

Švestková dráha: Cyklisté nastupují v Mostě do vlaku. | foto: Jaroslav Tvrdík

Lidé cestující vlakem nyní musí mezi zmíněnými městy v horším případě přestupovat dokonce dvakrát, v Mostě a Ústí nad Labem. Místo pětašedesáti kilometrů jich ujedou přes sto dvacet. Přímé spojení zatím chybí, to se má od příštího roku změnit.

"Chceme do severních Čech lákat turisty i na gastronomické zážitky, k nimž patří místní litoměřické víno a žatecké pivo. Popíjet a jezdit autem, to ale není vhodné spojení. Vlak je vhodnější," vysvětlil místostarosta Litoměřic Jaroslav Tvrdík jeden z důvodů, proč se začíná jednat o Chmelové dráze.

Vlaky by měly jezdit po stávajících železničních tratích mezi Žatcem a Litoměřicemi. "Přímé spojení po kolejích mezi oběma městy zatím neexistuje. Přitom asi dvě třetiny trati vedou přímo podél řeky Ohře, což nabízí zajímavý pohled do okolí," dodal.

Společný projekt

Chmelová dráha patří mezi společné turistické projekty Žatce i Litoměřic a může prospět rozvoji cestovnímu ruchu v celých severních Čechách stejně jako plánovaná cyklostezka podél Ohře. Dohodu o spolupráci v oblasti turismu podepsali starostové obou měst před dvěma týdny.

"Jedno město nic v turistice nezmůže. Devadesátá léta, kdy si jednotlivá města myslela, že dokáží přilákat návštěvníky a nabídnout jim program na tři čtyři dny, už jsou dávno pryč," popsal nutnost spolupráce Jan Novotný, žatecký zastupitel a vedoucí zdejšího informačního centra.

Dalším přínosem Chmelové dráhy je, že může doplnit už existující víkendové železniční trasy a dokonce je téměř propojí. Švestková dráha vede z Mostu až do Litoměřic. Doupovská dráha zase spojuje Kadaň a Podbořany - z obou měst se dá do Žatce dojet na kole, což zvyšuje možnost atraktivní cykloturistiky.

Souprava Švestkové dráhy u Lovosic.

Souprava Švestkové dráhy u Lovosic. (foto: Karel Mikolášek)

"Švestkovou dráhu bychom rádi protáhli až do Úštěka, což je také chmelařská oblast. Propojení s Chmelovou dráhou se tedy přímo nabízí. Letos navíc jezdí až do Litoměřic víkendové vlaky z Drážďan," popsal Tvrdík další možná propojení vlakové a cyklistické turistiky.

"U Chmelové dráhy bychom chtěli zvolit stejný model jako u Švestkové. To znamená vagon pro 80 až 100 lidí s občerstvením a na připojený nákladní vagon se vejde asi 50 jízdních kol," popsal fungující systém.

Kde získat peníze?

Největším oříškem bude asi získání financí. Letošní provoz Švestkové dráhy stojí zhruba půl milionu. Podobná částka bude nejspíš potřeba i pro provoz vlaků mezi chmelnicemi.

Kromě Žatce a Litoměřic by ale turisté mohli přijíždět také do Postoloprt, Loun, Libochovic, Lovosic či Budyně nad Ohří a železnice s historickým vlakem by tak vozila turisty do celého Poohří. Stejně jako na Švestkovou dráhu by tedy mohlo na přepravu turistů přispívat více radnic.

Víkendové vlaky v kraji

Švestková dráha: Vlak jezdí od června do srpna o víkendech dvakrát denně na trati Most - Litoměřice a zpět. Jeden jezdí i z Lovosic do Litoměřic a zpět a jeden mezi Třebívlicemi a Lovosicemi.

Doupovská dráha: V červenci a srpnu jedou v sobotu i neděli dva vlaky z Kadaně do Podbořan a zpět. Další spoje vozí turisty do Krásného Dvora, Radonic či Kadaňského Rohozce.

Chmelová dráha: Od příštího roku by měla o letních víkendech spojovat Žatec a Litoměřice, tedy jezdit přes Postoloprty, Louny a Lovosice.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Pes vyhrabal v lese tašku, která se hýbala. Byla plná živých štěňat

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Při procházce se svým pánem v Krupce na Teplicku vyhrabal pes v lese pod listím uzavřenou tašku, v níž se tísnilo a...Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Policie stíhá lékaře za vyhrožování záchrance a nepřevzetí pacienta

Lužická nemocnice v Rumburku.

Policisté stíhají lékaře Lužické nemocnice v Rumburku za nebezpečné vyhrožování a neposkytnutí pomoci. Podle...

Další z rubriky

Chci pokračovat v práci a zastavit příliv nepřizpůsobivých, říká Nechybová

Ústecká primátorka Věra Nechybová.

Obhájit křeslo primátorky v barvách Ústeckého fóra občanů (UFO) se pokusí v nadcházejících komunálních volbách Věra...

Muž vytáhl na kolemjdoucího sekáček na maso a vyhrožoval mu smrtí

Ústečtí městští strážníci zasahovali v Městských sadech.

Ústečtí městští strážníci zasahovali v Městských sadech. Jednadvacetiletý muž z Litoměřicka tam ohrožoval sekáčkem na...

Stav hořící haly na litvínovské skládce posoudí statik, hasiči tam nemohou

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči s pomocí speciálního nakladače vyskladnili asi polovinu haly hořící od středy v areálu skládky Celio v...

Najdete na iDNES.cz