Jetřichovické vyhlídky

Jetřichovické vyhlídky | foto: Zdeněk Patzelt

Turisté objevují krásy Ústeckého kraje, rok od roku jich přijíždí víc

  • 14
Provozovatelé kempů, penzionů či památek v Ústeckém kraji si letošní turistickou sezonu pochvalují. Třeba v okolí Českého Švýcarska je přes celé prázdniny těžké sehnat volnou postel. Výrazný nárůst návštěvnosti hlásí zámek Krásný Dvůr.

Stále více lidí si k prázdninovému pobytu vybírá některou z lokalit na severu Čech. Provozovatelé kempů a penzionů míní, že turisté se nabažili moře a české destinace raději volí i z obavy z teroristických útoků třeba v Egyptě.

„Letos máme rozhodně víc lidí než loni. Přesné číslo zatím nemůžu říci, to budeme znát až v půli září. Určitě ale máme osmdesátiprocentní obsazenost kempu, přes prázdniny stoprocentní,“ popsala Eva Vrabcová, která se v kempu Czech Sailing Centre u Nechranické přehrady stará o rezervace.

Domnívá se, že lidé se do kempu vracejí kvůli nabízeným službám. Už loni lákali na novinku. „Dá se u nás jezdit na jachtách či surfovat, lidé si to vyzkoušeli a letos přijeli znovu,“ poznamenala.

Lidé v kempu mohou trávit dovolenou v apartmánech i ve stanech. „Máme i základnu karavanů, které tu majitelé zaparkují na celou sezonu a jezdí do nich třeba jen na víkendy, jako na chalupu,“ dodala Vrabcová.

Návštěvnický boom zažívá už několikátou sezonu i Národní park České Švýcarsko.

„Přesná čísla budeme i my vědět až v polovině září. Ale opticky, podle počtu aut i návštěvníků, které potkávají strážci, přišlo letos možná o pět deset procent víc lidí než loni. Nepotkáváme tu jen Evropany, ale i turisty z Asie, hodně návštěvníků je z Izraele,“ uvedl mluvčí parku Richard Nagel. Ročně park navštíví až 750 tisíc lidí.

Přemíra aut, potíže s parkováním

Problémy turisté parku podle Nagela nečiní. „Jsou ukáznění. Jediné, co nás trápí, je přemíra aut. Ta občas zaparkují tam, kde nemají, protože v okolních obcích je na parkování místa málo. Lidé by měli k výletům víc využívat turistické autobusy,“ poradil mluvčí.

Hlavně z přívalu prázdninových turistů žijí hotely a penziony v okolí národního parku. Sehnat prázdninové ubytování v třeba v penzionu Kyjovská terasa v Kyjově je úkol téměř nemožný.

„Máme plno každou sezonu už osmý rok, co penzion funguje. Každý rok musíme lidi během prázdnin odmítat. Letos jsme jich odmítli možná i o trochu víc,“ přiblížil Václav Pešťák, jenž penzion s osmadvaceti lůžky provozuje.

Stranou zájmu nezůstaly ani památky v kraji. Rekordní návštěvností se chlubí třeba rumburská Loreta. K barokní památce letos v červenci zavítalo 2 300 turistů z Česka a zahraničí.

„Do Lorety přišli zástupci všech obydlených kontinentů. Po nejčastějších cestovatelích z Evropy to byli v průběhu léta i turisté ze Spojených států, z Jihoafrické republiky, z Jižní Koreje a z Austrálie,“ spočítala manažerka Lorety Klára Mágrová.

Zámek Krásný Dvůr překvapil

Pozadu nejsou ani památky spravované Národním památkovým ústavem. Hrad Hazmburk potvrdil pozici nejoblíbenější památky v kraji zatím zhruba se 20 tisíci návštěvníky, druhý je zámek Ploskovice s 18 tisíci lidmi.

„Třetím se překvapivě stal zámek Krásný Dvůr. Na ten do konce července zavítalo už 13 tisíc turistů, loni ve stejném období to přitom bylo devět tisíc,“ poznamenala mluvčí Národního památkového ústavu Jana Hessová.

Do Krásného Dvora podle ní lákal především opravený novogotický templ s vyhlídkovou terasou, který letos navštívila i britská velvyslankyně v Česku Jan Thompsonová.

Tuzemští turisté začínají vyhledávat i delší pobyty v historických městech. Jedním z nich jsou Litoměřice.

„Od května do dnešního dne k nám zavítalo asi třiadvacet tisíc lidí, což je sice zhruba stejné jako loni, ale skladba se změnila. Přibývá českých turistů, kteří ve městě a okolí tráví více než jeden den,“ sdělila pracovnice Centra cestovního ruchu Litoměřice Hana Mildová.