Poslanec David Kádner tvrdí, že Ústí špatně vypsalo grant, o který se Činoherní studio nepřihlásilo.

Poslanec David Kádner tvrdí, že Ústí špatně vypsalo grant, o který se Činoherní studio nepřihlásilo. | foto: Martin Štěrba, ČTK

Poslanec Kádner podal kvůli Činohernímu studiu trestní oznámení

  • 11
Severočeský poslanec hnutí Úsvit David Kádner podal trestní oznámení kvůli ústeckému Činohernímu studiu. Míří na ústecké radní a zastupitele, kteří rozhodli o převedení divadla na příspěvkovou organizaci města. Kádner je obviňuje z nehospodárného nakládání s penězi.

Provoz Činoherního studia, ať už se stávajícím souborem, nebo bez něj, bude nyní podle Kádnera město stát mnohem více, než kdyby divadlu dalo obvyklý roční příspěvek coby dosavadní obecně prospěšné společnosti. Ta dostala například loni 9,5 milionu korun (o zastupitelstvu zde).

"Další nestandardní věcí byl postup ohledně tolik diskutovaného grantu a také nájemného v objektu. Grant pro rok 2014 byl totiž vypsán až 30. ledna 2014, což už samo o sobě je velmi nestandardní," uvádí Kádner, člen Věcí veřejných.

Zároveň tvrdí, že magistrát způsobil prodlení Činoherního studia v platbě nájemného.

"Podepsaný dodatek ke smlouvě, na základě kterého mělo divadlo platit nájemné čtvrtletně vždy k 15. dni měsíce, totiž obdržel ředitel divadla až 30. ledna. Tudíž dva týdny po splatnosti první platby. Tím se divadlo dostalo do role neplatiče a o grant vyhlášený městem se z toho důvodu nemohlo ucházet," tvrdí Kádner.

Ústecký magistrát Kádnerovo trestní oznámení zpochybnil.

"Zákonodárce pan Kádner, zdá se, neví, že město Ústí nad Labem nenese žádnou odpovědnost za hospodaření obecně prospěšné společnosti ani za její závazky. Zneužívání trestních oznámení k politickým cílům v roce komunálních voleb neprospěje ani zachování a rozvoji ústecké činohry ani ničemu jinému," uvedl tiskový referent ústeckého magistrátu Karel Rouč.

Soubor bude hrát příští týden, lístky byly hned pryč

Situace kolem Činoherního studia je nadále nejasná. Divadlo přerušilo provoz 31. ledna, protože nemělo peníze na zajištění sezony. Ústecké zastupitelstvo na začátku března rozhodlo, že radnice založí příspěvkovou organizaci Činoherní studio města Ústí nad Labem a bude "propůjčovat" značku komu uzná za vhodné.

Pro současný soubor, který byl vedení města v mnohém nepohodlný, politici kritizovali hry i jednotlivé členy divadla za jejich občanské postoje, to zřejmě znamená konec.

Prozatím je jasné, že soubor bude hrát na své scéně po téměř dvouměsíční pauze příští týden, na který se ještě vztahuje stará nájemní smlouva na budovu divadla. Soubor odehraje každý večer jednu inscenaci. Lístky na všechny hry byly vyprodané během pár hodin, třeba na Klub rváčů a Zkrocení zlé ženy zmizely za 15 minut.

"Je možné, že sedm hracích dní příštího týdne bude loučením nejen s budovou divadla, ale i s Činoherním studiem v současné podobě vůbec," připustila mluvčí souboru Jana Válková.

Herci totiž stále neznají podmínky, za kterých by mohli přejít do nové příspěvkové organizace. Čas se přitom krátí, herci musí mít jasno o svém angažmá na přelomu března a dubna.

Možnosti přechodu do nově založeného divadla by se mohly vyjasnit v pátek, kdy mají představitelé souboru schůzku s externím právníkem Františkem Gahlerem, který v jednáních zastupuje novou organizaci.

,