Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rychlé miliony pro neznámý divadelní spolek v Ústí prověří policie

  18:49aktualizováno  18:49
Přidělení mnohamilionové dotace divadelnímu spolku Amulet v Ústí nad Labem nejspíš prověří policie. Přijala už dvě trestní oznámení. ODS navíc požaduje svolání mimořádného zastupitelstva a vyzvala primátora, aby smlouvu o dotaci nepodepisoval.

Spolek Amulet má sídlo v sytě růžovém domě v ulici Králova výšina, který spoluvlastní ústecký radní ČSSD Pavel Dlouhý. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Okolnosti přidělení dotace jsou totiž velmi podivné.

„Spolek Amulet je účelové sdružení osob, které zjevně nemá personální ani odborné předpoklady k provádění divadelní činnosti. Založení spolku Amulet proběhlo pouhých 30 dní před konáním zastupitelstva města,“ stojí v trestním oznámení, které podali Martin Hausenblas, Aleš Smutný a Irena Moudrá Wünschová z hnutí PRO Ústí.

Druhé trestní oznámení kvůli podezření z porušení povinnosti při správě cizího majetku pak podal místní občan Miroslav Rosendorf.

„Domnívám se, že primátor Vít Mandík by do vyjasnění celé záležitosti neměl smlouvu s Amuletem podepisovat. Chceme, aby nám byly objasněny všechny informace, na které jsme nedostali odpověď, a aby mohlo zastupitelstvo dotaci revokovat,“ uvedl k nejasnostem kolem dotace pro Amulet zastupitel opoziční ODS František Nesvadba.

Zastupitelstvo v čele s ČSSD schválilo spolku Amulet v pondělí večer čtyřletou dotaci po šesti milionech ročně na zajištění provozu dosud neexistujícího divadla pro děti a mládež. Sídlit má v budově bývalého Činoherního studia (o přidělení dotace zde).

Zastupitelé dostali materiál až na stůl a neměli o Amuletu žádné informace, přesto těsně před volbami prakticky zavázali příští zastupitelstvo na celé další volební období k tomu, aby spolku dotaci dávalo. Spolek byl navíc založen pouhých šest týdnů předtím, než mu město miliony přikleplo.

Spolek je mimo vliv města

„Vedení města se rozhodlo, že zřídí divadlo pro děti a mládež a činí k tomu veškeré kroky,“ zdůvodnil to radní Pavel Dlouhý z ČSSD.

O založení divadla Amulet rozhodla městská rada v červnu. Mělo ale vzniknout při příspěvkové organizaci města, která zbyla po zániku Činoherního studia.

Spolek Amulet však nakonec založilo pět fyzických osob, kteří nemají s příspěvkovou organizací nic společného. Zastupitelé tak odhlasovali mimořádně štědré peníze soukromému subjektu, který je mimo přímý vliv města.

MF DNES se na vztah spolku a příspěvkové organizace dotazovala tiskového odboru města i radních, nikdo ale nereagoval.

„Dotace je přísně účelová a vázána na zajištění divadelního provozu a její vyplacení bude každoročně podmíněno podrobným vyúčtováním, jako je tomu u všech dotací poskytovaných z rozpočtu města,“ stojí jen na webu města.

Město porušilo svá pravidla, kterými zničilo Činoherní studio

Dodnes také není zcela jasné, co konkrétně město za udělenou dotaci dostane. Žádost spolku má zhruba jednu stranu A4 a přináší jen rámcovou náplň divadla. Neobsahuje žádný rozpočtový ani dramaturgický plán ani plán zajištění představení.

„Je to velmi nestandardní a s ničím podobným jsem se nikdy nesetkal. Jsou to nepředstavitelně obrovské peníze na to, že ještě nic nepředvedli,“ podivuje se dotaci pro Amulet Stanislav Doubrava, šéf libereckého Naivního divadla, které se také zaměřuje na děti.

Umělecký šéf dětského Divadla rozmanitostí v Mostě Tomáš Alferi se nejvíce pozastavil nad tím, že si spolek Amulet vystačil s jednou stránkou A4.

„Každý rok vypracovávám dramaturgický plán, kde mám přesný počet titulů, uvedu tam inscenátory a také rozpočet, který potřebuju. Inscenační plán je pak ještě podrobnější,“ popsal Alferi běžnou praxi. „Když to řeknu kulantně, vámi popisovaný případ je divný a podezřelý,“ dodal.

Vedení města přitom na jaře prohlašovalo, že není možné udělovat přímé dotace bez jasných pravidel. Zdůvodňovalo tím, proč vypsalo uprostřed sezony grantové řízení na dotaci pro zajištění činohry a odstartovalo tím zánik Činoherního studia. 

„Město si stanovilo pravidla a tímto ta pravidla velmi tvrdě porušilo,“ upozornila na tento paradox opoziční zastupitelka Irena Jílková z ODS.

Spolek se zaštiťoval Mladou scénou, ta o něm nic neví

Spolek Amulet se ve své žádosti o dotaci zaštiťoval mimo jiné tím, že naváže na úspěchy a třicetiletou tradici ústeckého amatérského dětského divadla Mladá scéna, které má zázemí v divadelním sále ústeckého Domova dětí a mládeže.

"Nemám k tomu co říct a budu se na to dotazovat. Nevím, co si o tom mám vůbec myslet. Vůbec nikoho z nich neznám," reagoval na to šéf Mladé scény Pavel Trdla.

Ve spolku Amulet jsou vesměs lidé, kteří s profesionálním divadlem nemají nic společného. „Dělat divadlo pro děti vyžaduje erudici pramenící ze vzdělání a hlavně z praxe,“ podotkl přitom Alferi z Divadla rozmanitostí. Zakládajícím členem spolku je kandidát ČSSD do ústeckého zastupitelstva Jan Tříska a členem výboru zastupitel ústeckého městského obvodu Jan Janeček z KSČM.

„Pohybuji se v různých neziskových organizacích, které kulturní akce pravidelně pořádají. Podílel jsem se na pořádání tří hudebních festivalů, výstav i na zajišťování divadelního ochotnického představení,“ říká Janeček. K tomu, jak bude fungovat Amulet, se však vyjadřovat nechtěl.

Spolek má jako sídlo uvedenou adresu v bytovém domě, který spoluvlastní radní Pavel Dlouhý z ČSSD. Dlouhý tvrdí, že spolku poskytl sídlo jen dočasně.

„Bylo na dobu nezbytně nutnou, než dojde k přemístění sídla tohoto divadla do budovy ve Varšavské ulici (bývalé Činoherní studio). Není v tom třeba hledat žádné senzace. Byla to pouze výpomoc tomuto dobrému projektu a dobrému záměru,“ řekl Dlouhý. 

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Najdete na iDNES.cz